5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka

Jestem mamą, która poszukuje ciekawych pomysłów na wspólne zabawy z dzieckiem. Tak naprawdę wystarczy tylko pomysł i co najważniejsze czas poświęcony dziecku. Choć wiem, że z tym czasem bywa krucho.

Dziecko może mieć ogromne ilości gier i zabawek, jeżeli jednak nie pokażemy mu jak w nie grać lub się bawić nie będzie wiedziało jak się za nie zabrać. Zabawa to bardzo istotny element rozwoju dziecka.

Rozwój motoryczny u dziecka, pamięć, i wrażliwość  to coś, co warto ćwiczyć i wspierać od samego początku.

Edukacja przez zabawę, czyli to co lubimy najbardziej!

Wszyscy uczymy się całe życie, ale warto pamiętać o tym, że dla rozwoju maleńkiego człowieka, to pierwsze lata życia są niezwykle istotne. Dziecko bawiąc się, uczy.

Nauka to zabawa, i tego warto się trzymać.

Odtwarzanie ról, zabawa autkiem lub kolejką, układanie puzzli lub klocków, wspólne prace plastyczne i projekty DIY, to tylko kilka z zabaw, w które możemy bawić się z dzieckiem.

Do zabawy potrzebny miły towarzysz i natchnienie, więc swoboda.”

Janusz Korczak – Rozrywki, Wybór pism T. IV s. 50

Pierwsze lata naszych pociech to czas zabawy i beztroski. Tak też powinno zostać. Można do tego celu wykorzystywać różnego zabawki i pomoce dydaktyczne w celu pokazywania i odkrywanie świata wspólnie z dzieckiem.

Nasze pierwsze zabawy z Jasiem zaczynaliśmy od wspólnego układania puzzli, turlania piłki, układania wieży z drewnianych kółek. Potem były zabawy klockami oraz rozwijanie zasobu słownictwa poprzez naukę globalnego czytania. Nasza przygoda z czytaniem trwała ok.

1,5 roku, i to była tylko zabawa. W domu kształciłam go poprzez zabawy w poznawanie kształtów i kolorów. Z niespełna 2 latkiem opanowaliśmy to do  perfekcji. Jednak wszystkie te czynności i aktywności były przeprowadzane na zasadzie zabaw, a nie przymusu.

Nauka przez zabawę przynosi niesamowite efekty, o czym pewnie jako rodzice przekonaliście się, niejednokrotnie sami.

W co warto się bawić z czterolatkiem?

Tak naprawdę bawić można się we wszystko, co nam przyjdzie do głowy. Liczy się chęć i pomysł na wspólną zabawę. Często pomysły na zabawę lub kontynuację jej pojawiają się znikąd.

Zabawa to bardzo ważny element wspomagający rozwój ogólny dziecka, a wspólne spędzanie czasu nad  planszówką, grą w memory lub  wspólne zajęcia, to lokata w życie i rozwój dziecka.

 Tak naprawdę czas spędzany wspólnie z dzieckiem bardzo pozytywnie wpływają na wszechstronny rozwój malucha o czym należy pamiętać. Wszelkiego rodzaju gry i zabawy oprócz wartości edukacyjnej ma dziecku sprawiać dziecku radość.

Zmuszając dziecko, do pewnych działań osiągniemy przeciwny skutek i zniechęcimy go do tego. Dlatego gry, zabawy i pomoce dydaktyczne oraz zabawki powinniśmy dobierać wspólnie z dzieckiem.

Zabawy i zabawki dla dziecka mogą pomóc w rozwoju,  choć wszystkie zabawy dziecka muszą być stricte edukacyjne. Czasami wystarczy pobiegać z dzieckiem w parku, poszaleć na hulajnodze jednocześnie zawracając uwagę na to, co dzieje się wokoło. Zwierzęta w parku lub lesie mogą być doskonałym tematem rozmów z 3-4 latkiem.

Warto pozwolić dziecku robić to, na co ma ochotę, nawet jeżeli przez kilka dni z rzędu układa puzzle lub klocki. Są dzieci które lubią budować z klocków, lepić z modeliny czy ciastoliny. A także przeprowadzać inne doświadczenia, choćby wyhodowanie listków z ziarna fasoli. Są też takie, które tego nie cierpią.

I jako rodzice powinniśmy to uszanować!

5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka

Nasze ostatnie odkrycie to sztuczny śnieg. Genialna zabawa kiedy dziecko podczas choroby nie może wychodzić z domu.

Nasz czterolatek uwielbia układać klocki lego, grać w gry planszowe, malować farbami i kredkami (ma fazę na projekty budowli, które potem robi z klocków).

Z bardziej uwielbianych zabaw i wspólnie spędzanego czasu jest wspólnie czytanie książek. Dzień bez książki dniem straconym.  Dziś chciałam Wam pokazać gry, które mam nadzieję  i Wam się spodobają.

5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka
5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka

Poznajemy zwierzęta oraz ćwiczymy pamięć z Tulula- Nazwij i wrzuć! „Zwierzęta egzotyczne

5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka
5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka
5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka

Gry Tulula to nasze ostatnie odkrycie wśród gier typu memory, które bardzo lubimy. Gier memory w swoim życiu już trochę przerobiliśmy, jednak te grafiki na żetonach mnie po prostu zafascynowały. Grając w nią możecie sprawić dziecku radość poprzez wspólnie spędzony czas z maluchem. Ile razy w ciągu dnia słyszycie, mamo-tato pobaw się ze mną? Fantastyczna zabawa przez naukę, wspólne poznawanie świata i zwierząt, poznawanie nowych nazw i gatunków. Tylko tyle, a może aż tyle ?

5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka
5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka

Nazwij i wrzuć! Zwierzęta egzotyczne to gra rozwijająca procesy myślowe dziecka. Jej podstawą jest kategoryzacja i łączenie podobieństw, dzięki którym dziecko uczy się dostrzegać zależności istniejące w świecie. Nazwij i wrzuć np.

wszystkie zwierzęta w paski! Nazwij i wrzuć wszystkie zwierzęta, które mieszkają w wodzie! Zestawy Nazwij i wrzuć!, to idealna propozycja dla rodziców, którzy szukają ciekawych pomysłów na zabawy i spędzenie czasu z dzieckiem.

Jaki rozwój może zapewniać tego typu gra?

 • logiczne myślenie
 • kreatywność
 • Rozwój motoryki małej
 • Zasób słownictwa
 • Ćwiczy pamięć

Gra zawiera: 30 żetonów, pudełko do kategoryzacji, instrukcję obsługi.

5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka
5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka

Loteryjka Zwierzęta leśne i wiejskie-Tulula

Zasadą gry jest to, że kto pierwszy zbierze wszystkie żetony ze swojej planszy , ten wygrywa grę.  Warto znać odpowiedzi na pytania np. Które zwierzęta mają skrzydła, a które ogon? Można wybierać te, które coś łączy. Następnie warto byłoby je zaprowadzić do odpowiedniego zbioru i gatunku zwierząt.

Loteryjka  Nazwij i wrzuć! Zwierzęta leśne i wiejskie to gra, dzięki, której dzieci utrwalają sobie zwierzęta, które zamieszkują lasy, jak i gospodarstwa domowe. Polecam również naszą ulubioną książkę ze zwierzętami. Jest nią „Rok w lesie”, książka którą polecam każdemu.

Publikacja bez treści, ale jakże wymowna i pouczająca. Oraz serię    „Przyjaciele na safari”  z      serii  z  Eaglemoss Collections. ​  W    książeczkach znajdziecie opisy zwierząt, ciakwostki i informacje na temat ich  zycia i funkcjonowania. Książeczki są z gumowymi zwierzakami.

  W każdym numerze znajduje się inne zwierzątko lub akcesoria dla niego.

  Loteryjka Zwierzęta leśne i wiejskie to gra, która ćwiczy spostrzegawczość, wspiera koncentrację oraz wzbogaca zasób słów u dziecka. Cudowne grafiki na żetonach, zachęcają do zabaw i pozwalają na wykorzystanie gry na wiele sposobów.

  • Jaki wpływ ma gara na rozwój dziecka?
  • • Rozwija zasób słownictwa
   • Ma ogromy wplływ na myślenie przyczynowo-skutkowe
   • Rozwija spostrzegawczość u malucha
  • • Pobudza kreatywność dziecka

  Zabawy dla małych dzieci 6-24m

  5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka               Wspieranie kreatywnego rozwoju dziecka oraz liczne zabawy dla małych dzieci można zaczynać już od pierwszych chwil życia dziecka. W tych pierwszych miesiącach dziecko potrzebuje najbardziej bliskości, czułości i zrozumienia.                 Dotyk matki, jej zapach, głos to najpotrzebniejsze elementy rozwoju. Zaraz po rozpoznaniu swojej mamy dziecko rozpoznaje tatę i innych członków rodziny. Gdy nasz maluszek zaczyna bardziej obserwować otoczenie, nasłuchiwać dźwięków, to dla nas sygnał, że warto zacząć dziecku pokazywać szerszy świat. Podczas zabaw z dzieckiem dobrze jest mieć na uwadze, że zbyt duża liczba zewnętrznych bodźców nie wpływa korzystnie na nasze maluszki, dlatego warto na początku zadbać o spokojne i stonowane otoczenie. Nadmiar zabawek, kolorów, szum włączonego telewizora tylko rozdrażnia dziecko i jego system nerwowy powodując niepokój i zmęczenie. Poniżej znajdziecie sporo inspiracji na zabawy z dziećmi w wieku od 6m do 2 lat. Jeśli jednak macie starsze dziecko to zobaczcie do tego wpis: Zabawy dla 2-3 latka ponad 50 pomysłów 5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka            Nasze pierwsze zabawy rozpoczęły się podczas kąpieli, delikatny głos mamy, chlapanie wodą, polewanie, wyciskani wody z gąbki, łaskotanie, czy wodne masażyki zawsze pozytywnie urozmaicały nam kąpiel.

  5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka

  Woda robi chlap, chlap….

  a teraz popatrz:  kap… kap.. kapią kropelki

  • Kaczuszka  kwacze kwa, kwa , kwa!
  • A tu idzie mały raczek ,nieboraczek, jak uszczypnie zrobi znaczek ????
  • 5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka

  Gdy kładziemy maluszka na brzuszku, warto pokazywać różne przedmioty i zabawki, opowiadać, śpiewać i umożliwiać dziecku pokonywanie kolejnych barier. Zachęcać do przewrócenia na bok, do pełzania i raczkowania. Niech maluch wyciąga rączki, przechyla się na boki aby zdobyć kolejną zabawkę ????

   5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka  Układanie przeszkód z poduszek, wałków lub koca, to dla dziecka ciekawe wyzwanie i dodatkowa atrakcja do pokonania.

  5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka

   5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka U nas Adaś jako 7 miesięczniak pięknie zaczął raczkować, natomiast Michałek bardzo długo pełzał i dopiero w dniu pierwszych urodzin zaczął raczkować. Dlatego nie warto naciskać na dziecko, każde rozwija się swoim tempem. Jeśli nasza zaufana pediatra nie dostrzega żadnych problemów u dziecka, dajmy maluchowi czas na rozwój w swoim tempie. Dorastanie dziecka to nie wyścigi, nie wywierajmy presji, niech to będzie zabawa, nasz wspólny piękny czas. Teraz gdy Michałek ma trzy latka jest sprawny tak samo, a nieraz lepiej niż jego rówieśnicy.  Dziecko samo doskonale wie co jest dla niego najlepsze i kiedy. My starajmy się przyjąć rolę opiekunów czuwających, troskliwych pokazujących świat, ale zostawmy też wolną przestrzeń na własne doświadczenia, eksperymenty i eksplorowanie najbliższego otoczenia.
   5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka Warto też ubierać dziecko do zabawy swobodnie, w ubranka których nam nie szkoda. Wiele najlepszych zabaw sprawia, że dziecko jest brudne, mokre lub pochlapane, ale to jest dla malucha największa radość. Wieczne pilnowanie aby dziecko się nie ubrudziła, czy krzyczenie odbiera całą radość i zniechęca dziecko do kolejnych zabaw i eksperymentów. 5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka Dlaczego zabawa z dzieckiem jest ważna? Każdy maluch jest ciekawy świata i często bawi się sam, ale w towarzystwie mamy lub taty dbamy o budowanie wzajemnych relacji, uczymy komunikowania, wyrażania uczuć i własnych emocji. Dziecko obserwuje nas, nasze gesty mimikę twarzy, dźwięki  i stara się je powtarzać. Podczas wspólnych zabaw dziecko nabywa wiele nowych umiejętności na przykład uczy się kolorów, liczenia, kształtów itp. Nie licz, że tak zwane edukacyjne zabawki interaktywne nauczą tego za ciebie. U nas kompletnie się nie sprawdziły, owszem wzbudzały zainteresowanie, pięknie wyglądały w pokoju, ale zazwyczaj po pierwszym zapoznaniu lądowały w kącie. Zdecydowanymi faworytami są zabawki, które można wykorzystać na wiele sposobów, które zmuszają dziecko do własnej aktywności i zabawy, a nie tylko do wciskania kilku guzików. podśpiewujemy sobie la, la la! w rytm dowolnej piosenki. To doskonałe zabawy przygotowujące dziecko do nauki mówienia i komunikowania. 5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka Wszelkie przytulanie, samolociki, buziaczki, zabawa w konika patataj! patataj!, masażyki paluszkowe to elementy bliskości, zabawy i budowania więzi. Stopniowo do zabaw włączamy książeczki i omawiamy wspólnie ich zawartość, obrazki. Proste wieże i budowle z klocków, kubeczków lub innych przedmiotów uczą dziecko precyzji ruchu, cierpliwości, wiary w swoje umiejętności i pobudzają wyobraźnię.

  Zobacz też:  7 rzeczy, które warto mówić uczniom

  Jeśli mamy możliwość fajnie również czasem wykąpać się razem z naszym maluszkiem, lub pozwolić na to rodzeństwu. Czasem kończy się to mokrą, a nawet bardzo mokrą!  łazienką, ale zabawy i radości jest co niemiara ????

  Ząbkujące dzieci wyszukują sobie rożnych gryzaków i zabawek, które cioć trochę uśmierzą ból rozpulchnionych dziąseł. Warto o tym pamiętać i odpowiednio się przygotować. Czasem dziecko może mieć gorszy dzień i być bardziej rozdrażnione, wtedy często lepszym pomysłem niż zabawa jest spacer, relaks i odpoczynek na świeżym powietrzu.

  Od pierwszych tygodni dbałam, aby regularnie wychodzić z dziećmi na spacery, co przełożyło się na ich zahartowanie i znacznie mniejszą ilość chorób. Zachęcam Was również do takiej aktywności. Każdy spacer to radość, zabawa, odpoczynek i przede wszystkim nawilżenie dróg oddechowych naszych maluchów.

  Maluchy interesują się wszelkiego rodzaju metkami, sznurkami, guziczkami i fakturami. Można zakupić zabawki tego typu lub spróbować wykonać je samemu. Na przykład odkrywczą pikę, lub sensoryczną książeczkę. W taki sposób pozwalamy dziecku odkrywać świat wieloma zmysłami. Coś szeleści, dzwoni, trąbi, coś jest gładkie, szorstkie lub mięciutkie.

  Autka, pociągi i inne pojazdy doskonale nadają się dla chłopca i dziewczynki. Starczą na kilka lat i można je wykorzystywać do wielu różnych edukacyjnych zabaw, które znajdziecie na blogu. Dziecko obserwuje jak ruchem ręki wprawia pojazd w ruch, to elementy odrywania świata i wpływania na niego.

  Wszelkiego rodzaju domki z koca, namioty, kartony niezwykle oddziaływają na wyobraźnię każdego dziecka. Zabawy w a ku ku!, w sklep, w dom, czy teatrzyk, to tylko kilka przykładów aktywności do których dochodzi dzięki wykorzystaniu zwykłego kartonu ????

  Nawet zwykły sznur korali, potrafi zająć dziecko, ale musimy pamiętać, aby nigdy nie zostawiać takiej zabawki bez nadzoru. Basen to świetna propozycja dla dzieci które lubią wodę. O zaletach nauki pływania  pisać nie będę, bo jest ich mnóstwo. Adaś chodził i uwielbiał chlapanie. Michałek już niekoniecznie, dlatego odpuściliśmy. Ważne aby proponowane aktywności były dla dziecka atrakcyjne i odkrywcze, a nie narzucane  zgodnie z panującymi ostatnio trendami. Kreatywne druciki zaciekawią każdego malucha. Są miękkie kolorowe i łatwe w wyginaniu. Można je wkładać do butelki, durszlaka i innych przedmiotów. Wspaniałe ćwiczenie małej motoryki czyli sprawności dłoni i palców. 12 i 16 miesięczniaki są już wystarczająco duże i sprawne aby porysować po chodniku kolorową kredą. To kolejna ciekawa dla nich zabawa, aktywność i praca nad małą motoryką. Polecam dla dzieci już od 12 miesiąca wszelkiego rodzaju układanki, dopasowanki, nawlekanki. Większość z proponowanych na rynku szczególnie tych drewnianych uczy logicznego myślenia, dedukowania, wyciągania wniosków, precyzji ruchów, poszerza wiedzę o otaczającym świecie, uczy kolorów, cyferek, wielkości i kształtów.       Przebieranie się i przymierzanie za dużych buty, czapek, szalików i rękawiczek, to kolejna odkrywcza dla malucha zabawa. Dodatkowo możemy ją urozmaicić przed lustrem strojąc różne miny.          Wreszcie te niekoniecznie lubiane przez rodziców ale ukochane zabawy przez dzieci czyli malowanie, rysowanie, lepienie, mazianie w różnych masach plastycznych.  Nie każde dziecko pokocha od pierwszego razu, bo każde jest inne. Malowanie palcami odciskanie dłoni, liści czy ziemniaczanych pieczątek to mnóstwo radości dla dziecka.         Rysowanie również można rozpoczynać bardzo wcześnie dzięki grubym kredkom, im dziecko jednak starsze starajmy się pokazywać prawidłowy uchwyt kredki, aby nie utrwalił się zacisk pięści lub nieprawidłowo wygięty nadgarstek.  Już nie jedna mama opowiadała mi, jak to jej dziecko układa butelki z wodą lub buduje z kartonów z mlekiem. Podobnie było i u nas ???? Taki tor z butelek z wodą to świetne ćwiczenie równoważne.  Miski, garnki, chochle, łyżki to dopiero jest zabawa!
  Jeśli chcesz ją dodatkowo urozmaicić wsyp do jednej miseczki na przykład fasolę i pokaż dziecku jak może za pomocą łyżki przekładać z miski do miski lub do garnka ziarna fasoli. Nie dość, że to fajna zabawa, dźwięki to jeszcze dziecko uczy się obsługiwać łyżką i trenuje małą motorykę. Tory kulkowe z butelek, rolek po papierze lub kartonu, mniejsze lub większe zawsze dostarczą dziecku wiele radości. Wrzucanie piłeczki i obserwowanie jak się stacza i spada to kolejne odkrywcze doznanie i dużo radości. Wszelkie zabawy w sortowanie, układanie według koloru lub kształtu nie tylko uczą ale i bawią dziecko. Zawsze pamiętaj nagrodzić dziecko oklaskami i pochwałą Super! bardzo dobrze! To niezwykle motywuje i pokazuje dziecku, że pochwalasz i akceptujesz to co wykonało.

  Zakładanie słomek na wbite w pudełko lub styropian wykałaczki. Jeśli nie masz słomek możesz wykorzystać makaron typu rurki. Świetne ćwiczenie usprawniające dłonie maluszka.

  Pudełka lub butelki sensoryczne z pewnością zaciekawią każdego maluszka. Do pustych opakowań wsypujmy różne przedmiotu, maluszek potrząsa nimi, obserwuje i nasłuchuje. Dodatkowo do butelek sensorycznych można dodać wodę, a nawet ją zabarwić. Maluszek będzie obserwował wirujące przedmioty. Aby wsypany do wody brokat wolniej opadał dodaj łyżeczkę gliceryny ???? Michałek sortuje wsypany do jednej miseczki groch i makaron.

  Tańczymy i bawimy się przy muzyce, wskakując na odpowiednie cyferki i głośno mówimy np. dwa!

  Między krzesłami rozłożyłam gumę, synek pokonuje tor przeszkód aby wydobyć rzuconą tam piłkę. Wspaniałe ćwiczenie sprawnościowe. Uczy sprytu, koordynacji i myślenia. Dwie sklejone ze sobą butelki i w środku ryż. Michałek obserwuje przesypujący się ryż w naszej domowej klepsydrze ryżowej ????

  Zabawa w dopasowywanie przedmiotów w odpowiednie miejsce. Można powtarzać wiele razy w różnych wersjach, większy opis po kliknięciu w zdjęcie. Zabawa uczy logicznego myślenia, spostrzegawczości, precyzji ruchów i dedukowania.Piłka wodna wypełniona różnymi przedmiotami niezwykle oddziałuje na zmysły i zaciekawi każdego malucha. Kliknij na zdjęcie, aby przejść do szerszego opisu tej zabawy.

  Układanie zabawek w zbiory kolorystyczne. Pudełeczko sensoryczne. To zabawa dotykowa dla najmłodszych. Dzieci wybieraj z pudełka przedmioty zupełnie inne pod względem dotyku. Futerko, piórko, szyszka, szorstka gąbka, szeleszczący woreczek, dzwoneczek itp. Trochę starszego malucha możemy poprosić o pozbieranie do koszyczka np.: tylko samochodów, albo tylko piłeczek, klocków, ludzików itp. Uczymy segregowania i wykonywania poleceń.
  Sensoryczne rękawiczki. Wsypujemy różne ziarna do lateksowych rękawiczek, a dziecko odkrywa różne struktury i zwartości każdej z nich poprzez dotyk ręką, stopą i obserwując. Zabawa w śmietankowego poszukiwacza. Do woreczka strunowego wlewamy bitą śmietanę, lub wsypujemy ryż i kilka innych przedmiotów. Dziecko potrząsa przesuwa i poszukuje co jest ukryte w środku. Można też wlać farbki i rozmazując przez woreczek obserwować jak się mieszają barwy. Świetnie sprawdzi się również kisiel ???? Klocki sensoryczne z różną zawartością zrobione z dwóch spodów butelek sklejonych razem. Wszelkie zabawy z wodą, w łowienie rybek, wyławianie ręką różnych przedmiotów, czy zabawy z hydrożelem, to świetna propozycja dla 2 latków. Dmuchanie, pisanie zasypywanie i odkopywanie ukrytych patyczków, pomponików lub obrazków w bułce tartej lub kaszy mannej. Tory kuleczkowe dla małych szklanych kulek, to propozycja gdy dziecko jest już 2 latkiem ???? Wbite kołeczki lub gwoździki w deseczkę będą wspaniałym ćwiczeniem i zabawą dla małych rączek, jeśli użyjemy kolorowych gumek recepturek. Przy okazji można uczyć podstawowych kolorów i kształtów geometrycznych. Więcej po kliknięciu na zdjęcie. Kolejna propozycja dla 2 latka, to wkręcanie śrubek w kawałek styropianu, owinięty folią. ????

  Wsypujemy różne ziarna, szklane kulki, piórka, pompony, zakrętki do rękawiczek lateksowych i dmuchamy je. Dzieci z radością obserwują co jest w środku potrząsają świetnie się bawiąc i okrywając swoje kolejne możliwości.

  Wszelkie tory sensoryczne, koła, ścieżki uwrażliwiają dziecięce zmysły. Poszerzamy wiedzę o świecie, dotyku, czuciu i strukturze różnych przedmiotów.

  Domowe tory przeszkód to dla dzieci zawsze wyzwanie, nauka równowagi, czucia własnego ciała i wspaniała zabawa.

  Zabawa w poszukiwanie pary. Zawijamy różne przedmioty w papier ale tak, aby każdy z nich miał swoją parę. Dzieci uwielbiają rozpakowywanie paczek, więc z chęcią będą rozdzierać papier. Starajmy się wspólnie omawiając kształt, ciężar, wielkość odszukać dwa takie same przedmioty. Każdy maluch któremu poświecimy trochę czasu będzie szczęśliwy, bardziej pewny siebie, ciekawy świata i co raz częściej sam będzie próbował eksperymentować i odkrywać, pokonywać swoje możliwości. Zabawa w przykręcanie śrubek lub zakrętek sprawdziła się już u wielu maluchów. To nie tylko zabawa, próba dopasowania odpowiedniej zakrętki, dedukowanie, ale również świetny trening małej motoryki. Kliknij na zdjęcia, jeśli chcesz poznać szczegóły. 8 szklanek mąki 2 szklanki oleju 2 laski kredy dla zabarwienia i zabawa domowym piaskiem gotowa. Będzie trochę bałagan, ale zabawa zawsze jest na długo i fantastyczna. Możemy nie tyko robić babki, zamki, ale zakopywać różne skarby, muszelki i szukać ich ponownie ???? Sensoryczna zabawa z wodą, hydrożelem i różnymi przedmiotami. Michałek uwielbiał ????
  Przesypywanie łyżką, zakopywanie i szukanie różnych przedmiotów.

  Zobacz też:  Dostałem złą opinię, co dalej?

  Wrzucanie kuleczek do plastikowych rurek, obserwowanie gdzie wypadną, jak stukają o talerzyki bawił się nie tylko Michałek ale i Adaś ????

  Wieża z butelek dla małych koralików. To bardziej pracochłonna propozycja, ale bardzo ciekawa.
  Szczegóły w linku, kliknij na zdjęcie. Dzielenie przedmiotów według ich struktury, materiału z którego są wykonane. Dla najmłodszych można dzielić na przykład tylko na dwie grupy drewno i metal. Dziecko bardzo się cieszy gdy prawidłowo odnajduje przedmioty, uczy się segregowania, wzmacniamy w dziecku wiarę we własne umiejętności. Segregowanie skarpetek w pary. Uczymy spostrzegawczości, rozróżniania przedmiotów, rozmawiamy, nagradzamy oklaskami.

  Klocki sensoryczne zrobione samodzielnie zainteresują każdego maluszka. Próba dopasowania odpowiedniej faktury, omawianie, nagradzanie to niektóre elementy tej zabawy. Dziecko rozwija zmysł dotyku, obserwacji, uczy się logicznego myślenia. Kliknij zdjęcie, aby przeczytać więcej o tej propozycji.
  Wsypujemy do miski sztućce z wyjątkiem ostrych noży. Pokazujmy maluchowi jak można posortować je w odpowiednie przegródki, a maluch z przyjemnością się do nas dołączy. Zabawa uczy obserwacji, segregowania, spostrzegawczości i rozwija małą motorykę.  Zabawa dla dwulatków to tworzenie i pokonywanie własnych labiryntów.
  Szczegóły po kliknięciu na zdjęcie ????          Zaprezentowałam część zabaw które są na blogu dla młodszych dzieci. Możemy je uzupełniać domowymi teatrzykami, grami edukacyjnymi, zabawami ruchowymi z piłką, spacerami na dworze i wieloma pomysłami, które zapewne same macie. Im więcej się bawicie, tym więcej pomysłów do głowy przychodzi. Wszelkie pomysły na kolejne zabawy mile widziane w komentarzach ????

  Kreatywne zabawy, które pobudzą wyobraźnię wnuków | eDziadkowie.pl

  Być może nie zdajesz sobie nawet sprawy z tego, jak ważną rolę odgrywasz w życiu swoich wnuków. Jako członek najbliższej rodziny spędzasz z nimi bardzo dużo czasu. Ich rodzice chętnie proszą Cię o pomoc, gdyż wiedzą, że z Babcią i Dziadkiem będą najbezpieczniejsze.

  Aby wspólnie spędzony czas przyczynił się do rozwoju umysłowego i intelektualnego wnuczków, zaproponuj im kreatywne zabawy, które pobudzają ich wyobraźnię.5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka

  Wyobraźnia jest zdolnością do przywoływania i tworzenia w myślach obrazów, zwanych wyobrażeniami. To wykraczanie myślami poza to, co już znamy. Działa ona przez cały czas. Albert Einstein powiedział kiedyś, że wyobraźnia jest nawet ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona, a wyobraźnia nie. Można ogarnąć nią cały świat.

  Dzięki wyobraźni człowiek potrafi wymyślać różne rzeczy, jest pomysłowy, a także może marzyć. Wyobraźnia pozwala kształtować kreatywność, czyli cechę pozwalającą właśnie na wymyślanie i realizowanie własnych pomysłów oraz tworzenie.

  Wszyscy artyści odznaczają się wyjątkową wyobraźnią i kreatywnością. Wyobraźnię warto pobudzać i ćwiczyć od najmłodszych lat.

  Dla dziecka wyobraźnia jest bardzo ważna, gdyż pomaga mu rozwijać umiejętność krytycznego myślenia oraz kreatywnego rozwiązywania problemów.

  Dzięki nowym pomysłom, znajdowaniu sposobów robienia nowych rzeczy, nieszablonowemu myśleniu i analizowaniu wyników, dziecko rozwija się społecznie, lepiej odnajduje się w świecie, ponieważ lepiej go rozumie.

  Nauka poprzez zabawę – włącz swoją wyobraźnię

  Bawiąc się z wnukiem powinieneś stale pobudzać jego wyobraźnię. Nauka przez zabawę, nie tylko wpływa na wyobraźnię twojego wnuka, ale także umacnia więź, która jest między Wami.

  Aby móc skutecznie pobudzić wyobraźnię wnuka, musisz uruchomić swoją własną.

  Im ciekawsze pomysły na wspólne spędzanie czasu i zabawę przyjdą Ci do głowy, tym bardziej pobudzisz kreatywność twojego wnuka.

  Oto kilka sposobów, dzięki którym zabawa z wnukiem może go czegoś nauczyć i wspomóc jego rozwój:

  1. Słuchaj swojego wnuka

  Dzieci z natury są bardzo ciekawe świata. Potrafią zadawać mnóstwo pytań, na które odpowiedź nierzadko jest sporym wyzwaniem. Staraj się odpowiadać na pytania wnuka w sposób, który go zaciekawi i zmusi do myślenia. Niech drąży, zadaje dodatkowe pytania, dopowiada coś od siebie. Słuchaj uważnie zawsze tego, co mówi.

  Pozwól mu odkrywać razem z Tobą nowe rzeczy, realizować pomysły, rozwiązywać problemy i wykorzystywać wyobraźnię do wymyślania i opowiadania różnych historii. Słuchanie to pierwszy krok do tego, by lepiej poznać i zrozumieć dziecko. Dzięki temu możesz zrozumieć jego  poglądy, obawy, a także pokazać, że jego opinie są wartościowe.

  Słuchanie drugiej osoby jest okazaniem szacunku wobec niej. Jeśli słuchasz wnuka, pokazujesz mu, że szanujesz jego osobę i jego słowa, a to sprawia, że wnuk coraz bardziej ci ufa i więź, jaka was łączy, staje się coraz silniejsza.

  2. Wyłącz telewizor

  Telewizja to rozrywka, która bardzo wciąga, ale nie wnosi niczego pozytywnego w życie dziecka. Ponadto hamuje wyobraźnię, gdyż wszystko jest bezpośrednio odtwarzane na ekranie. Dziecko widzi obrazy i nie ma potrzeby korzystania z własnej wyobraźni.

  Najlepiej więc wyłączyć telewizor i poszukać ciekawych form spędzania czasu, które będą miały odpowiedni wpływ na wyobraźnię i myślenie dziecka. Uruchom własną wyobraźnię i zaproponuj nowy sposób na wspólną zabawę dzięki swojej pomysłowości.

  3. Zabieraj wnuka w różne miejsca

  Nie siedź z wnukiem tylko w domu. Zabieraj go w różne, ciekawe miejsca. Idź z nim do parku, na spacer, zabierz go do zoo lub do muzeum. Nowe środowisko stymuluje nowe pomysły, a także punkty widzenia.

  Rozmawiaj z wnukiem o tym co widać dookoła, znajdź ciekawe przedmioty, na przykład:

  Wykorzystaj je do robótek ręcznych i prac plastycznych. Naucz dziecko korzystania z tego co ma pod ręką. Nie trzeba biec do sklepu po kolejną zabawkę, aby wspaniale się bawić. Wystarczy patyk i własna wyobraźnia.

  W zoo możesz rozmawiać z wnukiem o tym, co mogą myśleć sobie zwierzęta o swoim otoczeniu. Pokazywanie nowych miejsc i obrazów wzbudzi ciekawość u dziecka i rozbudzi apetyt na więcej.

  4. Opowiadaj historie

  Wykorzystaj swoją wyobraźnię do opowiadania maluchowi różnych historii. Masz przecież całe mnóstwo wspomnień ze swojego życia. Opowiedz wnukowi historie ze swojego dzieciństwa, lub dzieciństwa jego rodziców. Dzieci uwielbiają takie opowieści. Pokaż wnukowi przedmioty, które należały kiedyś do Ciebie lub jego rodziców.

  Jeśli wśród zabawek dziecka nadal znajdują się takie, którymi bawili się jego rodzice, a może nawet Ty sam, wykorzystaj to i opowiedz, jaka to była zabawa.

  Na przykład jeśli są to klocki, to opowiedz, co rodzice wnuka z nich budowali. W takiej chwili dziecko natychmiast zacznie sobie wyobrażać swoich rodziców jako dzieci.

  Będzie go ciekawiło, jak wtedy wyglądali i jak ich zabawa mogła przebiegać.

  Inną formą zabawy jest wspólne opowiadanie historii. Baw się z wnukiem w taki sposób, że rozpoczynasz jakąś historię, a wnuk musi dopowiedzieć zakończenie. To ogromnie pobudza wyobraźnię, a dzieci potrafią ją mieć naprawdę bardzo bujną. Nawet nie spodziewasz się jakim bajkopisarzem i kreatorem potrafi być Twój wnuk.

  5. Zadawaj wnukowi pytania

  Pytania to domena dzieci. Trzeba ich cierpliwie słuchać i na nie odpowiadać. Jednak istotne jest także, by robić odwrotnie. Ty także zadawaj swojemu wnukowi pytania. Niech na nie odpowiada i pobudza w ten sposób swoją wyobraźnią.

  Bardzo dobrym pomysłem będzie zabawa w „Co jeśli”. Na przykład: „Co, jeśli otworzysz skrzynkę pocztową, a motyle wylecą?” Takie pytania znakomicie pobudzają wyobraźnię, a dziecko coraz bardziej wciąga się w szukanie na nie odpowiedzi.

  Jest to świetny pomysł na zabawę w czasie podróży.

  Sytuacja nie musi być fikcyjna, a pytania mogą też zaczynać się słowami:

  • „Gdzie?”,
  • „Kiedy?”
  • „Dlaczego?”

  6. Baw się z wnukiem w udawanie

  Udawanie to świetny sposób na pobudzenie wyobraźni. Jak mówią psychologowie:

  „Ważną korzyścią z wczesnej zabawy udawanej może być zwiększenie zdolności dziecka do elastyczności poznawczej i ostatecznie kreatywności”.

  Proponuj udawane zabawy i zachęcaj malucha do wymyślania, co można udawać. Udawaj, że jesteś matką, nauczycielką, zwierzakiem, weterynarzem, lekarzem czym i kimkolwiek. Dzieci uwielbiają bawić się „na niby” na przykład w dom, sklep, czy szpital. Uwielbiają też przebieranie się i teatrzyki. To wszystko znakomicie wpływa na ich wyobraźnię i rozwój.

  7. Proponuj kreatywne zabawy

  Dzieci kochają zabawy kreatywne. Fundamentem takich zabaw, już od najmłodszych lat życia, jest budowanie konstrukcji z klocków. Począwszy od pierwszych prób ustawienia wieży z kilku elementów, po efektowne  wieżowce, piramidy lub kosmiczne rakiety. Im więcej pomysłów na ich zastosowanie tym lepiej.

  Na rynku dostępna jest pełna gama klocków o różnych kształtach, zastosowaniach i poziomach trudności. Obserwuj wnuczka i zastanów się, czy woli budować samochody i garaże, czy zamki i miasta? W zależności od upodobań dziecka możesz sprezentować mu klocki tematyczne, dostosowane do jego zainteresowań.

  Baw się razem z dzieckiem. Tworząc wspólne konstrukcje możesz uczulać dziecko na szczegóły, których do tej pory nie było świadome, na przykład: jak ważne jest zbudowanie solidnych fundamentów, aby cała konstrukcja nie zawaliła się.

  Kolejnym znakomitym, kreatywnym zajęciem uwielbianym przez dzieci, jest plastyka. Zaproponuj swojemu wnukowi:

  • rysowanie,
  • malowanie,
  • wycinanie,
  • wyklejanie.
  Zobacz też:  Dźwięki francji na każdy miesiąc - marzec

  Przygotuj papier, kredki, farby, papier kolorowy, bibułę, klej, nożyczki i wszystko co nadaje się do takiej zabawy. Oczywiście rysuj, maluj razem z dzieckiem.

  Wykorzystujcie również inne rzeczy, na przykład plastelinę, modelinę lub przedmioty naturalne, takie jak:

  • piasek,
  • kamyki,
  • suche trawki,
  • gałązki,
  • liście,
  • czy nawet kasztany.

  Robienie ludzików lub zwierzątek z kasztanów, żołędzi i zapałek to podstawowa jesienna zabawa.

  Rysowanie, malowanie, lepienie z plasteliny czy własnoręczne tworzenie czegokolwiek nie tylko działa na wyobraźnię, ale także pomaga kształtować zdolności manualne malucha.

  Dziecko uczy się trzymać w odpowiedni sposób kredki, pędzle czy nożyczki, oraz formować za pomocą palców kształty z plasteliny. Jest to jedno z najbardziej pożytecznych zajęć dla Twojego wnuka.

  8. Graj z wnukiem w ciekawe gry

  Kolejnym świetnym pomysłem na zabawę z wnukiem są gry pobudzające wyobraźnię. Są to wszelkiego rodzaju zgadywanki, puzzle, kalambury, gry planszowe.

  Pokazuj coś wnukowi samymi ruchami, bez dźwięków, a on niech zgaduje co to może być. Można w ten sposób bawić się na przykład w zgadywanie „ Co to za zwierzę?”. Możesz też rysować coś, a dziecko będzie zgadywało, co rysujesz.

  Można też bawić się w zgadywanki dźwiękowe. Zastukaj o coś, zaskrzyp czymś, a dziecko niech zgaduje, co to było.

  Pobaw się z nim w: „Jakby to powiedział niedźwiedź?”. Wymyśl jedno zdanie, jakiekolwiek, krótkie i próbujcie wymówić je w różnych intonacjach. Np. zaryczcie to zdanie jak niedźwiedź, zapiszcie cichutko jak myszka, wymówcie jak płaczące dziecko. Dzięki takim ćwiczeniom dziecko ćwiczy aparat mowy i prawidłową artykulację.

  9. Poproś wnuka o pomoc

  Dzieci lubią pomagać dorosłym. Przy okazji wykonywania wspólnych obowiązków można również pobudzić wyobraźnię malucha. Poproś wnuka o pomoc, na przykład przy sprzątaniu i urządź przy tym zabawę.

  Weź różne przedmioty, na przykład zabawki i duże pudełko i powiedz wnukowi, że wszystkie mają się do niego zmieścić. Niech kombinuje, próbuje i używa do tego wyobraźni.

  Zapytaj wnuka, czy mógłby zrobić dla Ciebie wyjątkowy prezent, o jakim marzysz. Niech pomyśli, co mogłoby to być? Jak to zrobić, z czego i w jaki sposób?

  Jeśli masz wnuczkę, poproś ją o pomoc w kuchni. Wspólne pichcenie to znakomita zabawa.

  Droga Babciu, drogi Dziadku, jeśli spędzasz ze swoim wnukiem dużo czasu, na przykład opiekując się nim, gdy jego rodzice są w pracy, zadbaj o odpowiednie zajęcia dla Was obojga.

  Dzięki powyższym przykładom sprawisz, że Twój wnuk będzie spędzał czas na pożytecznej zabawie i będzie lubił przebywać w Twoim towarzystwie. Być może nawet nie będzie chciał wypuścić Cię do domu.

  A to będzie dla Ciebie najlepszą nagrodą.

  Najczęściej zadawane pytania dotyczące kreatywnych zabaw, które pobudzają wyobraźnię wnuków

  1. Czy wszystko to mogę robić z wnukiem od najmłodszych lat?

   Każdą formę zabawy należy dostosować do wieku dziecka. Dziecko mające zaledwie rok czy dwa latka nie wszystko jeszcze rozumie i potrafi.

   Nie każda zabawa będzie odpowiednia dla takiego malucha.

   Podstawą w rozwijaniu wyobraźni i kreatywności u tak małego dziecka jest opowiadanie mu o otaczającym go świecie, pokazywanie i pozwalanie na dotykanie różnych kształtów i tekstur.

  2. Co jeśli nie mogę zabrać dziecka do zoo czy muzeum?

   Dzieci można zabierać w różne miejsca. Nie musi to koniecznie być zoo albo muzeum. Wiadomo, że nie każdy mieszka w pobliżu takich miejsc czy ma pieniądze, żeby płacić za wstęp. Nawet w okolicy własnego domu można znaleźć wiele ciekawych miejsc. Wystarczy zabrać dziecko do parku, lasu, na łąkę czy nad rzekę.

  3. Co jeśli mieszkam na wsi, a wnuk w mieście i nie mogę często się z nim widywać?

   Wykorzystuj każdą wspólną chwilę, kiedy się spotykacie. Mieszkasz na wsi? Cudownie! Staraj się zabierać wnuka do siebie na weekendy, Święta, wakacje. Wieś to dla dziecka mieszkającego na co dzień w mieście wspaniałe miejsce.

   Pokazuj dziecku, jak wygląda życie na wsi. Zabieraj go ze sobą do zwierzątek, pozwól, aby pomogło Ci je karmić. Zrywajcie wspólnie pomidory i podlewajcie rośliny.

   Nic tak dobrze nie rozwinie wyobraźni dziecka, jak zdobyte samodzielnie doświadczenia.

  4. Czy prezent może być sposobem na pobudzenie wyobraźni i kreatywności?

   Oczywiście! Dobrym pomysłem na taki prezent będą chociażby klocki, jeśli dziecko jeszcze ich nie ma. Świetnym rozwiązaniem będzie również podarowanie dziecku przyborów do rysowania czy malowania.

   Najlepsze zaś będą prezenty, dzięki którym dziecko będzie mogło czegoś doświadczyć lub poznać coś nowego. Zafunduj wnukowi bilet do zoo, ogrodu botanicznego czy w inne ciekawe miejsce.

   Doskonałym prezentem może być również wspólna wycieczka rowerowa, podczas której dziecko zobaczy nowe, dotąd nieodkryte miejsca.

  5. Czy mogę podpowiadać rodzicom wnuka jakieś pomysły na zabawy z nim?

   Jak najbardziej, ale rób to ostrożnie, żeby rodzice nie odebrali tego jako dyktowanie im, co mają robić. Zachęć malucha do opowiadania rodzicom o tym, co z Tobą robi i proszenia, by robili z nim to samo.

  6. Mam wyłączyć telewizor, a co ze smartfonem albo komputerem?

   Staraj się, aby wnuk, jak najmniej czasu spędzał przy elektronice.

   Jeśli jednak rodzice nie mają nic przeciwko temu możesz pokazać dziecku jakieś ciekawe gry na smartfonie lub komputerze, które zadziałają w pewnym na jego wyobraźnię, na przykład zgadywanki czy gry wielopoziomowe, gdzie trzeba rozwiązywać zagadki i użyć wyobraźni, żeby przejść na kolejny poziom. Pamiętaj jednak, że gry elektroniczne mocno wciągają i nie można pozwolić maluchowi na spędzanie zbyt dużo  czasu z telefonem w ręku.

  7. Jeśli nie telewizor, to czy mogę włączyć przy wnuku radio?

   Radio jest na pewno lepszym rozwiązaniem niż telewizor. Dziecko słyszy tylko dźwięki, co skłania go do wyobrażania sobie na przykład jak wygląda osoba, która mówi, czy śpiewa piosenkę. Dodatkowo możecie wspólnie wymyślać zabawne tańce w rytm muzyki.

   Jeśli nie możesz sam wnukowi poczytać, włącz płytę z audiobookiem. Jest to również dobre rozwiązanie, tym bardziej, że obecnie mamy ogromną gamę e-książek do wyboru, dla dzieci w każdym wieku.

  8. Co zrobić, jeśli problemy zdrowotne uniemożliwiają mi niektóre zabawy z wnukiem?

   Wybieraj takie aktywności, które jesteś w stanie wykonywać razem z wnukiem. Zrezygnuj z tych, z którymi masz problemy. Jeśli masz kłopoty ze wzrokiem, zrezygnuj z czytania maluchowi, ale za to jak najwięcej mu opowiadaj.

   Jeśli masz problemy ruchowe, nie musisz wychodzić z wnukiem z domu. W domu można się bawić równie dobrze. Zachęcaj wnuka, aby przejął inicjatywę w zabawie. Wytłumacz mu, że pewnych rzeczy nie możesz robić z powodów zdrowotnych.

   Pamiętaj jednak, że problemy zdrowotne nie ograniczają Cię całkowicie.

  Zobacz także podobne artykuły:

  5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka 5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka 5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka 5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka

  "Bystrzaki. Jak rozwinąć niezwykły umysł Twojego dziecka"

  Nie jest to propozycja dla rodziców sadzających każdego dnia na kilka godzin dzieci przed telewizorem. Wymaga ona bowiem sporo zaangażowania i bezlitośnie tego, czego często nam brakuje: czasu, cierpliwości, otwartości umysłu.

  Nie jest to także książka, którą można przeczytać i odstawić na półkę. Należałoby ją raczej uznać za „biblię wspólnego czasu”. Daje bowiem wiele pomysłów na wspólną zabawę, burzę mózgów, spędzanie wolnego czasu.

  To taka książka kucharska, która jednak nie uczy, jak gotować, ale jak rozwijać dziecięce umysły, inspirować je do tego, by stawały się bardziej chłonne, giętkie i kreatywne.

  To również przewodnik pełen motywacji dla rodziców, by starać się podążać za dziećmi i mimo zwariowanych czasów, pozostać dla nich ważnym towarzyszem mądrego odkrywania świata.

  5 zabaw w domu, które rozwiną kreatywność u dziecka

  „Zbyt często wybieramy komfort opinii, zamiast dyskomfort myślenia” J.F. Kennedy

  Poradnik w licznych przykładach wyjaśnia, jak:

  • uczyć dzieci samodzielnego myślenia,
  • wspierać dociekliwość,
  • budować zdrową pewność siebie,
  • wspierać jasne i śmiałe wyrażanie się na różne tematy,
  • rozmawiać z dziećmi,
  • jak rozwijać bujną wyobraźnię.
  • jak ćwiczyć uważność i spostrzegawczość,
  • jak trenować wytrwałość
  • jak osiągać lepsze wyniki w nauce szkolnej.

  Książka jest pełna fascynujących faktów, porad i wskazówek. Można zaryzykować, pisząc, że dzięki temu skorzystają z niej wszyscy. Jednak obawiam się, że niestety nie będzie to prawdą.

  „Bystrzaki” to bowiem nie jest propozycja dla wszystkich. Będą w stanie wycisnąć z niej meritum jedynie rodzice, którym naprawdę zależy na tym, by ich dzieci były mądre, kreatywne i pełne zapału. A ten cel są w stanie osiągnąć tylko osoby o pewnych cechach charakteru.

  Ci, którym nie brakuje wytrwałości i czasu na to, by poświęcać dzieciom dokładnie tyle uwagi, ile potrzebują. Dlatego jest to propozycja dla rodziców ambitnych, poszukujących bogatej listy ciekawych form spędzania czasu. Dobra wiadomość? Na pewno taka, że  ci, którzy sprostają wyzwaniom stawianym przez Autorkę, czeka nagroda.

  Poczucie dobrze wypełnione obowiązku: wychowania, nauczania i opieki nad dziećmi.

  Dziękujemy Wydawnictwu Esprit za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego książki

  Chcecie wygrać książkę „Bystrzaki. Jak rozwinąć niezwykły umysł Twojego dziecka”? Mamy dla Was dwa egzemplarze.

  Wystarczy, że do 23 marca odpowiecie w komentarzu do tego wpisu na pytanie: „Jaka jest, według Ciebie, najbardziej kreatywna zabawka dla dzieci?”. Odpowiedzi uzasadnijcie.

  Pamiętajcie, by dodając komentarz pod tym wpisem, podać prawidłowe adresy e-mail!

  Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *