5 technik zapamiętywania, które warto pokazać uczniom

W ciągu kilkunastu lat przesiadywania w różnych szkołach, codziennie wymagano od Ciebie pamiętania masy rzeczy, ale nikt nie podpowiadał jak się uczyć i jakie są najlepsze sposoby na zapamiętywanie. Dziwne, prawda?

Zapamiętywanie to przecież podstawa nauki i sprawnego działania praktycznie w każdym obszarze. Nieważne czy chodzi o przygotowania do wielkiego egzaminu, czy o wkucie własnego numeru PESEL – im więcej zostaje w Twojej głowie, tym lepiej.

Są różne sposoby nauki

Mimo, że nie ma drogi na skróty, a każdy ma trochę inne predyspozycje, istnieje kilka łatwych technik, które warto poznać.

To nie są jakieś magiczne sztuczki, czy rewolucyjne podejście. Pewnie większość z tych rzeczy stosujesz od dawna, ale… sekret tkwi w szczegółach. Jak za chwilę się przekonasz, nawet kilka sekund ma znaczenie.

W tym wpisie opowiem Ci o ośmiu sposobach nauki, które nie tylko pomogą zapamiętywać szybciej, ale także sprawią, że informacje pozostaną w głowie na dłużej. Czyli nauka będzie efektywna.

 • Nie są to rzeczy wyssane z palca, opieram się na badaniach i wynikach różnych eksperymentów naukowych.
 • Na końcu znajdziesz także krótkie podsumowanie każdego z punktów w formie checklisty do pobrania.
 • Zaczynamy? 🙂

Jak się uczyć się rzeczy trudnych?

Informacje, które wydają się łatwe do zapamiętania często najszybciej wylatują z głowy, dlaczego?

Załóżmy, że koleżanka podaje Ci swój adres, a jej numer domu to 15A/15. Stwierdzasz, że bardzo łatwo to zapamiętasz i… przestajesz się starać. Zamiast powtórzyć kilka razy dla utrwalenia, uznajesz, że to za duży banał żeby się wysilać.

Trafiasz później na wskazaną ulicę i za nic w świecie nie możesz przypomnieć sobie jaki numer podawała znajoma. Pamiętasz tylko, że to było coś łatwego…

5 technik zapamiętywania, które warto pokazać uczniom

Oczywiście mniej skomplikowane informacje znacznie szybciej utrwalają się w pamięci, jednak nadal musimy włożyć trochę wysiłku w ich zapamiętanie.

5 technik zapamiętywania, które warto pokazać uczniom

Bez kilku powtórzeń i wyraźnej intencji wkucia czegoś na pamięć, nawet najprostsze rzeczy wylecą nam z głowy.

No ale właśnie, jaki wysiłek będzie wystarczający?

Jak się uczyć powtarzając?

Grupie osób pokazano 26 krótkich scenek nagranych na wideo. Połowa uczestników badania po każdym z filmów miała przez 40 sekund powtarzać w dowolny sposób to, co właśnie obejrzała. Mogli odtwarzać sceny jeszcze raz w głowie, na głos, zapisywać itp.

Po dwóch tygodniach różnice w efektach były drastyczne.

5 technik zapamiętywania, które warto pokazać uczniom

Te osoby, które po prostu oglądały filmy, nie zapamiętały praktycznie niczego.

Jeśli jednak ktoś powtarzał informacje przynajmniej przez 40 sekund, nawet po dwóch tygodniach był w stanie podać wiele detali.

Oczywiście dotyczy to nie tylko filmów. Ta prosta metoda działa także np. w przypadku książek, czy wykładów. Już 40 sekund krótkiej powtórki wystarczy, żeby zapamiętać znacznie więcej.

5 technik zapamiętywania, które warto pokazać uczniom

Inny eksperyment, przeprowadzony przez Harvard Business School, pokazał, że ci pracownicy, którzy na koniec każdego dnia robili szybkie podsumowanie i wyciągali wnioski z ostatnich kilku godzin, osiągali efekty wyższe o prawie 23%.

Powtarzanie to podstawa zapamiętywania i nauki. Jak zrobić to najbardziej skutecznie?

[separator]

Powtarzaj na głos innym

Kiedy opowiesz innej osobie o tym, czego się właśnie nauczyłeś, wyraźnie zwiększasz swoje szanse na to, że uda ci się zapamiętać te informacje na dłużej. Badania pokazują, że ta zasada działa nawet wtedy, kiedy twój rozmówca wcale cię nie słucha.

 1. Profesor Wiktor Boucher, który zajmował się tym zjawiskiem, w jednym z eksperymentów poprosił różne grupy uczestników o zapamiętanie kilku wyrazów.
 2. W zależności od grupy, narzucał inny sposób nauki – część badanych miała powtarzać wyrazy w głowie, innych proszono o wymawianie na głos, a trzeciej grupie polecono opowiadać innym osobom.
 3. Właśnie ta ostatnia grupa osiągnęła najlepsze wyniki w późniejszych testach pamięciowych.

5 technik zapamiętywania, które warto pokazać uczniom

Badania udowodniły skuteczność tej metody także w przypadku zupełnie zmyślonych, nieistniejących wyrazów, co pokazuje, że opowiadanie innym pomaga w nauce praktycznie każdego tematu.

Dzieję się tak dlatego, że mózg angażuje dodatkowe zmysły (mowa), ale też przetwarza, analizuje i układa informacje po to, żeby jak najlepiej je zakomunikować. To właśnie ten dodatkowy wysiłek ułatwia zapamiętywanie.

Jak się uczyć, robiąc notatki?

Ale przecież nie zawsze mamy pod ręką kogoś, komu możemy zacząć swobodnie opowiadać, albo po prostu w danej sytuacji byłoby to co najmniej dziwne. Nie będziemy przecież szeptali koleżance na ucho wszystkiego co właśnie opowiada nauczyciel w trakcie wykładu.

Wtedy, zamiast jedynie słuchać, koniecznie warto robić notatki. To niby banalny wniosek, ale także tutaj kryje się kilka detali na które warto zwrócić uwagę.

Jak robić notatki?

Po pierwsze nie warto notować na komputerze.

5 technik zapamiętywania, które warto pokazać uczniom

Badania udowodniły, że te osoby, które notują odręcznie lepiej zapamiętują materiał. Dlaczego?

Pisząc na komputerze jesteśmy w stanie notować znacznie szybciej i to paradoksalnie działa na naszą niekorzyść. Przez to wysokie tempo notujemy dosłownie wszystko co słyszymy.

Notowanie odręczne nie daje nam takiego komfortu. Jesteśmy zmuszeni do parafrazowania i błyskawicznego analizowania materiału po to, żeby wybrać z niego te najważniejsze elementy. Dzięki temu bardziej świadomie „obrabiamy” informacje, które do nas docierają.

Po drugie, kiedy notujemy odręcznie, nie bójmy się przy okazji szkicować i bazgrolić na marginesach. Ten z pozoru niepotrzebny dodatek poprawia efekty nauki.

Profesor Jackie Andrade z Uniwersytetu Plymouth poprosiła 40 osób o odsłuchanie nudnej wiadomości dotyczącej zbliżającego się przyjęcia. Uczestnicy mieli zanotować spośród pojawiających się imion te osoby, które są zaproszone na imprezę.

Twórcy eksperymentu zadbali o to, żeby badani byli mocno znudzeni. Wcześniej zasypali ich mało wymagającymi zadaniam, nagranie było bardzo długie, a ton głosu lektora monotonny.

Po zakończeniu badania uczestnikom zabrano notatki i niespodziewanie poproszono ich o wypisanie z pamięci imion, które wypisali na kartkach. Te osoby, które w trakcie słuchania szkicowały, zapamiętały ich średnio o 30% więcej.

5 technik zapamiętywania, które warto pokazać uczniom

Wszystko dlatego, że nawet najprostsze gryzmolenie pozwala utrzymać wystarczający poziom skupienia. Twoja uwaga wciąż jest skoncentrowana na kartce i nie uciekasz myślami na tyle daleko, żeby zajmowały Cię inne tematy.

Po trzecie, znajdź i wypracuj swój własny, sprawdzony system notowania. Pamiętam, że na studiach zazdrościłem osobom, które potrafiły notować w uporządkowany sposób. Ich notatki cieszyły się wtedy największym powodzeniem w czasie sesji. 😉

Znajdź swój system notowania. Jednym z ciekawych sposobów jest metoda Cornella, którą szczegółowo omówiłem w tym wpisie.

Chcesz uczyć się efektywniej? Rób przerwy!

Zapisałem się kiedyś na kurs szybkiego czytania. Faktycznie nauczyłem się jak w niezłym tempie skanować tekst i potrafiłem sporo z niego zrozumieć. Niestety takie czytanie miało jedną ogromną wadę – już po kilku dniach praktycznie wszystko zapominałem.

Pamięć nie lubi pośpiechu.

Jeśli chcesz zapamiętać materiał, który jest obszerny i wymagający, koniecznie musisz podzielić go na części i pomiędzy każdą z nich zrobić krótką przerwę.

Informacje powinny mieć czas żeby się utrwalić. Jeśli w błyskawicznym tempie wrzucasz do głowy setki danych, to niewiele z nich ma szansę zostać tam na dłużej.

Jak długie powinny być przerwy w nauce?

Nie trzeba wiele. W jednym z eksperymentów uczestnicy, którzy po przeczytaniu tekstu zrobili 10 minutową przerwę, po tygodniu pamiętali z niego tyle samo, co osoby, które przeczytały tę samą historię zaledwie kwadrans wcześniej!

5 technik zapamiętywania, które warto pokazać uczniom

Natura pomaga zapamiętywać

Skoro przerwy mają znaczenie, to może połączyć to z krótkim spacerem?

Pytanie tylko, czy na naszą pamięć ma wpływ to, gdzie pójdziemy?

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan pokazali uczestnikom eksperymentu zestawy przypadkowych liczb i poprosili o ich zapamiętanie. Następnie podzielili badanych na dwie grupy. Jedną wysłali na spacer do parku, a drugą wzdłuż ruchliwej ulicy.

Po powrocie z tej krótkiej przerwy, osoby wędrujące wśród drzew i zieleni pamiętały o 20% więcej od koleżanek i kolegów chodzących wzdłuż drogi.

Późniejsze badania pokazały, że kluczowy jest tutaj sam widok natury, a nie faktyczne przebywanie w jej otoczeniu. Pamięć wspomagał ładny krajobraz za oknem, a nawet obrazy i zdjęcia.

Może ta klasyczna tapeta z Windowsa nie jest wcale taka zła?

5 technik zapamiętywania, które warto pokazać uczniom

Aktywność fizyczna też wpływa na pamięć

Wysiłek fizyczny pomaga w tak wielu aspektach, że nie jest zaskoczeniem jego pozytywny wpływ także na pamięć.

5 technik zapamiętywania, które warto pokazać uczniom

Okazuje się jednak, że również tutaj szczegóły mają znaczenie.

W jednym z badań uczestników podzielono na trzy grupy: pierwsza ćwiczyła zaraz po nauce, druga 4 godziny po, a trzecia wcale.

W późniejszych testach pamięciowych najlepiej wypadły osoby, które między poznawaniem nowego materiału, a treningiem miały 4 godziny przerwy. Wysiłek fizyczny zaraz po nauce nie miał żadnego wpływu na zdolność do zapamiętywania.

Odpowiednia przerwa kolejny raz okazuje się pomocna i warto ją uwzględnić.

Rada dodatkowa: pracuj nad zdolnością koncentracji

Coraz trudniej jest Ci się skupić na jednym zadaniu i oprzeć się pokusie ciągłego zerkania do telefonu? To efekt zalewu informacji oraz powszechnego uzależnienia od.. mediów społecznościowych.

Wiele badań pokazuje, że sposób w jaki je konsumujemy, wpływa na wiele aspektów, w tym trwale zmienia nasz mózg.

Mamy mniejszą zdolność do koncentracji, a pobudzenie, które wywołuje kolejne powiadomienie czy niebieskie światło ekranów błyskawicznie opada.

Sprawdź moją książkę

Na ten temat powstało już wiele książek. W mojej też poświęcam temu zagadnieniu sporo uwagi. 😉 Podpowiadam w niej między innymi jak stworzyć sobie własny system pracy i skutecznej nauki. Pokażę Ci aż 40 narzędzi, które łatwo dostosujesz do swoich potrzeb. Książka pomoże Ci lepiej się skupić i walczyć z rozpraszaczami.

Pokazuję aż 40 narzędzi i pokazuję jak dostosować je do własnego stylu działania.

SPRAWDŹ

Praca głęboka Cala Newporta

Warto też zajrzeć do świetnej książki Praca Głęboka Cala Newporta. Znajdziesz w niej nie tylko odpowiedź na pytanie dlaczego coraz trudniej jest nam się uczyć i pracować w skupieniu, ale też kilka dobrych rad jak sobie z tym radzić.

Świetna książka dla każdego, kto chce poprawić zdolność koncentracji i skupienia.

SPRAWDŹ

Podsumowanie: Co zrobić, żeby skupić się na nauce i uczyć efektywnie?

Przede wszystkim musisz na to spojrzeć jak na proces, swoisty trening umysłu. Tak, zdolność koncentracji można wypracować. Od czego zacząć?

 • Rozpocznij pracę lub naukę od zaplanowania swoich przerw na… rozpraszanie. Jak to zastosować w odniesieniu do skutecznej nauki? Swój czas podziel na bloki, wpisz czas na zajrzenie do maili, mediów społecznościowych i innych rozpraszaczy. To pozwoli Ci utrzymać dyscyplinę, bez efektu całkowitego odcięcia. W czasie poświęconym na naukę, wyłącz wszystkie powiadomienia, najlepiej odłóż telefon poza zasięg Twojego wzroku. Ułatw sobie życie i decyzje, korzystając z narzędzi do kontroli czasu i social media – np. z wtyczki Kill News Feed, której działanie opisuję tutaj.
 • Wypracuj sobie stały rytm pracy lub nauki, podejdź do tego jak do nawyku, który musisz w sobie wypracować.
 • Naucz się odpoczywać i popracuj nad jakością snu. Przed snem postaraj się podsumować dzień, spisz to, co udało Ci się zrobić i wpisz na listę niedokończone zadania. Zrezygnuj też z telefonu bezpośrednio przed snem lub skorzystaj z nocnego trybu podświetlania ekranu.
Zobacz też:  Lekcja angielskiego w szkółce piłkarskiej

To tylko kilka przykładowych metod. Spróbuj lub poszukaj własnych. Może zainspiruje Cię mój wpis, w którym opisałem 6 sprawdzonych, ulubionych przeze mnie sposobów na koncentrację.

Jak się uczyć – check-lista do pobrania (bonus)

Na koniec przygotowałam mały prezent – podsumowanie najważniejszych rad dotyczących tego, jak się uczyć w formie checklisty. Możesz ściągnąć ją całkowicie za darmo, wpisując swoje dane w formularzu poniżej:

Warsztaty Efektywnej Nauki – O programie

CEL JEST PROSTY – CHCEMY ZAPEWNIĆ WSZYSTKIM UCZNIOM SUKCES W SZKOLE, UWZGLĘDNIAJĄC ICH MOŻLIWOŚCI INTELEKTUALNE I SZANUJĄC ICH INDYWIDUALNOŚĆ.

5 technik zapamiętywania, które warto pokazać uczniom

Jakie korzyści przyniesie Ci udział w programie Ucz Się Inteligentnie?

 • Polubisz naukę  – przekonasz się, że uczenie się jest zabawą i jest przyjemne
 • Poprawisz swoje oceny
 • Nabierzesz pewności siebie i uwierzysz w swoje możliwości
 • Będziesz potrafił samodzielnie i skutecznie się uczyć
 • Dzięki przyspieszeniu swojego tempa czytania zaoszczędzisz swój czas i nawet najgrubsza lektura nie będzie dla Ciebie problemem
 • Zmienisz podejście do nauki – odkryjesz, że uczysz się nie tylko dla ocen
 • Poznane techniki pamięciowe pozwolą Ci w szybki sposób opanować i utrwalić przyswajany materiał
 • Lepiej przygotujesz się do sprawdzianów dzięki umiejętności tworzenia notatek w formie mapy myśli
 • Rozwiniesz umiejętność logicznego myślenia
 • Dzięki mnemotechnikom zapomnisz o wkuwaniu
 • Bez problemu zapamiętasz słówka z języka angielskiego dzięki Engramowej Fiszkotece
 • Będziesz bardziej pomysłowy, a żadne zadanie nie będzie stanowiło dla Ciebie problemu
 • Nauczysz się wytrwałości w dążeniu do celu
 • Zaimponujesz koleżankom i kolegom swoją wiedzą
 • Odkryjesz siłę pracy z grupą
 • Na warsztatach poczujesz, że wszystko co masz do powiedzenia jest naprawdę ważne
 • Trener poświęci Ci więcej czasu, ponieważ będziesz uczestniczył w zajęciach w małej grupie
 • Poznasz uczestników warsztatów z całej Polski, kontaktując się z nimi przez Strefę Ucznia
 • Zdobędziesz umiejętności, które zostaną z Tobą na całe życie!

5 technik zapamiętywania, które warto pokazać uczniom

Program obejmuje:

 • Zajęcia warsztatowe odbywające się na terenie szkoły
 • Dostęp do wirtualnej Strefy Ucznia
 • Dziennik Elektroniczny dla rodziców
 • Konto Premium w Engramowej Fiszkotece
 • Opiekę działu dydaktycznego wraz ze wsparciem motywacyjnym 
 • Program stypendialny EngraMistrz
 • Trzy specjalnie opracowane podręczniki i zeszyt ćwiczeń
 • Wirtualne warsztaty

5 technik zapamiętywania, które warto pokazać uczniom

 

5 technik zapamiętywania, które warto pokazać uczniom

Uczestnikom programu oferujemy 20 zajęć warsztatowych, które są prowadzone przez trenera EIE Engram. Warsztaty Ucz Się Inteligentnie prowadzone są przez wysoko wykwalifikowanych trenerów efektywnej nauki – psychologów i pedagogów z doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą, którzy swoją pracę poddają stałej superwizji oraz uczestniczą w cyklicznych szkoleniach podnoszących ich kwalifikacje i uzupełniających wiedzę o najnowsze zagadnienia pochodzące ze światowych badań nad efektywnym uczeniem się.

Zajęcia najczęściej organizowane są na terenie placówek oświatowych, do których uczęszczają nasi uczestnicy programu. W trakcie zajęć uczniowie poznają między innymi techniki skutecznego zapamiętywania informacji, nauki języka obcego, aktywnego notowania oraz efektywnego czytania ze zrozumieniem.

Podczas warsztatów dążymy do tego, aby uczestnicy programu z łatwością potrafili wykorzystywać poznane techniki w szkole, dzięki czemu nauka stanie się dla nich przyjemniejsza i pozytywnie wpłynie na ich oceny. Zajęcia prowadzone są w oparciu o autorskie podręczniki oraz z wykorzystaniem materiału szkolnego.

Zajęcia odbywają się w grupach, dzięki czemu dzieci rozwijają swoje kompetencje społeczne i komunikacyjne, a także wymieniają się swoimi doświadczeniami.

Na zajęciach dzieci wyrażają swoją opinię, jednak nie krytykują wypowiedzi lub pracy drugiej osoby, dzięki czemu uczą się tego, że ich zdanie jest ważne i szanowane – po zajęciach nabierają pewności siebie i zaczynają wierzyć w swoje możliwości.

5 technik zapamiętywania, które warto pokazać uczniomJednym z zadań programu jest również inicjowanie samodzielnej, twórczej pracy uczestników treningu. Samodzielność przejawiana na zajęciach jest dowodem zrozumienia poznanych podczas treningu technik, strategii oraz reguł przetwarzania informacji.

 • Realizacja większości ćwiczeń przebiega w formie zabawy, niektóre zadania mają charakter gier, na zajęciach wykorzystywane są także techniki multimedialne.
 • Zajęcia warsztatowe kończą się uzyskaniem dyplomu.
 • Certyfikat
 • Każdy uczestnik programu Ucz się inteligentnie – angielski w skojarzeniach otrzymuje dyplom ukończenia warsztatów oraz Certyfikat Europejskiego Instytutu Edukacji Engram potwierdzający poziom posiadanych umiejętności w zakresie metod skutecznego uczenia się z wykorzystaniem mnemotechnik, czytania ze zrozumieniem, strategii pracy z tekstem i zarządzania czasem pracy, kreatywnego notowania i kompetencji komunikacyjnych.
 • Warunkiem otrzymania certyfikatu jest zaliczenie 3 testów sprawdzających (niebieskiego, fioletowego i żółtego), znajdujących się w Strefie Ucznia.

Ponadto uczestnik warsztatów może otrzymać stypendium biorąc udział w Ogólnopolskim Teście Pamięci i Czytania EngraMistrz. Szczegółowe zasady przyznawania stypendium zawarte są w regulaminie dostępnym na Strefie Ucznia.

 

5 technik zapamiętywania, które warto pokazać uczniomStrefa Ucznia to miejsce wirtualnych spotkań wszystkich uczestników programu z całej Polski!

Na Strefie Ucznia każdy Engramowicz może:

 • Rozwiązywać ćwiczenia i zagadki oraz grać w gry logiczne
 • Wykonać pomiar tempa czytania na różnych tekstach oraz sprawdzić poziom rozumienia tekstu
 • Wykonać testy powtórkowe po każdych warsztatach, żeby sprawdzić poziom swojej wiedzy
 • Podzielić się z innymi uczestnikami swoimi sposobami nauki lub kreatywnymi pomysłami na poradzenie sobie z trudnym materiałem do zapamiętania
 • Poznać innych Engramowiczów, jednym kliknięciem złożyć życzenia urodzinowe znajomym nawet z drugiego końca Polski
 • Przejrzeć galerię, w której znajdują się m.in. zdjęcia przedstawiające jak wyglądają warsztaty w innych grupach w Polsce i jakie prace wykonują uczestnicy innych grup warsztatowych
 • Pobrać tabelkę do ćwiczenia kości, metronom oraz informacje przydatne dla rodziców.
 • Zapoznać się rankingami testów półmetkowych uczniów z całej Polski
 • Wziąć udział w konkursach z nagrodami

 

5 technik zapamiętywania, które warto pokazać uczniom

Dla rodziców uczestników programu stworzyliśmy Panel Rodzica, w którym znajdują się:

 • Dziennik Elektroniczny – zawiera harmonogram warsztatów oraz informacje na temat postępów dziecka (zamieszczane przez trenera po 6, 10 i 20 warsztatach)
 • Czytelnia – znajdują się w niej artykuły zawierające porady dla rodziców – m.in. jak rozwiązywać konkretne problemy wychowawcze; w jaki sposób pomóc dziecku; jak rozmawiać z dziećmi.

Stale dbamy o wysoką jakość naszych usług, więc w Panelu Rodzica zamieściliśmy także ankiety ewaluacyjne, które pozwalają nam sprostać Państwa oczekiwaniom.

Engramowa Fiszkoteka

5 technik zapamiętywania, które warto pokazać uczniom

Engramowa Fiszkoteka to wielokrotnie nagrodzone narzędzie edukacyjne usprawniające naukę i pozwalające jeszcze bardziej WZMOCNIĆ i UTRWALIĆ rezultaty zapamiętywania! Uczestnicy naszych warsztatów wiedzą, że uczenie się dużej partii materiału, dzięki technikom pamięciowym jest szybkie i efektywne, ale żeby jeszcze bardziej wzmocnić i utrwalić rezultat zapamiętywania warto powtarzać to, czego się nauczyliśmy.

Engramowa Fiszkoteka jest spójna z programem Ucz się inteligentnie – angielski w skojarzeniach.

Do głównych korzyści korzystania z Engramowej Fiszkoteki należą:

   gotowe kursy języka angielskiego;
   szybkie i efektywne uczenie się;
 nawyk systematycznej nauki;
 automatyczne tworzenie fiszek głosowych i fiszek z tekstu drukowanego;
 możliwość wydruku fiszek w tradycyjnej formie;
 obszerna baza nagrań mp3, fiszki w formacie PDF oraz w wersji mobilnej;
 możliwość tworzenia osobistych materiałów do nauki;
 indywidualny algorytm powtórek;
 możliwość nauki zawsze i wszędzie – korzystając ze specjalnej aplikacji na tablecie lub smartfonie;
 ucz się szybciej, pamiętaj dłużej = sukces, który motywuje do nauki.

Zobacz jak działa Engramowa Fiszkoteka: http://engram.fiszkoteka.pl/video

 

Dla ambitnych udostępniamy Wirtualne Warsztaty, aby uczestnicy programu po zakończonej części warsztatowej nadal mogli gimnastykować swój umysł. Wirtualne Warsztaty mają za zadanie utrwalić poznany materiał oraz pokazać jak można wykorzystać efektywne uczenie się w praktyce. 

Wszystkich zainteresowanych dostępem do Wirtualnych Warsztatach, prosimy o skontaktowanie się z Działem Dydaktycznym drogą mailową lub telefoniczną.

 

W trosce o jakość realizowanego programu oddajemy do Państwa dyspozycji pracę dydaktyków, którzy telefonicznie lub drogą elektroniczną odpowiadają na wszystkie pytania – zarówno te, które są związane z materiałem realizowanym na zajęciach (zadaniami domowymi, czy indywidualnym treningiem czytania w domu), jak i w przypadku problemów z logowaniem na Strefę Ucznia lub Engramową Fiszkotekę.

Dział Dydaktyczny przyjmuje również zgłoszenia nieobecności dzieci na zajęciach. W przypadku zgłoszenia nieobecności dziecka przed zajęciami, dział dydaktyczny dwa razy w ciągu trwania programu jest zobowiązany do ustalenia odrabiania zajęć.

Umożliwiamy także konsultacje indywidualne w siedzibie Instytutu. Zapraszamy dzieci, które chcą odrobić zajęcia warsztatowe, potrzebują indywidualnego wsparcia w zakresie praktycznego zastosowania mnemotechnik w nauce szkolnej lub pracy z podręcznikiem.

 1. Zapraszamy do kontaktu z Działem Dydaktycznym od poniedziałku do piątku w godzinach: 9:00 – 18:00 pod numerami telefonów:
 2. Infolinia: 801 340 344
 3. Tel. stacjonarny: 12 433 89 70; 12 426 20 20
 4. Tel. komórkowe:
 5. 509 913 125
 6. 517 203 693
 7. Oraz drogą mailową pod adresem:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dzięki wiedzy i umiejętnościom stymulujemy uczniów do nauki, aby odnosili więcej sukcesów w szkole i życiu codziennym.Reagujemy na Państwa potrzeby poprzez motywowanie dzieci do pracy oraz interweniowanie w sytuacjach, które mogą przeszkodzić uczniowi w zdobywaniu nowych umiejętności.

„Motywacja do uczenia się definiowana jest jako znaczenie i wartość nauki dla danego człowieka, jaką ów człowiek jej przypisuje, i charakteryzowana przez długoterminowe zaangażowanie się w proces uczenia się.” (Anna Michalska, „Jak nakłonić dziecko do nauki?”).

Badania wykazały, że zamiłowanie do nauki u dzieci obniża się stale od III do ostatniej klasy szkoły podstawowej. Większość rodziców uważa, że motywacja jest czymś wrodzonym, danym dzieciom od urodzenia, jednak w rzeczywistości jest ona w dużej mierze nabywana podczas rozwoju dzieci.

 • Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami od poniedziałku do piątku w godzinach: 9:00 – 18:00 pod numerami telefonów:
 • Infolinia: 801 340 344
 • Tel. stacjonarny: 12 433 89 70; 12 426 20 20
 • Tel. komórkowe:
 • 509 913 125
 • 517 203 693
Zobacz też:  Reforma edukacji

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak się uczyć? 5 technik efektywnej nauki

2019-03-25 9:11 Katarzyna Hubicz 5 technik zapamiętywania, które warto pokazać uczniom Autor: Getty images

Jak się uczyć, by nauka była skuteczna, a wiedza sama wchodziła do głowy? Poznaj 5 sprawdzonych techniki efektywnej nauki, które może stosować każdy uczeń bez względu na wiek.

Chyba każdy uczeń zna to uczucie, gdy po kilku godzinach nauki nadal ma pustkę w głowie i nie potrafi sensownie odpowiedzieć nawet na jedno pytanie, a przyswajana z takim trudem wiedza ulatuje gdzieś w niebyt.

Nie dzieje się tak bez przyczyny: by skutecznie opanować jakiś zakres materiału nie wystarczy siedzieć nad książką i w kółko czytać to samo, a w trakcie nauki robić sobie częste przerwy. Nie pomaga również stres związany ze zbliżającym się sprawdzianem i przekonanie, że bez względu na czas spędzony nad książką wynik testu i tak będzie negatywny.

Na to, czy nauka będzie efektywna, wpływają bardzo różne czynniki: motywacja, stan psychofizyczny czy otoczenie ucznia, ale również to, czy nie ma on zaległości, i czy utrwala przyswajany materiał. Jak zatem powinno uczyć się dziecko, by dobrze napisać klasówkę lub zdać egzamin?

Oto 5 sposobów i technik na efektywną naukę:

Pozytywne nastawienie do nauki

Nic nie wychodzi dobrze, jeśli nie chce się tego robić – również nauka, do której dziecko siada, bo musi, ale tak naprawdę myślami jest gdzie indziej i chciałoby robić w tej chwili zupełnie coś innego. Proces przyswajania wiedzy będzie jednak skuteczniejszy i szybszy, jeśli uczeń poczuje wewnętrzną potrzebę zdobycia wiedzy na dany temat.

 • Zamiast więc krzyczeć, by dziecko usiadło do odrabiania lekcji, bo znów dostanie jedynkę, spróbuj pokazać, jakie korzyści odniesie z nauki – lepszy stopień, zaimponowanie kolegom czy możliwość wzięcia udziału w konkursie i wygrania nagród to tylko niektóre z przykładów takich korzyści.
 • Czytaj:
 • Jak się uczyć angielskiego i innych języków obcych?
 • Co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć?

Pozytywne nastawienie do nauki w dłuższej perspektywie może dać również jasne sprecyzowanie celu dalszej nauki: np. dostanie się do dobrej szkoły, zdobycie wymarzonego zawodu, a wraz z nimi sławy, pieniędzy itp. – taka motywacja, choć dorosłemu może wydać się banalna, bardzo często pokazuje dziecku sens w tym, co robi.

Przy okazji dobrze jest zadbać o komfortowe warunki do nauki: krzesło powinno być wygodne, a biurko oczyszczone z niepotrzebnych szpargałów, które rozpraszają uwagę – powinny na nim leżeć wyłącznie te przedmioty i pomoce, które są niezbędne do nauki. Nie pozwól dziecku uczyć się na łóżku: mózg kojarzy je z relaksem i snem, dlatego nie jest to miejsce, które sprzyja zapamiętywaniu. Ważne jest również otoczenie: światło, jeśli jest sztuczne, powinno być chłodne (mieć barwę powyżej 5-5,5 tys. Kelwinów).

Zrozumienie materiału

Trudno przyswoić i zapamiętać coś, czego się nie rozumie – dlatego dla skutecznej nauki ważne jest to, by uczeń zrozumiał temat, zanim zacznie się go uczyć. Inaczej będzie tylko mechanicznie powtarzać treści z podręcznika, co w trakcie odpowiedzi przy tablicy czy podczas klasówki może okazać się bezwartościowe.

W zależności od przedmiotu, jakiego dziecko aktualnie się uczy upewnij się, że wie, o co chodzi w danym zagadnieniu – na przykład ucząc się matematyki potrafi wyprowadzać określone wzory i za ich pomocą rozwiązywać zadania, rozumie temat z biologii, chemii czy fizyki, wie, jak napisać rozprawkę z polskiego.

Czytaj: Wzrokowiec – kim jest i jak się uczy?

Nauka w określonym porządku

 1. Nauka będzie bardziej efektywna, jeśli będzie przebiegała w określony sposób – to istotne zwłaszcza wtedy, gdy ilość materiału, jaki trzeba przyswoić, jest dość duża.

 2. Najlepiej, jeśli dziecko jeszcze przed rozpoczęciem nauki zapozna się pobieżnie z całością materiału, który musi opanować, a następnie podzieli go na mniejsze części i zrobi sobie plan nauki: zacznie od elementów najbardziej istotnych, najważniejszych (co nie znaczy, że najtrudniejszych), następnie przejdzie do zagadnień mniej istotnych, a na końcu wróci do tego, czego uczyło się na początku.
 3. Czytaj:
 4. Na czym polegają zajęcia z języka angielskiego w przedszkolu?
 5. Czy zatrudnianie pomocy do odrabiania lekcji ma sens?
 6. Storytelling: dlaczego warto korzystać z tej metody nauki języka obcego?

Powtarzanie i utrwalanie 

Przyswojenie dużych partii materiału wymaga zwykle czasu, a jeśli jest to materiał dość trudny i odległy od tego, czym dziecko się interesuje – również utrwalenia. Dlatego właśnie, by nauka była skuteczna, nie powinno się odkładać jej na ostatnią chwilę. Materiał należy bowiem powtórzyć, niekiedy nawet kilkakrotnie, w pewnych odstępach czasu.

Ucząc się wieczorem, dany temat warto więc powtórzyć sobie następnego dnia rano, a jeśli jest jeszcze czas – również po południu, gdyż takie cykliczne odświeżanie informacji pozwala w pełni je utrwalić.

Czytaj: Mapy myśli – czym są i jak pomagają w nauce?

Stosowanie mnemotechnik

Wielu osobom w nauce pomagają techniki wspierające pamięć, koncentrację i proces zapamiętywania informacji, a następnie przypominania ich sobie. Takich technik jest wiele. Nie są niczym nowym: znano je i stosowano już w starożytnej Grecji, a za ich twórcę uchodzi Symonides z Keos.

 • Jedną z najpopularniejszych jest mapa myśli, czyli tzw. kreatywne notowanie i wynajdywanie skojarzeń między poszczególnymi hasłami.
 • Inną techniką jest tzw. pałac pamięci, która polega na tym, że poszczególne informacje umieszczamy w wyobrażonych sobie pomieszczeniach i znajdujących się w nich meblach.
 • Ucząc się, można również tworzyć historie, czyli wynajdywać skojarzenia między tym, czego się uczymy, a tym, co już umiemy, lub tworzyć wierszyki lub piosenki, które ułatwią zapamiętanie trudnych definicji.
 • Jednym ze sposobów nauki jest także tzw. metoda pierwszych liter polegająca na tym, że układamy zdanie, w którym każde słowo zaczyna się na literę wyrazu, jaki chcemy zapamiętać.
 • W trakcie nauki, zwłaszcza nauki historii lub przygotowania się do klasówki z treści lektury, można również wyobrażać sobie otoczenie bohaterów i uczucia, jakie przeżywają w związku z danym wydarzeniem – w ten sposób dużo łatwiej niż podczas tradycyjnego „wkuwania” zapamiętuje się i fakty historyczne, i związane z nimi daty.

5 strategii zapamiętywania słówek

Nauka słówek to proces zapamiętywania, warto więc przybliżyć uczniom również kilka faktów związanych z samą pamięcią. Istotną informacją może się dla nich okazać już to, że mamy dwa typy pamięci – krótkotrwałą i długotrwałą.

Pamięć krótkotrwała ma ograniczoną pojemność i przechowuje zgromadzone informacje wyłącznie przez kilka minut. Pamięć długotrwała zaś posiada nieograniczoną pojemność i, co jest bardzo istotne, informacje, które się tam zgromadziły pozostają na stałe.

Jedynie dzięki powtarzaniu, informacje mogą zostać przeniesione z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej. I oto właśnie nam chodzi w przypadku nauki słownictwa. ????

Uczniowie są różni – jedni spróbują poszukać informacji o mnemotechnikach w internecie (oczywiście po to, aby sobie zadanie ułatwić) a inni będą zakuwać słówka z listy bez najmniejszej chwili zastanowienia, czy może istnieje jakaś technika, która mogłaby im pomóc. Dlatego warto podsunąć im chociażby te podstawowe sposoby na ułatwienie zapamiętywania słówek. Ja dziś chcę Wam przedstawić pięć, które uważam za najbardziej przydatne.

Fiszki, czyli małe karteczki z angielskim słówkiem z jednej i polskim z drugiej strony, które z pewnością bardzo dobrze znasz. Nic prostszego do stworzenia. Można urozmaicić je, co przyniesie dodatkowe korzyści zwłaszcza w przypadku wzrokowców, kolorowym tłem, kolorowym tekstem bądź nawet obrazkami.

Fiszki z łatwością schowają się w każdej kieszeni, co pozwoli na naukę dosłownie wszędzie. Sądzę, że fajnym pomysłem jest pokazanie uczniom na lekcji jak je stworzyć i przetestowanie ich użycia. (Wiem, wiem przecież to takie łatwe no ale… niestety doświadczenie pokazało, że nie dla wszystkich uczniów.

)

Zachęć uczniów do otaczania się językiem nawet w domu. Małe karteczki z angielskimi nazwami przyklejone do odpowiednich przedmiotów to nic skomplikowanego.

Ja zachęcam również do tworzenia kartek z listami słówek i umieszczania ich w miejscach, które najbardziej przykuwają nasz wzrok – ściana obok biurka, blat biurka, szafa.

A czemu by nie wykorzystać sufitu nad poduszką? I znów kolory, będące dodatkowym bodźcem dla mózgu, są bardzo mile widziane. ????

Naucz ich skojarzeń już na lekcji. Podpowiadaj z jakim polskim słówkiem mogą sobie coś skojarzyć (znów wbrew pozorom, dla uczniów może być to coś nowego) aby zapamiętywanie stało się łatwiejsze. Zachęcaj do wykorzystywania wyobraźni na maxa i tworzenia nawet czasem absurdalnych połączeń, to zadziała najlepiej.

Zachęć uczniów do tworzenia tabelek ze słówkami, w ten sposób wprowadzają wizualny porządek, co z kolei może być bardzo przydatne w nauce. Podpowiedz, aby korzystając z trzech markerów wprowadzili podział i oznaczyli sobie różnymi kolorami słówka, które już znają (np. zielony), które wydają się łatwe do zapamiętania (np.

żółty) oraz te, które są najtrudniejsze (np. różowy). Zasugeruj, że tabelkę łatwo jest podzielić na części, co pozwoli na naukę słownictwa partiami. Znów jest to sposób, który przemówi zwłaszcza do wzrokowców.

A może słuchowców zachęcisz do nagrania sobie takiej listy? Jedyne urządzenie, którego do tego potrzebują – telefon – mają przecież zawsze przy sobie.

No bo czemu nie zrobić sobie listy słówek w formie mapy myśli? Z pewnością idealnie się sprawdzi przy zapamiętywaniu konkretnych grup wyrazów, a więc w przypadku słownictwa tematycznego, części mowy, np. tylko czasowników czy słów z tej samej rodziny. Obrazki i kolory są tutaj wyjątkowo przydatne.

Mogę się spodziewać, że część z Was uzna wymienione sposoby za banalne. I owszem, takie są. Ale dla nas, nauczycieli, i może części mocnych uczniów.

Całej reszcie warto to przybliżyć i sprawić, że nauka słownictwa stanie się, nawet jeśli nie łatwiejsza, to chociaż przyjemniejsza.

Nie można również zapominać o tym, aby uzmysłowić uczniom, że jedynie testowanie wszystkich metod da im odpowiedź na pytanie, która z nich będzie im najbardziej odpowiadała.

Istotne jest również uświadomienie uczniom, po co tak naprawdę się uczą słownictwa. Znów, dla nas to banał – ale dla nich? Muszą być świadomi, że uczą się słówek po to, aby z nich później korzystać a nie tylko po to, aby zaliczyć kolejną kartkówkę. Cel tej nauki jest przecież wyższy niż tylko następna ocena w dzienniku. ????

Ania Adamkiewicz, Korepetycje z uczenia

Zobacz też:  Korepetycje na macierzyńskim – co musisz wiedzieć?

Metody zapamiętywania dla dzieci: mnemotechniki i ćwiczenia pamięci

2015-09-09 17:13 Materiały prasowe

Mnemotechniki i ćwiczenia pamięci dla dzieci to sposoby zapamiętywania poprzez wszystkie zmysły: wzroku, słuchu, smaku, dotyku i węchu. Za ich pomocą dzieci łatwiej i szybciej opanowują niezbędne informacje. Dodatkowymi zaletami tych metod jest to, że zachęcają do aktywności, kreatywności i twórczego działania.

Dowiedz się w jaki sposób pracować z dzieckiem, aby mogło efektywnie rejestrować dużą ilość nowych informacji. Poznaj techniki, dzięki którym np. nauka zasad bezpieczeństwa będzie nie tylko pożyteczna, ale także przyjemna.

Jedną z popularnych metod są mnemotechniki. W mnemotechnikach wykorzystuje się rymowanki, obrazki szyfrowane, opowiadania, żarty, ruch, kolor. Pozwala to uniknąć nudy. Różnorodność możliwości czyni lekcje ciekawszymi, co w rezultacie przekłada się na większe zainteresowanie i zaangażowanie najmłodszych uczniów oraz lepsze efekty kształcenia.

W procesie dydaktycznym są one bardzo ważne, ale nie można zapominać o tym, że najważniejszy jest rozwój dziecka. Bardzo istotne jest, aby temu rozwojowi towarzyszyły pozytywne emocje.

Do optymalnego rozwoju dziecku potrzebne są zatem miłość, wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. W tym kontekście pomocne może być wspólne wykonywanie ćwiczeń przez dzieci i rodziców, np.

podczas codziennych domowych zabaw.

Równie ważne jest też budowanie u dziecka poczucia własnej wartości poprzez dostrzeganie i docenianie jego sukcesów oraz nieszczędzenie mu przy tym pochwał i zachęt do dalszej pracy. Niewątpliwie, w przypadku pierwszoklasistów, doskonałym pomysłem jest uatrakcyjnianie zajęć lekcyjnych mnemotechnikami.

Niezastąpionymi mnemotechnikami w procesie edukacji są piktogramy, wierszyki i rymowanki, mapy mentalne, łańcuchy skojarzeń, pantomimy.

Rodzaje mnemotechnik: piktogramy

Metoda kształcąca pamięć, wyobraźnię i kreatywność, polegająca na ilustrowaniu treści piosenek, wierszy, bajek, opowiadań. Uczniowie wykonują schematyczne rysunki, obrazujące tekst do zapamiętania. Podczas zajęć  za pomocą tej mnemotechniki pierwszoklasiści uczą się między innymi znaków drogowych.

Przykładowe ćwiczenie: Do wskazanych nazw znaków, dzieci przygotowują ich rysunkowe odpowiedniki.

Rodzaje mnemotechnik: wierszyki i rymowanki

Mnemotechnika kształcąca pamięć (głównie słuchową). Może być połączona z ruchem. Polega na uczeniu się przez dzieci tekstów rymowanek, które ułatwiają zapamiętywanie. Im wierszyk lub rymowanka bardziej zabawna i ciekawa, tym lepiej, ponieważ na dłużej pozostanie w pamięci dziecka.

Przykładem jest tu rymowanka „Przejście przez jezdnię na drugą stronę, tylko na pasach jest dozwolone”.

Rodzaje mnemotechnik: mapy mentalne

Metoda przydatna do porządkowania treści.

Polega na umieszczeniu na środku kartki zagadnienia, słowa lub rysunku – klucza, a następnie dołączaniu do niego, w formie rozgałęzień, haseł, słów bądź rysunków bardziej szczegółowych.

Dzięki tej mnemotechnice dzieci są w stanie przyswoić w niedługim czasie dużą ilość informacji. Za pomocą tej techniki dzieci uczą się m.in. planet układu słonecznego dopisując do odpowiednich obrazków ich nazwy.

Rodzaje mnemotechnik: łańcuch skojarzeń

Mnemotechnika angażująca wiele zmysłów. Polega na tworzeniu kolejno własnych skojarzeń, składających się w ciąg przyczynowo–skutkowy. Elementy łańcucha łączą się ze sobą, tworząc opowiadanie lub historyjkę.

Ważne, aby historyjka rozwijała wyobraźnię i zawierała sporą dawkę fantazji. Ta mnemotechnika jest wykorzystywana np. przy istotnej dla dzieci nauce numerów alarmowych do policji, straży pożarnej oraz pogotowia.

Przykładowe ćwiczenie: dzieci muszą pokolorować pojazdy wspomnianych służb, a następnie połączyć je z prawidłowymi numerami telefonów alarmowych.

Rodzaje mnemotechnik: pantomimy

Metoda polegająca na uczeniu się poprzez ruch i zabawę. Szczególnie poleca się ją dzieciom rozpoczynającym naukę w szkole, u których potrzeba ekspresji jest bardzo duża. Metodę tę można wykorzystać do nauki cyfr czy alfabetu (np. zadaniem ucznia jest przedstawienie za pomocą swojego ciała danej cyfry lub litery).

Z tej szczególnie lubianej przez dzieci metody, mogą skorzystać nauczyciele w trakcie nauki bezpiecznego zachowania, np. poprzez odgrywanie przez uczniów scenek prawidłowego przechodzenia przez jezdnię czy telefonowania na pogotowie.

Rodzaje mnemotechnik: „haki” pamięciowe

Mnemotechnika polegająca na kojarzeniu cyfr z przedmiotami, przypominającymi je kształtem, np. 1- świeca, 2 – łabędź, 3 – serce, 4 – krzesło i tak dalej.

Ćwiczeniem pamięci, które może być stosowane przez rodziców jest nawet rozmowa z dzieckiem, inicjowana pytaniem: „Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole?”.

Dobrze poprowadzona rozmowa będzie jednocześnie formą powtórki, a systematyczne powtarzanie materiału prowadzi do jego utrwalenia. Jest to szczególnie ważne w młodszym wieku szkolnym.

Nie bez przyczyny często mówi się, że „powtarzanie jest matką nauki”, a „trening czyni mistrza”.

Ćwiczenia kształcące pamięć dziecka

Głuchy telefon: Zadaniem malucha jest dokładne, głośne powtórzenie zdania, które zostało wypowiedziane szeptem przez rodzica lub inną osobę uczestniczącą w zabawie.

Przykładowe ćwiczenie: nauczyciel podczas zabawy może zaproponować, aby dzieci głośno i wyraźnie przekazywały sobie na ucho adres swojej szkoły, by móc bezpiecznie trafić do niej z każdego miejsca.

Jedziemy na wycieczkę i zabieramy…: Zabawa polega na tym, że każdy z uczestników po kolei wypowiada pierwszą sekwencję zdania, dodając do niej nazwę przedmiotu, który zabiera na wycieczkę. Należy przy tym jednak uwzględnić słowa dodane przez poprzedników. Zabawa wymaga od dziecka koncentracji i skupienia uwagi na tym, co mówią poprzednicy.

Układanie zdań: Zadaniem dziecka jest ułożenie zdania, w którym wszystkie wyrazy rozpoczynają się tą samą głoską, np. „Puchatek pomógł pierwszoklasistom prawidłowo przejść po pasach ”.

Memo: Tradycyjna gra polegająca na łączeniu obrazków w pary. Trudność polega na tym, że wszystkie obrazki leżą odwrócone na stole tak, że widzimy jednakowe kartoniki. Po kolei każdy z graczy odsłania po dwa kartoniki. Kto zapamięta położenie największej ilości obrazków wygrywa.

Skojarzenia: Gra polega na dobieraniu w pary obrazków, które do siebie pasują lub wyszukiwaniu w zbiorze obrazka, który nie pasuje do pozostałych.

Gra rozwija pamięć, koncentrację, spostrzegawczość i logiczne myślenie. Skojarzenia mogą być wykorzystywane przy zadaniu pokazującym dzieciom, które przedmioty mogą być dla nich niebezpieczne (np.

nożyczki są ostre i dzieci muszą posługiwać się nimi ostrożnie).

Zagadki, rebusy, łamigłówki: Rozwijają pamięć dziecka, abstrakcyjne kształcą zdolność logicznego i abstrakcyjnego myślenia. Dodatkowo wzbogacają zasób słownictwa. Wśród nich znajdują się między innymi zadania typu „znajdź różnicę”, „labirynt” czy „brakująca litera”, które wymagają od dzieci koncentracji, skupienia i wytrwałości.

Rymowanki: Nauka krótkich rymowanych wierszyków, które pomagają stymulować pamięć i pozwalają ćwiczyć inne umiejętności przydatne w życiu pierwszoklasisty, np. umiejętność bezpiecznego zachowania na drodze. Przykładem są rymowane, wpadające w ucho wierszyki.

Zabawa wyrazami: Ćwiczenie polega na tworzeniu z liter podanego wyrazu innych słów (np. ekran – kran; koszule – kosz, ule; ulica – ul, cal, sygnalizator – tor, zator, gala). Zabawa rozwija pamięć i świadomość językową dziecka. Poza tym wzbogaca zasób jego słownictwa, zarówno czynnego, jak i biernego.

Techniki efektywnego uczenia się

Skuteczne uczenie się polega na trwałym zapamiętywaniu, a nie na przysłowiowym „zakuwaniu”.

Wszyscy, a zwłaszcza uczniowie, mogą korzystać z technik efektywnego uczenia się, które nie tylko pozwalają zaoszczędzić czas i energię, ale także rozwijają potencjał intelektualny i kreatywność.

Jak treningi pamięci wpływają na zdolności poznawcze? Co to są mapy myśli? Czy szybka nauka jest efektywna? Na czym polegają strategie mnemoniczne?

1. Techniki uczenia się i zapamiętywania

Istnieje kilka technik, dzięki którym uczenie się przebiega sprawniej. Skuteczne uczenie się i zapamiętywanie ważnych dla nas informacji musi być procesem przemyślanym, w którym nasz umysł jest gotowy i otwarty do przyjęcia nowych informacji, a nie zmęczony po całym dniu nauki lub innym wysiłku umysłowym.

Ważne, by naukę rozpocząć z pozytywnym nastawieniem. Nawet jeśli materiał nauczania nie jest ciekawy i wydaje się trudny, należy zapoznać się z nim z chęcią i podejść do nauki jak do przyjemności.

Przyswajanie wiedzy to bardzo wyczerpujący proces, dlatego nie należy ignorować oznak znużenia i robić przerwy w nauce.

Treningi pamięci, kursy szybkiego czytania, szybka nauka języka obcego – to coraz bardziej modne hasła, tym bardziej, że XXI wiek kładzie nacisk na rozwój zawodowy, wszechstronną wiedzę, kreatywność, bycie ekspertem w danej dziedzinie.

Od małych dzieci wymaga się, by były geniuszami we wszystkim – w wieku kilku lat przedszkolaki chodzą na basen, pianino, lekcje gry na skrzypcach, języki obce, kółka teatralne, rytmikę itd. O ile dziecko przejawia zainteresowanie daną dziedziną, warto go wspierać, rozwijać jego talenty i zachęcać do samorozwoju.

Kiedy jednak nauka jest tylko chorą realizacją aspiracji rodziców, przestaje cieszyć i zaczyna kojarzyć się dziecku negatywnie.

Jakie metody szybkiej nauki oferuje współczesny rynek usług edukacyjnych? Wśród szerokiego spektrum możliwości rozwoju intelektualnego, najbardziej popularne kursy to:

 • treningi pamięci,
 • kinezjologia,
 • kursy szybkiego czytania,
 • szybka nauka języków obcych,
 • poprawa koncentracji uwagi,
 • stymulacja potencjału umysłowego,
 • treningi kreatywności, myślenie twórcze,
 • metody motywacji.

Treningi pamięci odwołują się natomiast do bardziej precyzyjnych technik, jak:

2. Techniki szybkiego czytania

Jedną z typowych technik czytania, które mogą pomóc czytelnikowi przejść przez materiał w bardzo krótkim czasie, jest odczytanie pozycji i podpozycji przed zgłębieniem całego tematu.

Jeśli dany rozdział traktuje o zagadnieniu, które jest potrzebne czytelnikowi, może on szybko prześledzić materiał, aby uzyskać podstawowe informacje na temat całego działu. Szybkie czytanie wymusza na umyśle ludzkim koncentrację na słowach-kluczach, które stanowią rdzeń całego tematu.

Niestety, nawet ukończenie tysięcy kursów efektywnej nauki nie przyniesie wymiernych rezultatów, jeśli nie będą spełnione podstawowe warunki wstępne, a mianowicie – aura sprzyjająca uczeniu się.

Spokój i przyjazne otoczenie to konieczność. Efektywne uczenie się wymaga stworzenia odpowiedniej atmosfery do nauki.

Jeśli hałas uniemożliwia skoncentrowanie się na nauce, czytelnik nie może się skupić na książce i zapomni to, o czym czytał. Najlepiej jest rozpoczynać naukę, kiedy umysł jest czujny i świeży.

Jeśli czytelnik jest psychicznie zmęczony, nie zrozumie czytanego materiału, a tym bardziej nie utrwali go w pamięci długotrwałej.

Artykuł zweryfikowany przez: Mgr Kamila Drozd Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
Emilia Brudzyńska,  ponad rok temu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *