4 ćwiczenia na palce pianisty

4 Ćwiczenia na palce pianisty

Paulina Kłos-Wojtczak

4 Ćwiczenia na palce pianisty

Kasia Bigos i Andrzej Bogdał

4 Ćwiczenia na palce pianisty

Zuzanna Pujanek

4 Ćwiczenia na palce pianisty

Alicja Kaczmara

4 Ćwiczenia na palce pianisty

Urszula Roszkowska

4 Ćwiczenia na palce pianisty

Kasia Bigos i Andrzej Bogdał

4 Ćwiczenia na palce pianisty

Wiktor Trela

4 Ćwiczenia na palce pianisty

Kasia Bigos i Andrzej Bogdał

4 Ćwiczenia na palce pianisty

Agata Oleszkiewicz

4 Ćwiczenia na palce pianisty

Agata Oleszkiewicz

lek. Agnieszka Widera

Alicja Kaczmara

Weronika Dulęba

Ewa Żuchowska

Ewa Krawczyk

Marianna Fijewska

Anna Jastrzębska

Milena Marchewka

Marta Urbaniak

Paulina Kłos-Wojtczak

Kasia Bigos i Andrzej Bogdał

Paulina Kłos-Wojtczak

Paulina Majer

Marta Wielgosz

4 Kroki, które Pomogą Początkującym w Grze na Pianinie

Niezależnie od twojego poziomu i celów, dzisiaj zadajemy pytanie: jak grać na pianinie?

Jest to trochę rozległe, wiemy. Zatem podzielimy to na cztery rady. Aby dobrze grać na pianinie, musisz mieć odpowiednią postawę i umieć grać powoli, ale we właściwym tempie. Wreszcie, jak grać jak Mozart, mając małe ręce? Czytaj dalej, aby znaleźć odpowiedzi na te pytania i wiele więcej!

Jeśli chcesz poznać nasze 3 metody do nauki gry na pianinie, kliknij tutaj!

Zacznij od właściwej postawy

Podczas gry na pianinie musisz korzystać z całego ciała. Dlatego ważne jest, aby przyjąć (i zapamiętać) prawidłowe pozycje i postawę, gdy zaczniesz uczyć się grać na pianinie, aby stało się to dla ciebie naturalne.

Najpierw ustaw się pośrodku pianina, wygodnie usadowiony na krześle lub stołku. Użyj klawisza G na środku klawiatury jako punktu odniesienia.

Pamiętaj, że zmieni się to nieznacznie w zależności od tego, jaki utwór grasz.

Aby grać utwory wymagające wysokich dźwięków, ustaw się lekko w kierunku lewej strony klawiatury, a po przeciwnej stronie w przypadku muzyki z dużą ilością niskich dźwięków.

4 Ćwiczenia na palce pianisty

Nauka prawidłowej postawy jest kluczem do zostania prawdziwym pianistą. (Źródło: Unsplash)

Następnie ustaw ramiona, dostosowując wysokość siedziska. Aby prawidłowo usiąść, łokcie powinny znajdować się na tej samej wysokości co klawisze, lub nieco pod klawiaturą, jeśli masz krótkie ramiona. Przedramiona nie powinny być idealnie pionowo względem klawiatury.

Ta pozycja ramienia pozwala szybciej i łatwiej poruszać się palcom po klawiszach, zapewniając maksymalną elastyczność układu palców.

Mówiąc ogólnie, pianiści, którzy nauczą się prawidłowej pozycji ciała, będą grać elastyczniej i płynniej. To są wszystkie rzeczy, których nauczy cię nauczyciel gry na pianinie.

Obejrzyj filmik gry na pianinie online, aby zobaczyć, jak wyglądają profesjonaliści.

Jaki typ siedzenia jest najlepszy do gry na pianinie? Taboret, ława czy krzesło?

To naprawdę zależy od twojego osobistego wyboru. Znany pianista Glenn Gould grał na krzesłach, co oczywiście dobrze mu służyło! Minusem jest to, że nie można regulować ich wysokości. Jeśli zdecydujesz się usiąść na krześle, wybierz takie, które odpowiada twojemu ciału i wysokości klawiszy pianina.

Zaletą ławy, oprócz możliwości modyfikacji jej wysokości, jest to, że jej szerokość ułatwia ruchy w boki. Właśnie dlatego ława jest najpopularniejszym rodzajem siedzenia używanym przez pianistów.

4 Ćwiczenia na palce pianisty

Stanie podczas gry to coś dla wielkiego Eltona Johna, a nie dla początkujących! (Źródło: Visual Hunt)

Kolejną rzeczą, którą należy przeanalizować podczas nauki gry na pianinie, są plecy! Pozycja pleców musi być idealna, aby nie powodować żadnych bólów lędźwiowych podczas gry. Przede wszystkim gra na pianinie powinna być przyjemnością! Jeśli gra na pianinie powoduje bóle pleców, to zastanów się czy robisz to dobrze.

Podczas gry na pianinie plecy powinny być proste, ale nie za sztywne. Ta zasada dotyczy nie tylko pianina. W pozycji siedzącej plecy powinny być zawsze proste i nigdy nie zgarbione: jest to najgorsza pozycja do gry na pianinie.

Po opanowaniu pozycji przedramion i pleców musisz pomyśleć o swoich rękach! Nawet jeśli całe ciało jest używane podczas gry na pianinie, ręce odgrywają najważniejszą rolę.

Aby perfekcyjnie zagrać nuty i dotrzeć do klawiszy, twoje palce muszą być wygięte w łuk.

Twoja dłoń powinna być nieco wyżej niż palce, aby „zanurzyły się” w nutach (z wyjątkiem kciuka, który powinien być prawie całkowicie płaski). Ta pozycja pozwoli ci zmniejszyć napięcie i zwiększyć prędkość podczas gry na pianinie.

Moc, której potrzebujesz, aby dotknąć klawiszy, powinna pochodzić z palców, a nie z nadgarstka lub ramion – łatwiej powiedzieć niż zrobić!

To także pozwala na zakrzywioną pozycję dłoni. I pamiętaj, aby trzymać stopy płasko na podłodze, aby zwiększyć stabilność i pewność siebie. Gra na czubku stóp nie jest dobrym pomysłem, nawet jeśli zaczynasz naukę i nie wiesz jeszcze, jak grać na pianinie.

Chociaż całym sercem przestrzegamy wszystkich tych rad, ważne jest, aby pamiętać, że każda osoba ma inną posturę. Z czasem Twoje pozycje mogą nieznacznie różnić się od przyjętych zasad, jak opisano powyżej, a bardziej w zależności od indywidualnego stylu gry i budowy ciała.

Odkryj również najlepsze sposoby grania na skalach pianina…

Ułatw sobie grę

Kiedy zaczynasz uczyć się gry na pianinie, ważne jest, aby zacząć grać wolno. Umożliwi to rozgrzanie palców przed rozpoczęciem gry (na przykład w kontekście kursu gry na pianinie). Będzie to również bardzo pomocne, gdy nauczysz się grać skalę, progresję akordów lub utwór muzyczny.

Niektórzy pianiści chcą grać szybciej niż muzyka lub grać utwór z prędkością wymaganą przez zapis nutowy, nie będąc na odpowiednim poziomie, aby zrobić to poprawnie. Nie są to dobre metody!

Zobacz też:  Historia sukcesu z naszym serwisem w tle

Zwiększaj stopniowo szybkość, ale zacznij od wolnego grania. Musisz nauczyć się grać utwór perfekcyjnie, zanim będziesz mógł grać go szybko. Nie możesz dopiero co nauczyć się grać Mary had a Little Lamb, a chwilę później najbardziej złożone arpeggio. Kup metronom, aby ustalać tempo dla swojej gry!

4 Ćwiczenia na palce pianisty

Zacznij od gry powoli! (Źródło: Unsplash)

Ogólnie rzecz biorąc, wolna gra na pianinie pozwala:

 • Zapamiętać, co gra ci się łatwiej. Twój mózg musi skoncentrować się na każdym szczególe w zapisie nutowym, aby pochłonąć i zapamiętać je wszystkie. Wkrótce będziesz w stanie szybko zidentyfikować i przejść z skal molowych do skal durowych.
 • Aby przyspieszyć postęp techniczny, ponieważ wolne granie pozwala nie tylko łatwiej zapamiętać muzykę, ale także zapamiętać ruchy palców, które można wykorzystać w innych utworach.
 • Uważaj na to, co grasz, na akordy, tempo, rytm, itp. Będziesz pewny, że to, co grasz, jest prawidłowe i nie popełniasz błędów w rytmie lub czytaniu nut.
 • Lepiej zrozum niuanse utworu i „poczuj” to, co grasz.
 • Przewiduj kolejne dźwięki, zamiast gonić za melodią. Grając powoli, mózg będzie działał szybciej niż palce.

Jeśli szukasz nauczyciela gry na pianinie, możesz przestać szukać go w internecie i udać się bezpośrednio do Superprof!

Stopniowo ulepszaj swoją technikę

Jeśli grasz na pianinie, jest szansa, że ​​zapragniesz grać jeszcze lepiej. Taki jest cel większości pianistów, zarówno początkujących, jak i bardziej doświadczonych muzyków. Ale postępy w grze na pianinie mogą oznaczać różne rzeczy.

Po pierwsze, jest to umiejętność bezproblemowego czytania nut. Czytając nuty, zdobędziesz wiedzę na temat solfeżu i teorii muzyki. Zobaczysz, wkrótce będziesz czytać bardziej złożone nuty i czytać a vista szybciej.

Postępy w grze na pianinie oznaczają również większą elastyczność i szybkość.

Twoje ruchy rąk i palców staną się coraz bardziej elastyczne. Będziesz grać szybciej progresje akordów (lewą ręką) i progresje dźwiękowe (prawą rękę) szybciej, bez napięcia i zaciśniętych palców. Twoja gra stanie się lepiej wyartykułowana i bardziej ekspresyjna.

Aby w pełni wykorzystać swój potencjał artystyczny, musisz osiągnąć dobry poziom techniczny. Technika służy dziedzinom artystycznym, kreatywnym i wykonawczym.

Posiadanie nauczyciela i uczenie się gry na pianinie, pomoże ci rozwinąć się szybciej niż w przypadku samouka.

Zajęcia z gry na pianinie są szczególnie przydatne, jeśli masz trudności z nauczeniem się utworu muzycznego lub natrafisz na jakikolwiek inny problem.

Takie lekcje mają wiele zalet! Korzystanie z  samouczków i filmików gry na pianinie online może być zabawne i pomocne, ale uważaj na bezpłatne lekcje gry na pianinie i niektóre lekcje online reklamowane przez internet.

Będąc zdyscyplinowanym i regularnie ćwicząc grę na pianinie, zrobisz wielki postęp. Ale nie wymuszaj tego, ponieważ ryzykujesz pominięciem kroków i popełnianiem błędów. Istnieją etapy, których po prostu nie da się przyspieszyć.

Jak grać na pianinie mając małe dłonie

Niektórzy uważają, że pianino nie jest dla nich, z powodu ich małych dłoni. Czy można grać na pianinie mając krótkie palce? Nasza odpowiedź brzmi: tak.

W rzeczywistości jest wielu pianistów, którzy nie mają szczególnie dużych rąk – jak my mówimy – „rąk do grania na pianinie” – którzy grają te nuty z dużą płynnością i łatwością.

4 Ćwiczenia na palce pianisty

Nawet małe palce mogą dosięgnąć czarnych klawiszy. (Źródło: Unsplash)

Pewnie, niektórzy kompozytorzy muzyczni są znani ze swoich dużych rąk. Długość dłoni nie ma jednak wpływu na jakość gry i technikę gry na pianinie.

Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku Liszta, który według legendy może rozegrać jedenasty interwał jedną ręką! Niektóre osoby z niedużymi dłońmi mogą mieć trudności z graniem utworów Liszta, ponieważ została ona stworzona dla osób z dłońmi wielkości Liszta!

Ogólnie rzecz biorąc, muzyka klasyczna z okresu romantycznego (XIX wiek) używała wielu interwałów i akordów. Dlatego duża część „romantycznego” repertuaru wymaga większych rąk. Nie możemy temu zaprzeczyć, ale być może przy odrobinie kreatywnej improwizacji możesz temu zaradzić!

Pamiętaj jednak, że 95% muzyki fortepianowej można grać przy użyciu niewielkich rozmiarów, a nawet małych dłoni. Co więcej, nawet lepiej jest mieć małe ręce podczas grania utworów, które używają ruchów chromatycznych. Zapytaj swojego nauczyciela muzyki!

Każdy układ ręki ma swoje zalety i wady, a rozmiar dłoni ma ograniczony wpływ na naukę gry na pianinie. Jeśli masz małe ręce i chcesz nauczyć się grać na pianinie, do dzieła!

4 Ćwiczenia na palce pianisty

Czy jesteś kolejnym Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem? (Źródło: Visual Hunt)

Niezależnie od tego, czy grasz na pianinie klasycznym, czy na pianinie jazzowym (lub czymkolwiek!). Wiesz teraz wszystko, co potrzebujesz wiedzieć, by zacząć grać na pianinie i czytać nuty. Udoskonalisz swoje umiejętności gry na pianinie oraz nauczysz się grać ze słuchu i czytać muzykę jak Mozart!

Zestaw ćwiczeń – Stawy rąk

4 Ćwiczenia na palce pianisty 4 Ćwiczenia na palce pianisty

Prezentowane ćwiczenia nie stanowią uniwersalnej recepty, ale mogą być pomocne i skuteczne w programach profilaktyki, poprawiają funkcjonowanie mięśni i stawów.

 • Wykonywane ćwiczenia nie mogą wywoływać bólu.
 • Czas wykonywania ćwiczeń wynosi około 15 minut, każde ćwiczenie należy powtórzyć po 10 razy 2 razy dziennie.
 • Najbardziej efektywne jest codzienne wykonywanie ćwiczeń.
Zobacz też:  Jaki system księgowy wybrać?

W związku z tym, że sprawne ręce odgrywają ogromną rolę w życiu każdego człowieka, wszelkie zmiany patologiczne stawów rąk przyczyniają się do ograniczenia owej sprawności. Warto, zatem uważnie przyglądać się swoim dłoniom i w razie potrzeby korzystać z porady lekarza.

Dzięki wczesnemu rozpoznaniu, wyeliminowaniu czynników ryzyka, profilaktyce i fizjoterapii można poprawić swoją sprawność, zmniejszyć dolegliwości bólowe i dodatkowo zapobiegać dalszemu rozwojowi i deformacjom, co może mieć istotne znaczenie kosmetyczne dla wielu osób. 4 Ćwiczenia na palce pianisty Zmiany zwyrodnieniowe stawów nasilone w stawach międzypaliczkowych dalszych z guzkami Heberdena. 4 Ćwiczenia na palce pianisty Zmiany zwyrodnieniowe stawów rąk w stawach międzypaliczkowych  dalszych z guzkami Heberdena i stawach międzypaliczkowych bliższych z guzkami Boucharda. 4 Ćwiczenia na palce pianisty RTG ręki. Zmiany zwyrodnieniowe stawów ręki nasilone w stawie między-paliczkowym dalszym palca II.

  • Odwodzenie ręki.
  • Pozycja wyjściowa: pozycja siedząca, przedramię spoczywa na stole w pozycji nawrócenia.
  • Ruch:
  • Wykonaj odwodzenie łokciowe i promieniowe ręki.
  • Powtórz 10 razy, 2 razy dziennie.
  1. Obwodzenie ręki.
  2. Pozycja wyjściowa: pozycja siedząca, kończyna górna swobodna, niepodparta.
  3. Ruch:
  • Wykonaj krążenie ręką.
  • Powtórz 10 razy, 2 razy dziennie.
  • Zginanie palców.
  • Pozycja wyjściowa: pozycja siedząca, przedramię spoczywa na stole, ręka zgięta grzbietowo, podparta drugą ręką.
  • Ruch:
  • Zegnij i wyprostuj palce w stawach śródręczno-paliczkowych i międzypaliczkowych.
  • Powtórz 10 razy, 2 razy dziennie.
  1. Odwodzenie i przywodzenie palców.
  2. Pozycja wyjściowa: pozycja siedzącą, przedramię spoczywa na stole w nawróceniu.
  3. Ruch:
  • Wykonaj odwodzenie i przywodzenie palców.
  • Powtórz 10 razy, 2 razy dziennie.
  • Odwodzenie i przywodzenie kciuka.
  • Pozycja wyjściowa: pozycja siedząca, ręka spoczywa na stole w pozycji zerowej.
  • Ruch:
  • Wykonaj odwodzenie łokciowe i promieniowe ręki.
  • Powtórz 10 razy, 2 razy dziennie.
  1. Przeciwwstawianie i odprowadzanie kciuka.
  2. Pozycja wyjściowa: pozycja siedząca, ręka spoczywa na stole w pozycji zerowej.
  3. Ruch:
  • Zbliż i oddal od siebie kciuk i palec mały.
  • Powtórz 10 razy, 2 razy dziennie.
 • Pozycja wyjściowa: wyprost palców.

  Ruch:

  • Napnij i utrzymaj napięcie mięśni przy wyprostowanych palcach przez czas od 5 do 10 sekund.
  • Powtórz 5-10 razy.
 • Pozycja wyjściowa: ręce splecione.

  Ruch:

  • Zegnij splecione ręce w obu nadgarstkach.
  • Powtórz 10 razy, 2 razy dziennie.
 • Pozycja wyjściowa: ręce częścią dłoniową spoczywają na podłożu.

  Ruch:

  • Rozciągnij przyśrodkowe części rąk.
  • Powtórz 10 razy, 2 razy dziennie.
 • Pozycja wyjściowa: ręka oparta na bandażu elastycznym.

  Ruch:

  • Rozwiń i zwiń bandaż częścią dłoniową.
  • Powtórz 10 razy, 2 razy dziennie.
 • Pozycja wyjściowa: ręka oparta na piłce.

  Ruch:

  • Przetocz piłkę częścią dłoniową ręki.
  • Powtórz 10 razy, 2 razy dziennie.
 • Pozycja wyjściowa: ręka oparta na piłce.

  Ruch:

  • Ściśnij piłkę częścią dłoniową ręki.
  • Powtórz 10 razy, 2 razy dziennie.

Mocne palce gimnastyka i kontuzje – aw4piano

Dobra, stabilna technika pianistyczna opiera się przede wszystkim na bardzo mocnych palcach i na umiejętnym operowaniu ciężarem aparatu ruchowego. W tym rozdziale zajmiemy się jednym ze sposobów na wzmocnienie palców przy pomocy gimnastyki bez fortepianu.

Poniżej zamieszczam moje wideo ilustrujące kilka ćwiczeń bez użycia klawiatury, wybranych spośród wielu proponowanych przez Czesława Sielużyckiego w „Ręce pianisty”.

Ćwiczenie ruchów pianistycznych  p o z a   g r ą  to sprawa, której wartość wielu praktyków obniża lub nie docenia. Doceniali je i polecali uczniom m.in.: Chopin i Mikuli (wg relacji ustnej Raula Koczalskiego), Liszt oraz Prokofiew, A. Michałowski, a także Johnen, Ching, Gát.
[…]
W pierwszym rzędzie idzie o fakt, że za pomocą specjalnej gimnastyki można uzyskać wyniki, do jakich na drodze rutyny dochodzi się dopiero po wielu latach grania, a niekiedy i to nie daje odpowiedniego rezultatu.

Czesław Sielużycki – „Ręka pianisty”, str. 322, PWM, Kraków 1982

Pianista powinien* umieć wykonać następujące ćwiczenie fizyczne: oprzeć się swoimi dziesięcioma palcami o podłogę i podnieść całe swoje ciało pionowo w górę. 

Henryk Neuhaus – „Sztuka pianistyczna”, str.121, PWM, Kraków 1970

(*poprawiłem niezręczne sformułowanie: „Pianista powinien by umieć wykonywać”)

Ćwiczenie 1 – łatwePrzygotowanie:
Stań blisko ściany i oprzyj o nią wszystkie palce.
Test:
Nie odrywając palców od ściany daj krok lub dwa do tyłu i zwróć uwagę na nacisk wywierany na palce – im dalej stoisz od ściany, tym jest on większy.
Wykonanie:
Wykonuj w tej pozycji „pionowe pompki” na przemian odpychając się od ściany i zbliżając do niej.
Ćwiczenie 2 – łatwe (nie dotyczy palców, lecz mięśni barku) Profesor Woytowicz polecał je dla usprawnienia „trzęsienia ramieniem”: W ramach codziennej gimnastyki, po wykonaniu klasycznych pompek, które mają zwykle amplitudę, powiedzmy, kilkunastu centymetrów, należy pozostać w tej samej pozycji i zrobić serię „mini-pompek” o niewielkiej amplitudzie, ale za to bardzo szybkich.

 UWAGA !  Następne ćwiczenia mogą okazać się niebezpieczne!

Nieumiejętne wykonanie ćwiczeń 3 i 4 grozi uszkodzeniem rąk. Dlatego trzeba zacząć ostrożnie, od testów polegających na unoszeniu na pięściach, aby przyzwyczaić się do wyczuwania równowagi ciała i stopniowego obciążania rąk jego ciężarem.
Ćwiczenie 3 – dość trudnePrzygotowanie:
Przykucnij i podeprzyj się pięściami, aby sprawdzić, czy dobrze zachowujesz równowagę. Im mniejsza będzie odległość między rękami i stopami, tym słabszy będzie nacisk na ręce, ale trudniej będzie utrzymać równowagę.
Test:
Pochyl się lekko, aby przenieść część ciężaru ciała ze stóp na ręce zwinięte w pięści (zdjęcie górne);
Wykonanie:
Podeprzyj się teraz końcami palców i ostrożnie pochyl się do przodu, po czym wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz kilka razy nie dopuszczając jednak do przeciążenia palców. Opierając ręce na wadze łazienkowej można podczas tego ćwiczenia sprawdzać siłę nacisku.
Ćwiczenie 4 – bardzo trudne Przygotowanie:
Zobacz wideo obok.
Test:
Uklęknij, podeprzyj się na pięściach i unieś lekko kolana w górę zwracając uwagę na nacisk, jaki odczujesz w rękach.
Wykonanie:
A teraz oprzyj ręce na palcach i ponownie unieś kolana. Bardziej zaawansowana wersja tego ćwiczenia, to pompki oparte na palcach (a nie na całych dłoniach jak w pompkach klasycznych).

Zobacz też:  Gramatyka hiszpańska dla początkujących

K O N T U Z J E – lepiej zapobiegać niż leczyć

Najprostsze rady dotyczące ścięgien znajdziesz w jasnej ramce pod punktem 5.4.3.

Mnie kiedyś nie ostrzeżono, dlatego ja dzisiaj ostrzegam: Oszczędzaj ręce i kręgosłup! Powinny ci jeszcze służyć przez co najmniej pół wieku.

Rady dotyczące kręgosłupa znajdziesz wkrótce w przygotowywanym rozdziale o pozycji przy fortepianie. Chodzi przede wszystkim o to, aby dla dobrego oparcia trzymać stopy blisko pedałów i nie „kiwać się” zbytnio podczas gry, bo to bardzo obciąża najbardziej narażony, lędĽwiowy odcinek kręgosłupa. Łatwiej zalecić niż wykonać

Nie graj zbyt mocno!
Na poniższym zdjęciu rentgenowskim zaznaczyłem podstawy kciuków. W PR, na przedłużeniu zielonej strzałki, widoczna jest dość gruba, ciemna kreska – to jest chrząstka oddzielająca kości. Jej częściowy brak u nasady lewego kciuka jest spowodowany zbyt silnym graniem oktaw (w dalekiej przeszłości) i dzisiaj powoduje w pewnych pozycjach ostry ból.

Nieuleczalne: uszkodzonej chrząstki nie można zregenerować.

Jak przesuwać fortepian?

Każdy pianista może stanąć przed koniecznością przesunięcia fortepianu. Ciągnięcie ciężkiego instrumentu (podobnie jak noszenie ciężkich walizek czy przykręcanie lub odkręcanie opornych śrub) powoduje niekorzystne naciąganie stawów, ścięgien i więzadeł.

Proste rozwiązanie Profesora Woytowicza: opieramy się o fortepian tą częścią pleców, w której tracą one swą szlachetną nazwę (Makuszyński) i pchamy instrument bez wysiłku „na wstecznym biegu”

 • *     *     *
 • Wystarczy skrupulatnie przestrzegać tych kilku zasad, aby uniknąć wielu problemów.

 • *     *     *
 • Copyright © 2012, Aleksander Woronicki

◄ Strona poprzednia Spis treści Opinie o serwisie Strona następna ►     

Ćwiczenia palców

Ćwiczenia palców są korzystne zarówno dla dzieci, których dłonie są obolałe od pisania w szkole, jak i dla osób pracujących przy komputerze, dużo piszących, a także dla osób grających na instrumentach (trening palców jest szczególnie ważny dla gitarzystów oraz pianistów). Rozgrzewka dla palców przyda się przed każdym wysiłkiem, takim jak długotrwałe granie, pisanie, czy nawet korzystanie z komputera.

1. Ćwiczenia palców dla dzieci

Dzieci uczące się pisać bardzo często narzekają na ból mięśni i stawów palców i dłoni. Jest to zrozumiałe: do tej pory mięśnie dłoni i palców malucha nie miały takiego obciążenia.

Problemom można łatwo zapobiec bawiąc się z dzieckiem w rozgrzewanie palców przed pisaniem. Można zacząć rozgrzewkę od zaciskania pięści i rozciągania palców na zewnątrz.

Podobnym ćwiczeniem jest zginanie palców w stawach, nie zaciskając pięści. Oba te ćwiczenia robi się powoli i spokojnie.Dziecko może, trzymając rękę w powietrzu, po kolei zaginać i prostować palce, najpierw u jednej, potem u drugiej dłoni. Można też wykonywać to ćwiczenie na obu dłoniach równocześnie.

Dziecku na pewno spodoba się kolejne ćwiczenie na palce: za pomocą jednej ręki wyciągniętej do przodu, maluch ma za zadanie zrobić z trzymanej w dłoni kartki papieru kulkę.

W następnym ćwiczeniu za pomocą palca wskazującego i środkowego naśladuje się ruch nożyczek. Później można położyć obie dłonie na stole i udawać pisanie na klawiaturze.

Każdy palec oddzielnie uderza w stół, ale należy uważać, aby dziecko nie uderzało za mocno.

2. Ćwiczenia palców dla dorosłych

Nie tylko dzieci potrzebują „rozgrzewki” dla palców. Osoby, które na co dzień piszą, korzystają z komputera lub grają na instrumencie także potrzebują rozruszać i ćwiczyć palce przed każdą ich aktywnością. Dzięki temu unikną oni problemów, takich jak obolałe dłonie i palce. Poniżej kilka szybkich ćwiczeń na palce i dłonie.

Jak wyglądają ćwiczenia na palce dla dorosłych? Rozgrzewkę palców i dłoni rozpoczynamy od prostego ćwiczenia rozciągającego: delikatnie odginamy palce jednej ręki palcami drugiej w przód i w tył.

Odchylamy palce do momentu, aż poczujemy lekkie naciągnięcie – rozgrzewka nie powinna boleć! Po rozciągnięciu każdego palca, kładziemy rękę na stole i podnosimy jak najwyżej i kładziemy każdy palec z osobna, już bez pomocy drugiej ręki.

Później, nadal trzymając rękę płasko na stole, rozsuwamy palce jak najdalej od siebie i je do siebie przysuwamy. Kolejnym ćwiczeniem usprawniającym palce, jest dotykanie kciuka każdym z pozostałych palców. Staramy się, aby palce tworzyły wspólnie koło.

Ćwiczenia palców (Zdjęcie autorstwa Steven Depolo / CC BY 2.0)

Trening palców jest korzystny także dla osób, które chcą poprawić siłę swojego uścisku. Aby to zrobić, rozpoczynamy od powyższych ćwiczeń relaksujących palce i dłonie. Można zaciskać dłonie i je rozluźniać na piłeczkach antystresowych lub zainwestować w specjalne przyrządy do ćwiczenia palców.

Można kontrolować na nich opór, jaki będą musiały pokonać palce. Bardziej zaawansowani mogą próbować podciągać się na drążku używając palców czy robić pompki na palcach, nie na całych dłoniach.

Ze względu na możliwość kontuzji, trzeba zawsze dobrze rozgrzać palce przed takimi ćwiczeniami i przez dłuższy czas trenować na przyrządach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *