Korepetycje na macierzyńskim – co musisz wiedzieć?

2018-10-15

Urlop macierzyński co do zasady jest po to, aby kobieta mogła nabrać sił po porodzie i wdrożyć się w opiekę nad dzieckiem w pierwszym etapie jego życia. Jednak niektóre kobiety w trakcie jego trwania chcą podjąć pracę lub dodatkową pracę. Jak wtedy uregulowane są kwestie związane z podjęciem pracy na urlopie macierzyńskim?

Czy na urlopie macierzyńskim można pracować?

Coraz więcej kobiet wychodzi z inicjatywą częściowego powrotu do pracy w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego. Czy tak można? Czy na macierzyńskim można pracować? Można.

Urlop macierzyński a praca

Kobieta, która przebywa na urlopie macierzyńskim, może podjąć się w trakcie jego trwania pracy zarobkowej. Jeżeli pobiera zasiłek macierzyński, musi spełnić kilka warunków, aby go nie stracić. Co trzeba zrobić?

Praca w trakcie urlopu macierzyńskiego i pobieranie zasiłku macierzyńskiego jest możliwe. Na ostateczny kształt podjęcia pracy zarobkowej ma wpływ rodzaj umowy, który aktualnie trwa w trakcie urlopu macierzyńskiego.

Macierzyński a praca

Inaczej regulowane są zagadnienia związane z umową zleceniem a urlopem macierzyńskim, urlopem i umową o dzieło, urlopem macierzyńskim a umową zleceniem z innym pracodawcą lub urlopem macierzyńskim a umową zleceniem z własnym pracodawcą.

Zasiłek macierzyński a praca na pół etatu

Umowa o pracę a macierzyński

Jeżeli kobieta jest zatrudniona na umowę o pracę i z tego tytułu pobiera zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka, może podjąć pracę u tego samego pracodawcy. Jednak podjęcie pracy nie może nastąpić wcześniej niż po upływie 20 tygodnia od dnia narodzin dziecka.

Oznacza to, że co do zasady w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego podjęcie pracy jest niemożliwe. Dopiero w momencie przejścia na etap urlopu rodzicielskiego rodzi się taka możliwość. Kobieta, podejmując takie zatrudnienie, może przekroczyć 1/2 etatu.

Z tytułu uzyskiwanych dochodów pomniejszany jest proporcjonalnie zasiłek macierzyński. 

Zasiłek macierzyński a praca

Podczas trwania umowy o pracę urlop macierzyński i zasiłek wypłacany z tytułu urlopu można zachować w pełnej wartości, podejmując zatrudnienie nawet na pełny etat. Nie ma na to wpływu właśnie ani ilość przepracowanych godzin, ani także wysokość osiąganych z tego tytułu dochodów. 

Taka możliwość następuje, gdy podpisano umowę o pracę z innym pracodawcą, niż ten, który udziela urlopu macierzyńskiego lub świadczona jest praca na podstawie jednej z umów cywilnoprawnych. W drugim przypadku nie ma znaczenia, czy jest to umowa zawierana z tym samym pracodawcą, który udzielił urlopu macierzyńskiego, czy innym pracodawcą. 

Czy na urlopie macierzyńskim można pracować na umowę zlecenie?

Dodatkowa praca zarobkowa na umowę zlecenie jest rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej młodych mam. Podjęcie pracy w ramach zlecenia nie ma wpływu na wysokość pobieranego zasiłku niezależnie od tego, czy jest to umowa z obecnym, czy innym pracodawcą. 

 • Umowa zlecenie i umowa o dzieło nie powoduje utraty zasiłku macierzyńskiego i także nie ma wpływu na jego wysokość. 
 • Macierzyński a umowa zlecenie
 • W przypadku, gdy kobieta wcześniej pracowała na podstawie zlecenia i z tego tytułu uzyskała prawo do macierzyńskiego, może podjąć dodatkową pracę na zlecenie bez wpływu na wysokość zasiłku i bez obaw o jego utratę. 

Jak dorobić na macierzyńskim? 10 pomysłów dla mam

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla świeżo upieczonych mam jest praca w czasie urlopu macierzyńskiego w domu. Co można robić, godząc jednocześnie opiekę nad dzieckiem z pracą? Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, które możesz swobodnie realizować w zaciszu domowym w dogodnej dla ciebie chwili. Sposoby na dorabianie na macierzyńskim:

BLOG

Interesujesz się określonym tematem. Masz wiedzę. Lubisz dzielić się nią z innymi. Do tego masz lekkie pióro i potrafisz zaciekawić czytelnika – stwórz własny blog i na nim zarabiaj. Wartościowe treści pozwolą pozyskać reklamodawców, dzięki którym zaczniesz zarabiać.

RĘKODZIEŁO

Uwielbiasz tworzyć coś z niczego. Cudowną biżuterię z włóczki, kwiaty z papieru, wyszukane stroje, których nie ma nigdzie indziej? Twórz swoje własne rękodzieło i je sprzedawaj na platformach do tego dedykowanych. Unikatowe egzemplarze stanowiące ręczną manufakturę są obecnie szalenie modne. 

OPIEKA NAD DZIECKIEM 

Skoro opiekujesz się własnym maluszkiem, możesz wziąć pod opiekę kolejnego szkraba. Porozmawiaj ze znajomymi, wrzuć ogłoszenie do sieci. Będziesz mogła spędzać 100% czasu ze swoim dzieckiem i przy okazji pomóc innym rodzicom w opiece nad pociechą.

COPYWRITING

Masz lekkie pióro. Piszesz świetne teksty. Znasz zasady i kryteria tworzenia treści na zamówienie – pisz! Szukaj zleceń indywidualnie lub poprzez specjalne platformy dla copywriterów. Ty decydujesz, które zlecenie przyjąć i kiedy nad nim pracować.

GRAFIKA

Potrafisz tworzyć ulotki, wizytówki, logotypy? Rób to w domu. Jeśli masz komputer i program graficzny, możesz śmiało wykonywać dzieło tego typu. W sieci istnieje wiele grup, w których co rusz, ktoś szuka osoby do wykonania tego typu projektów.

SOCIAL MEDIA

Znasz się na mediach społecznościowych? Prowadź profile, ustawiaj reklamy, zajmij się kompleksową obsługą fanpage.

KOREPETYCJE

Możesz udzielać korepetycji online np. z języków obcych.

 1. TŁUMACZENIA
 2. Wystarczy komputer i dobra znajomość języka.
 3. PROGRAMOWANIE

Potrafisz programować? Możesz swobodnie przyjmować zlecenia do wykonania w domu. Pisz, programuj, kiedy tylko chcesz.

WIRTUALNA ASYSTENTKA

Możesz pomóc komuś w prowadzeniu biura, zajmując się tym, czym zajmuje się asystentka. Z tą różnicą, że pracujesz z domu zdalnie. 

Wszystko co warto wiedzieć o urlopie macierzyńskim

Prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje pracownikowi. W związku z tym na urlop macierzyński nie może liczyć osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, czy umowy o dzieło.

Urlop macierzyński, nie przysługuje również osobie bezrobotnej. Z prawa do urlop macierzyńskiego nie skorzysta, także pracownik, który pozostaje na urlopie bezpłatnym.

Ponadto prawa do urlopu nie ma pracownica, która w czasie urlopu wychowawczego urodzi kolejne dziecko.

Pracownica przebywająca na urlopie macierzyńskim podlega ochronie przed rozwiązaniem umowy o pracę. Pracodawca nie może rozwiązać z pracownicą umowy o pracę, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika lub zostanie ogłoszona upadłość albo likwidacja pracodawcy.

Urlop macierzyński zaliczany jest jako okres składkowy do emerytury.

Zobacz także: Komu przysługuje urlop macierzyński

Urlop macierzyński dla ojca

Jak wspominano na wstępie artykułu w określonych przypadkach prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje również ojcu dziecka.

Przede wszystkim urlop macierzyński przysługuje ojcu w razie rezygnacji z urlopu matki. Pracownica ma prawo do rezygnacji z urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu.

W takim przypadku niewykorzystaną części urlopu macierzyńskiego może wykorzystać ojciec dziecka.

Pracownik – ojciec musi w tym celu złożyć pisemny wniosek. Natomiast matka, która korzystała do tej pory z urlopu zgłasza swojemu pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego.

Do tego wniosku dołącza zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika-ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika.

Termin musi przypaść  bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

 •                                                                                                               Warszawa, dnia 20 lipca 2011 roku
 • Jan Kowalski Ul. Matejki 7/87
 • 00-001 Warszawa
 • Do
 •                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Piotr Nowak i syn                                                                                                                                       ul. Prosta 15/47                                                                                                                                     00-002 Warszawa
 •                                   Wniosek o urlop macierzyńskiego ojca

W związku z wykorzystaniem urlopu macierzyńskiego w wymiarze 14 tygodni przez moją żonę Annę Kowalską oraz jej rezygnacją z pozostałej części tego urlopu, uprzejmie proszę o udzielenie mi urlopu macierzyńskiego w niewykorzystanej części, w wymiarze 6 tygodni, od dnia  do dnia 4 lipca do dnia 21 sierpnia 2011 r. Termin ten przypada bezpośrednio po terminie rezygnacji z dalszego korzystania z urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka.                                                                                                                                     Z  poważaniem                                                                                                                                       Jan Kowalski

8 pomysłów, jak dorobić podczas urlopów dla rodziców

Urlop rodzicielski i wychowawczy to czas, który możesz poświęcić wyłącznie dziecku. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by w tym okresie podejmować również dorywcze zajęcia zarobkowe.  

Uprawnienia pracującej mamy

Jeśli jesteś zatrudniona na podstawie umowy o pracę, masz prawo do urlopów: macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego. Korzystając z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, masz prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Wysokość świadczenia zależy od tego, czy zdecydujesz się skorzystać z 20 czy łącznie z 52 wolnych tygodni przeznaczonych na opiekę nad dzieckiem.

Podjęcie dodatkowej aktywności zarobkowej w większości przypadków nie skutkuje utratą prawa do świadczenia.  

Kto wypłaca zasiłek macierzyński?

Praca wykonywana np. przez dwie godziny dziennie lub kilka razy w tygodniu to dobry wybór również dla kobiet, które nie zdecydowały się na powrót do pełnej aktywności zawodowej po zakończeniu urlopu wychowawczego. Jeśli poszukujesz dorywczego zajęcia, możesz skorzystać z kilku możliwości, takich jak:

Będąc np. architektem lub tłumaczem, możesz wykonywać niektóre zadania bez konieczności wychodzenia z domu. Aby cieszyć się większą swobodą, warto np. rozważyć zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych.   

Praca dodatkowa: umowa-zlecenie czy umowa o dzieło?

Przepisywanie tekstów, wprowadzanie danych do baz, sprzedaż online – istnieje wiele możliwości zarobkowania przez Internet. Warto jednak zachować ostrożność, by nie stać się ofiarą oszustów wyłudzających dane osobowe.

Zdarza się, że młode mamy zajmują się swoim dzieckiem i dodatkowo podejmują pracę w charakterze niani. W ten sposób nie tylko uzyskują dodatkowy dochód, ale również zapewniają córce lub synowi towarzysza zabaw.

Karmienie i wyprowadzanie psa sąsiadów, podczas gdy właściciele pracują lub wyjeżdżają, również pozwala podreperować domowy budżet. To miłe zajęcie dla osób, które lubią opiekować się czworonogami.  

Jeśli potrafisz szyć, szydełkować itd., możesz zająć się dokonywaniem przeróbek krawieckich lub projektować ubrania i realizować projekty. Ciekawym pomysłem jest również szycie misiów, szmacianych lalek itd.  

Świeży chleb, aromatyczne ciasto czy samodzielnie przygotowane pierogi – jeżeli dobrze gotujesz i wypiekasz rozmaite pyszności, możesz sprzedawać smakołyki znajomym, sąsiadom itd.  

Dekoracje bożonarodzeniowe lub wielkanocne, kompozycje kwiatowe czy biżuteria – jeśli lubisz i potrafisz wytwarzać takie cuda, możesz je sprzedawać.

Znajomość języków obcych czy wiedza z zakresu biologii, chemii, matematyki itd. umożliwia podjęcie dodatkowej pracy w charakterze korepetytora.

Urlop macierzyński dla ojca dziecka i urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego – Po wykorzystaniu dodatkowego

Po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego rodzice mogą skorzystać z trwającego 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Może on być podzielony maksymalnie na 3 części, każda z części musi trwać przynajmniej 8 tygodni.

Rodzice mogą korzystać z urlopu naprzemiennie albo razem. W przypadku gdy decydują się skorzystać urlopu rodzicielskiego jednocześnie, czas urlopu dzielony jest pomiędzy nimi i w praktyce wynosi 13 tygodni.

Również w przypadku urlopu rodzicielskiego możliwe jest łączenie go z częściową pracą (maksymalnie połowa etatu).

Urlop rodzicielski – ile wynosi jego wymiar? – Oczywiście na

Oczywiście na czas urlopu rodzicielskiego rodzic nie zostaje bez środków.

W okresie korzystania z tego urlopu otrzymuje on zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku (jeśli wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego został złożony nie później niż 21 dni po porodzie) lub w wysokości 100% za 6 tygodni rodzicielskiego, a za pozostałą jego część 60% (jeśli wniosek nie będzie złożony w terminie).

Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą a składki na FP i FGŚP – Zdaniem ZUS-u

Zdaniem ZUS-u składki na FP i FGŚP należy opłacać. Zwolnienie obowiązuje dopiero po powrocie z urlopu rodzicielskiego. W przypadku łączenia pracy z urlopem rodzicielskim pracownik jest cały czas na tym urlopie, tylko w wymiarze pół etatu, gdyż drugie pół wykorzystuje na pracę.

Zwolnienie z płacenia składek będzie obowiązywało przez 36 miesięcy od następnego miesiąca po zaprzestaniu korzystania pracownika z urlopu rodzicielskiego.

Mylne wydaje się tutaj twierdzenie, że FP i FGŚP nie płaci się po powrocie z urlopu rodzicielskiego do pracy, gdyż pracownik łączący pracę z rodzicielskim de facto wraca do pracy, ale jednocześnie wykorzystuje urlop, a żeby móc skorzystać ze zwolnienia, nie może z urlopu rodzicielskiego korzystać.

Świadectwo pracy – jakie zmiany wprowadzono w 2017 roku? – Treść świadectwa pracy

Treść świadectwa pracy została również uzupełniona o informację na temat ewentualnie wykorzystanego urlopu rodzicielskiego, który może być wykorzystany w 4 częściach, natomiast od 2 stycznia 2016 r.

urlop ten w wymiarze 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystanym zasiłku macierzyńskim za okres odpowiadający części tego urlopu – nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia.

Podobnie jak w przypadku urlopu ojcowskiego, kolejny pracodawca musi posiadać wiedzę na temat tego, czy pracownik ma jeszcze prawo do skorzystania z urlopu rodzicielskiego na dane dziecko, czy już wyczerpał prawo do tego urlopu.

Łączenie pracy z urlopem rodzicielskim cz. 2 – ile wynosi maksymalny limit? – Warto na

Warto na zakończenie podkreślić, że czas wydłużenia urlopu rodzicielskiego nie stanowi jego kolejnej części.

To, jak okres wydłużenia urlopu rodzicielskiego wykorzysta pracownik, czy poświęci w całości na opiekę nad dzieckiem, czy postanowi nadal łączyć z pracą i na jaki etat, powinno być określone we wniosku o łączenie pracy z urlopem rodzicielskim.Polecamy:Księgowość online – propozycja dla oszczędnych

Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego po rezygnacji z urlopu rodzicielskiego – Jeżeli matka

Jeżeli matka dziecka zrezygnuje z urlopu rodzicielskiego nie później niż w 6. tygodniu tego urlopu (lub 8.

tygodniu w przypadku więcej niż jednego dziecka przy porodzie), wówczas za cały okres urlopu macierzyńskiego i te kilka tygodni rodzicielskiego otrzyma zasiłek w wysokości 100% podstawy zasiłku. Od 7. lub odpowiednio 9.

tygodnia zasiłek przysługuje w wysokości 60% podstawy wymiaru zasiłku (art. 31 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej).

Łączenie pracy z urlopem rodzicielskim cz.1 – przydatne informacje – Urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski to szczególny czas dla rodziców, który mogą poświęcić na opiekę nad dzieckiem. Jeszcze do niedawna czas, jaki rodzice (głównie chodziło o matkę dziecka) mogli spędzić z nowo narodzonym członkiem rodziny, wynosił niespełna pół roku.

Dopiero ostatnie lata przyniosły zmiany, z punktu widzenia rodzica, na lepsze.

Aktualnie może on spędzić z dzieckiem cały rok, rodzice mogą dzielić się urlopem, mogą również skorzystać z udogodnienia, jakim jest łączenie pracy z urlopem rodzicielskim, o czym szerzej napiszemy w tym i następnych artykułach dotyczących tego zagadnienia. Zapraszamy do lektury. 

Urlopy rodzicielskie dla doktorantów – zmiany dotyczące szkolnictwa – Urlop macierzyński można

Urlop macierzyński można rozpocząć jeszcze przed porodem, na maksymalnie 6 tygodni przed. Możliwe jest również skrócenie go do maksymalnie 14 tygodni, przy czym resztę wymiaru powinien wykorzystać ojciec dziecka, o ile jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę.

Ile wynosi zasiłek macierzyński? – ważne informacje – W przypadku podjęcia przez

W przypadku podjęcia przez matkę dziecka (nieposiadającą tytułu do objęcia ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa, określonym w ustawie z dnia 13 października 1998 r.

o systemie ubezpieczeń społecznych) zatrudnienia w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu ojcu dziecka, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo urlopu rodzicielskiego lub przerwał działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, do wyczerpania wymiaru zasiłku, nie dłużej niż przez okres trwania zatrudnienia matki (art. 29 ust. 10 ZasiłkiU). 

Urlop rodzicielski – dla kogo? – Od czerwca 2013

Od czerwca 2013 r. obowiązują szerokie zmiany w urlopach rodzicielskich, które przyniosły rodzicom możliwość dłuższej domowej opieki nad dzieckiem.

Nowe przepisy dały ojcom dwa tygodnie urlopu oraz prawo do przejęcie urlopu macierzyńskiego (podstawowego, dodatkowego i rodzicielskiego) od matki po upływie 14 tygodni od porodu.

Po nowelizacji urlop rodzicielski może być wykorzystany przez matkę i ojca równocześnie.

Urlop rodzicielski – wszystko co warto wiedzieć – Przepisy pozwalają również

Przepisy pozwalają również na łączenie urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy. W takiej sytuacji rodzic nie może wrócić do pracy na więcej niż ½ etatu.

W ten sposób urlop rodzicielski ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru etatu, na który zdecydował się rodzic.

I tak, w przypadku powrotu rodzica do pracy na ½ etatu, urlop rodzicielski ulega wydłużeniu do 64 tygodni w przypadku jednego dziecka i 68 w przypadku dwójki i więcej dzieci.

Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński – We wniosku

We wniosku o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownik określa termin zakończenia podstawowego urlopu macierzyńskiego, a w przypadku gdy wniosek dotyczy drugiej części dodatkowego urlopu macierzyńskiego – termin zakończenia pierwszej części tego urlopu oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński a urlop macierzyński – W 2016 roku

W 2016 roku weszło wiele zmian dotyczących urlopów udzielanych z racji urodzenia lub przysposobienia dziecka.

Świeżo upieczeni rodzice mają możliwość wykorzystania dwóch urlopów – macierzyńskiego oraz rodzicielskiego.

Czy zasiłek macierzyński zostanie pomniejszony za wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który już nie widnieje w przepisach? Poniżej odpowiadamy, jak została rozwiązana ta kwestia.

Przydatne wskazówki, jak zarabiać w macierzyństwie (Co musisz wiedzieć)

Ten problem rozwiązuje większość matek. Każda dodatkowa korona z pewnością warta jest wkładu. Ale co, jeśli szansa jest tak mała? Mamy wskazówki, które pomogą Ci w wyszukiwaniu.  

Przede wszystkim pomyśl o swoich opcjach.

Jak często chcesz i „możesz” opuścić swoją filię? Czy nie jest problemem regularna opieka nad dziećmi? A jeśli zdecydujesz się pracować z domu – czy będziesz miał dość spokoju i siły, może z dnia na dzień, wypychając komputer lub siedząc przy maszynie do szycia? Zastanów się, co wiesz, co jest dla Ciebie możliwe na czas i zacznij szukać.

Idealny do wyboru firmy lub firmy, aby wybrać działanie, które jest lub stanie się Twoim ulubionym. Jeśli to możliwe, wybierz produkt wysokiej jakości, który ma stabilne i wysokie zapotrzebowanie.

 

POMAGA CI: W głąb kieszeni? Możesz zaoszczędzić na zakupie i gotowaniu. Znamy

 

Odrzuć sieci.

 

To prawda, że ​​bezpośrednie oferty pracy dla matek nie są zbyt liczne w Internecie lub w prasie. Nie licząc tych podejrzanych ofert, takich jak: „Wysokie zarobki – łatwe, szybkie i dla wszystkich”.

Lepiej unikaj łuku. Należy również pamiętać o oszustom, którzy oferują bezsensowne warunki – na przykład chcą zarabiać z góry. Najlepiej jest, jeśli angażujesz się również z własnej inicjatywy i pytasz w kółko.

 

Nigdy nie wiesz, jaką wskazówkę lub rekomendację możesz uzyskać. Możesz zarabiać pieniądze uczęszczając do dzieci znajomych, którzy chcą wcześnie wstać i nie mieć miejsca w przedszkolu dla swojego dziecka. Jeśli to możliwe, poproś o pracę, w której nadal jesteś zatrudniony. Pod pewnymi warunkami (patrz poniżej) możesz także negocjować tutaj.

 

Wykorzystaj swoje umiejętności.

 

Czy jesteś ręcznie wykwalifikowany – czy możesz szyć, robić na drutach lub szydełkować? Wierz lub nie, ale możesz zrobić całkiem niezły interes. I choć nie jesteś w tym sam, nowe pomysły, oryginalność i umiejętności są wciąż cenione. A co wciąż lata? Szydełkowe i dzianinowe czapki dla dzieci, akcesoria pokojowe – kieszenie lub pokrowce, wkładki do wózków itp.

 

Jeśli masz umiejętności techniczne, możesz także zaoferować swoje wrażenia graficzne. Na przykład po produkcji kalendarzy zeszytu z rodzinnych zdjęć jest jeszcze polowanie.

Podobnie, możesz zdobyć swoich „klientów”, jeśli jesteś lżejszym (nawet jeśli nie wiesz) cukiernikiem. Dzięki oryginalnym i smacznym ciastom, najczęściej z bohaterami dziecięcymi, na pewno się uda.

Nie wszyscy mają czas i mądre ręce na te „prace domowe” i wolą za nie płacić.

 

Jeśli jesteś bardziej zorientowany intelektualnie niż ręcznie, nie rozpaczaj, a możesz znaleźć kilka dodatków, takich jak tłumaczenia obcojęzyczne, korepetycje przedmiotów lub języków, którymi sterujesz. Napisz reklamę i pokaż mu, gdzie możesz.

Z własnego doświadczenia wiem, że nawet w tym przypadku lepiej jest mieć zegarek na tym zegarku. Prawo akredytacji czasami działa lepiej niż dobrze. Nie polegaj więc na fakcie, że podczas lekcji, twoje dziecko będzie po prostu spać lub grać bez przerwy.

Wstydem byłoby zniechęcać swoich „klientów”.

 

Ile więcej możesz zyskać?.

 

Dystrybucja ulotek, pisanie artykułów do mediów, wypełnianie ankiet, uczestnictwo w dyskusjach grupowych, sprzedaż katalogowa… Najczęściej oglądane oferty znajdują się na portalach pracy – w dziale brygad.

 

Nic do przesady.

 

Zdecydowanie kusi, by zobaczyć fajną przynętę, ale jeśli nie ma to złego wpływu na twoją psychikę, ale także na twoje dziecko i całą rodzinę, to nie jest tego warte. Oczywiście nikt nie jest wart niespodziewanej i zirytowanej mamy i żony. Dlatego jeśli nie jest to konieczne, nie nakładaj się na kolano. Lepiej, abyś był wtedy ogłuszony i cieszył się tym pięknym i rzadkim okresem.

 

Pamiętaj, że twoje dzieci są małe tylko raz. Więc ciesz się (jeśli to trochę) tym, czego potrzebują. Te trzy lub cztery lata przebiegną szybko i będziesz musiał powrócić do regularnej pracy na raz.

 
 
 

===== Jakie są akapity? =====

 
 

Czy praca dla matek lub matek jest nieco ograniczona?

 

Prawo, które pozwoliło rodzicowi na skorzystanie z urlopu rodzicielskiego tylko w pewnym zakresie, na szczęście nie jest już ważne. Zasadniczo warunki prawne dotyczące powitania matki są obecnie korzystne. Niemniej jednak należy przestrzegać niektórych przepisów prawnych. Warunki różnią się w zależności od tego, czy jest to urlop macierzyński czy rodzicielski.

 

Na urlopie macierzyńskim kobieta nie może pracować w tym samym stosunku pracy, który otrzymuje zasiłek macierzyński.

Na przykład, jeśli sekretarka pobiera zasiłek pieniężny z tytułu macierzyństwa, nie może kontynuować pracy dla swojego pracodawcy, nawet w przypadku umowy – powinien mieć umowę i umowę o pracę dla tego samego pracodawcy z tym samym pracodawcą. Innym jest moment urlopu rodzicielskiego.

 

Bez ograniczeń można pracować z pracodawcą lub innym pracodawcą, można pracować niezależnie. Obowiązują ograniczenia konkurencji – kobieta nie może konkurować z pracodawcą lub inną pracą bez jej pisemnej zgody. Na przykład pracownik firmy rachunkowej, która korzysta z urlopu rodzicielskiego, nie może działać jako prywatny księgowy bez zgody pracodawcy.

 

Która godzina lub umowa jest najlepsza dla matek?.

 

Przeważnie, matki otrzymują umowy poza związkiem zawodowym, zwłaszcza umowę o pracę, ponieważ są ubezpieczone przez ubezpieczycieli państwowych i nie przeszkadza im to, że pracodawca nie będzie płacił składek (na przykład umowa o pracę do 10 000 CZK). Zakres prac nad umową jest ograniczony, umowa o pracę jest ograniczona do maksymalnie 300 godzin rocznie na pracodawcę.

 

Aby uzyskać porozumienie w sprawie pracy, czas pracy nie może przekraczać połowy nakładu pracy (20 godzin w tygodniu) średnio przez ponad pół roku. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dana osoba zawarła 10 umów o pracę z różnymi pracodawcami, a każdy ma 300 godzin rocznie. Po wyczerpaniu limitu 300 godzin umowa o pracę zostanie przyjęta.

Urlop macierzyński – wszystko, co musisz wiedzieć – Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka

Długość urlopu macie­rzyń­skiego zależy od liczby dzieci uro­dzonych przy jednym porodzie.

Co to jest urlop macie­rzyński?

Jest to spe­cjalny rodzaj urlopu dla kobiet, które uro­dziły dziecko. Korzy­stająca z urlopu ma więc czas, aby powrócić do pełni sił i spraw­ności po porodzie oraz – bez obo­wiazku powrotu do pracy – móc spo­kojnie opie­kować się dzieckiem w pierw­szych mie­siacach jego życia.

Komu przy­sługuje urlop macie­rzyński?

Urlop macie­rzyński przy­sługuje pra­cownicy, która jest zatrud­niona.

Nie przy­sługuje on nato­miast kobiecie zatrud­nionej na okres próbny, której umowa o pracę została prze­dłużona do dnia porodu i która jest upraw­niona do otrzy­my­wania zasiłku macie­rzyń­skiego.

Mimo otrzy­my­wania tego zasiłku nie ma ona statusu osoby zatrud­nionej. Okres, w którym otrzymuje zasiłek, nie wlicza się więc do stażu pracy. Mamie nie przy­sługują też upraw­nienia pra­cow­nicze.

Jak długo trwa urlop macie­rzyński?

Zgodnie z Kodeksem pracy, pra­cownicy przy­sługuje urlop macie­rzyński w wymiarze:

 1. 20 tygodni – w przy­padku uro­dzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
 2. 31 tygodni – w przy­padku uro­dzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;
 3. 33 tygodni – w przy­padku uro­dzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;
 4. 35 tygodni – w przy­padku uro­dzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;
 5. 37 tygodni – w przy­padku uro­dzenia pię­ciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Kiedy można wnio­skować o urlop macie­rzyński?

Kobieta może roz­począć urlop macie­rzyński naj­wcze­śniej 6 tygodni przed porodem. Jeżeli nie wyko­rzysta tego upraw­nienia, dzień porodu staje się pierwszym dniem urlopu macie­rzyń­skiego.

Gdzie należy złożyć wniosek o urlop macie­rzyński i w jakim ter­minie?

Wniosek o urlop macie­rzyński należy złożyć do pra­co­dawcy w ter­minie 21 dni od daty porodu. Do wniosku należy dołączyć zaświad­czenie wydawane w szpitalu, w którym podana jest data uro­dzenia dziecka.

Czy wniosek należy złożyć na spe­cjalnym for­mu­larzu?

Nie, co do zasady nie ma żadnych kon­kretnych wymagań doty­czących wniosku. Należy w nim zawrzeć odpo­wiednie dane, takie jak: wnio­skowany okres urlopu, imię i nazwisko dziecka, data jego uro­dzenia, dane wnio­sko­dawcy oraz dane zakładu pracy. Krótki wzór wniosku umiesz­czony jest poniżej.

 • Miej­scowość, data
 • Imię i nazwisko pra­cownicy
 • Dane pra­co­dawcy (nazwa zakładu pracy oraz adres)
 • Wniosek o urlop macie­rzyński
 • Proszę o udzie­lenie mi urlopu macie­rzyń­skiego w okresie od: ______ do: ______ na moje dziecko ______ (imię i nazwisko dziecka), uro­dzone dnia ______.
 • Z powa­żaniem
 • (podpis pra­cownicy)
 • Załączniki: zaświad­czenie o uro­dzeniu dziecka
 • Czy urlop macie­rzyński jest płatny?

Tak. Jednak należy pod­kreślić, że na urlopie macie­rzyńskim, jak również na urlopie rodzi­cielskim, wypłacany jest „zasiłek macie­rzyński”. Jego wysokość jest uza­leż­niona od tego, czy np. wraz z wnio­skiem o urlop macie­rzyński, wnio­skuje się o udzie­lenie urlopu rodzi­ciel­skiego. Może on wynosić 100 proc. lub 80 proc. pod­stawy wyna­gro­dzenia.

Czy w trakcie urlopu macie­rzyń­skiego pra­cownica może zostać zwol­niona?

Jeżeli zostały speł­nione okre­ślone prze­słanki, takie jak: likwi­dacja lub upa­dłość zakładu pracy, wypo­wie­dzenie umowy o pracę z winy leżącej po stronie pra­cownicy, to zwol­nienie jest uza­sad­nione i może nastąpić..

Czy można wrócić do pracy przed wnio­sko­wanym końcem urlopu macie­rzyń­skiego?

Tak, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim urlop musi być wyko­rzy­stany w wymiarze minimum 14 tygodni. Nie można wcze­śniej z niego zre­zy­gnować i wnio­skować o prze­rwanie.

Poza tym pozo­stałą część urlopu musi wyko­rzystać ojciec, który jest pra­cow­nikiem (pracuje na umowę o pracę) i który jed­no­cześnie będzie spra­wować oso­bistą opiekę nad dzieckiem.

Należy pamiętać, że wniosek o rezy­gnację z dalszej części urlopu należy złożyć w ter­minie minimum 7 dni przed pla­no­wanym ter­minem roz­po­częciem pracy.

Czym się różni urlop macie­rzyński od urlopu rodzi­ciel­skiego?

Potocznie mówimy „roczny urlop macie­rzyński”, jednak nie jest to okre­ślenie pra­wi­dłowe, bowiem w świetle prawa na ten roczny urlop składają się urlop macie­rzyński oraz rodzi­cielski. Urlopy te różnią się od siebie wymiarem cza­sowym oraz wyso­kością pod­stawy.

Urlop rodzi­cielski może trwać od 32 do 34 tygodni, w zależ­ności od liczby uro­dzonych dzieci. Wysokość zasiłku może wynosić 80 proc. lub 60 proc. pod­stawy wymiaru.

Ponadto urlop rodzi­cielski, w prze­ci­wień­stwie do macie­rzyń­skiego, może być udzielony obojgu rodzicom i mogą z niego korzystać jed­no­cześnie.

Fun­dacja Prawo dla Mam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *