5 szybkich wskazówek, które pomogą wam znaleźć nowych klientów na lekcje

Zastanawiasz się jak budować markę i pozyskiwać klientów na Instagramie? Bez tysiąca obserwatorów, bez spędzania godzin na Instagramie. Na swoich zasadach? Czytaj dalej!

8 milionów użytkowników Instagrama w Polsce i 1 miliard na świecie. Możesz mieć pewność – Twój klient jest na Instagramie. Ale co zrobić, żeby go tam znaleźć?

Jako właściciel biznesu online na pytanie „co musisz zrobić, żeby znaleźć klientów na Instagramie?” – większość odpowiedziałaby: mieć więcej obserwatorów. Ktoś inny odpowiedziałaby, że musisz mieć super zdjęcia.

Nie przeczę – zarówno dobre treści jak i duża ilość obserwatorów to ważne elementy Twojej strategii budowania marki na Instagramie.

Prawda jest jednak taka, że ani ilość obserwatorów, ani zdjęcia nie mają znaczenia jeśli nie wiesz jak wykorzystać możliwości, które oferuje Instagram jako narzędzie do pozyskiwania klientów. Koniec końców biznes jest po to, żeby zarabiać pieniądze.

To co, zapytasz, jeśli nie ilość obserwatorów i jeśli nie piękne zdjęcia pozwoli Ci pozyskać klientów na Instagramie? Czytaj dalej!

Określ profil idealnego obserwatora

Zacznij od określenia profilu idealnego obserwatora, o którym będziesz myśleć podczas tworzenia treści na Instagram.

Kto to jest Twój idealny obserwator? To po prostu Twój klient! Będę z Tobą zupełnie szczera – nie powinieneś tworzyć żadnych treści, zwłaszcza treści, które mają za zadanie pomóc Ci sprzedać jeśli jeszcze nie wiesz, kim jest ta osoba i czego ta osoba od Ciebie potrzebuje. Od tego zależy Twój sukces.

Być może znasz pojęcie profilu idealnego klienta, po angielsku Ideal Customer Avatar (skrót: ICA). ICA reprezentuje profil Twojego idealnego klienta.

To osoba, która potrzebuje produktów lub usług, które oferujesz. To klient, z którym lubisz pracować, a on ceni Twoją pracę.

Brzmi dobrze taki profil idealnego klienta, prawda? Na Instagramie profil idealnego klienta to profil idealnego obserwatora.

„Profil idealnego klienta  = profil idealnego obserwatora”

Jeżeli jasno określisz profil Twojego idealnego klienta to obiecuję Ci, że każda treść, którą stworzysz będzie trafiała w samo sedno. Twoi obserwatorzy będą ją jeść łyżkami!

Przykładowo: jeśli profilem Twojego idealnego obserwatora jest kobieta, która kocha biżuterię, marzy o luksusowym życiu, wygodnym aucie, a wakacje spędza w pięciogwiazdkowych hotelach to Twoje treści, przesłanie, co mówisz i jak mówisz będzie zupełnie inne niż do osoby, która z kolei najchętniej spędza wolny czas na łonie natury, uprawia jogę, interesuje się medytacją, a wakacje spędza w namiocie.

Buduj markę

Po uświadomieniu sobie kto jest Twoim obserwatorem zastanów się jaką marką chcesz być? Kim jesteś, co chcesz dać od siebie swoim klientom? Wiele firm skupia się sprzedaży produktu, zapominając, że sukcesy odnoszą te marki, które pomagają swoim klientom.

Co to znaczy pomagać klientom? Odpowiadać na ich pytania, inspirować, motywować w kontekście Twojej propozycji. Jeśli projektujesz ogrody pokaż, że nie musi to być drogie.

Jesteś fotografką pokaż jak klient może przygotować do sesji z Tobą. Jeśli jesteś coachem zaoferuj bezpłatne wideo instruktażowe na Instagramie.

Cokolwiek co ma znaczenie dla Twojego klienta i trafia w sendo jego potrzeb, bolączek i marzeń.

Regularnie publikuj treści. Dobre treści

Nie raz na miesiąc, nie raz w tygodniu, ale kilka razy w tygodniu publikuj treści na instagramowym feedzie. Instagram to platforma marketingu relacji. Twoim kluczowym zadaniem jest utrzymywanie dobrej relacji z Twoimi obserwatorami. Jeśli nie będziesz „pokazywać się” na Instagramie regularnie, Twoi obserwatorzy pewnie o Tobie zapomną.

Publikuj wartościowe treści dla Twoich idealnych obserwatorów: edukuj, pokazuj co robisz, jakie masz rezultaty, pokaż czym się teraz zajmujesz i jak wygląda Twój biznes.

Wiele osób aktywnych na Instagramie skupia się na szybkich sposobach pozyskiwania obserwatorów. Zamiast o osobie, dla której prowadzą swój profil. Skup się na dawaniu wartości swoim obecnym obserwatorom.

Zadowoleni obserwatorzy będą Twoimi ambasadorami. Będą dzielić Twoje treści i polecać Cię swoim znajomym w realu.

Poświęć raz tygodniu czas na przygotowanie pakietu treści na kolejny tydzień, zaplanuj publikację w jednej z bezpłatnej aplikacji (Planoly lub PLANN). Jako zajęta osoba, nie musisz myśleć już o przygotowaniu treści – one już czekają na publikację.

Warto pamiętać, że to co publikujesz to treści, które mają związek z Twoją marką i propozycją.

Na przykład – nie powinnaś tworzyć treści na temat słodkich kociaków jeśli sprzedajesz kursy online tylko dlatego, że wiesz, że słodkie kociaki dobrze działają na Instagramie.

Znajdź sposób na to, żeby Tworzyć treści, które trafiają prosto w potrzeby profilu idealnego obserwatora. Tak, zgadza się pomagasz innym –  jednocześnie służąc Twojemu biznesowi. Bo to właśnie firmy nastawione na pomoc, sprzedają najwięcej.

Angażuj się w treści, które publikuje Twój klient

Wiele osób publikuje każdego dnia posty mając nadzieję, że dzięki zawartych w nich hashtagom ich potencjalny klient trafi na ich profil.

To kosztuje dużo czasu i przynosi o wiele mniejsze efekty niż angażowanie się w treści Twojego klienta.

Moja wskazówka publikuj mniej, natomiast angażuj się więcej! Wyobraź to sobie: jeśli każdego dnia angażujesz się na profilach minimum 10 osób to po miesiącu skontaktowałaś się z 300 potencjalnymi klientami. Wow!

Zoptymalizuj swój profil

Znasz zasadę pięciu sekund? To tyle zajmuje potencjalnemu obserwatorowi (klientowi) na Instagramie, żeby ocenić czy jesteś dla niej/niego właściwą osobą do obserwowania. Jeśli w ciągu tych 5 sekund osoba nie zrozumie co oferujesz i jak jej możesz pomóc stracisz szansę na nawiązanie kontaktu = sprzedaż.

Optymalizując swój profil zwróć uwagę na poniższe elementy:

 1. Czy Twoje bio wyraża dokładnie to co oferujesz?
 2. Czy Twoje zdjęcie profilowe wyraża to co czym się zajmuje Twoja marka?
 3. Czy nazwa użytkownika czy też nazwa konta wyrażają to czym zajmuje się Twój biznes?

Przede wszystkim zadbaj o to, żeby Twój profil na Instagramie mógł być znaleziony w wyszukiwarce na Instagramie.

Na przykład jeśli ktoś szuka nauczyciela języka angielskiego to jeśli użyjesz słów kluczowych “lekcje języka angielskiego” w nazwie użytkownika lub w nazwie konta to zwiększasz szansę na to, że potencjalny klient znajdzie Cię przez wyszukiwarkę na Instagramie. Moje konto jest zoptymalizowane na słowa kluczowe „online marketing strategist”. Zobacz jak to wygląda u mnie:

5 szybkich wskazówek, które pomogą Wam znaleźć nowych klientów na lekcje

Dodaj wezwanie do działania

Jednym z najważniejszych elementów bio, jest wezwanie do działania. Umieść link w bio, przekierowując obserwatorów na stronę lądowania.

Może być to strona z produktem, Twój najnowszy artykuł na blogu lub strona, na której można zaplanować bezpłatną konsultację.

Określ bardzo specyficznie, co chcesz zaoferować swoim obserwatorom – i pamiętaj możesz użyć tylko jeden link – użyj go mądrze!

Przykładowo możesz przekierować osobę na stronę lądowanie, na której może pobrać bezpłatny PDF w zamian za zapisanie się na newsletter. Osoby zapisane na newsletter to osoby, którym w przyszłości możesz zaoferować za pomocą newslettera swoje produkty czy też usługi.

5 szybkich wskazówek, które pomogą Wam znaleźć nowych klientów na lekcje

Rozmawiaj w komentarzach, sprzedawaj w wiadomościach

Jeśli masz już obserwatorów, to obserwatorzy będą „jedynie” obserwatorami, jeśli nic nie sprzedaż. Wtedy Twoją aktywność na Instagramie będzie można porównać do drogiego hobby.

Zadbaj o to, żeby angażować obserwatorów w rozmowę. A rozmowa to pierwszy krok do sprzedaży. O zaangażowaniu na Instagramie, możesz przeczytać tutaj: Jak Zwiększyć Zaangażowanie na Instagramie i Dlaczego To Takie Ważne Kiedy Prowadzisz Biznes Online

Zacznij od rozmowy w komentarzu pod postem, a następnie przenieś ją do prywatnych wiadomości. To właśnie w wiadomościach dzieje się magia sprzedaży przez Instagram!

5 szybkich wskazówek, które pomogą Wam znaleźć nowych klientów na lekcje

Pomyślisz – jak to muszę oddzielnie z każdym rozmawiać zamiast odesłać klienta do linku w bio, gdzie może np.

kupić mój produkt? Oczywiście odesłanie do bio to ważny element Twoje strategii, ale pamiętaj, że w bio masz możliwość dodania tylko jednego linka (a może dany klient szuka akurat czegoś innego).

Instagram pozwala na wysłanie wiadomościach dowolnego linku, natomiast rozmawiając z potencjalnym klientem w wiadomościach lepiej możesz zrozumieć czego ta osoba potrzebuje i jak jej możesz pomóc.

Super funkcje, które możesz znaleźć w wiadomościach to opcje wiadomości głosowych i wiadomości wideo. Bardzo lubię używać tych opcji, bo za pomocą krótkiego wideo mogę odpowiedzieć na pytania klienta lub pokazać co mogę zaoferować.

Twórz angażujące Instagram Story

Instagram Story to miejsce, w których możesz budować prawdziwą relację ze swoimi obserwatorami. To tutaj mogą usłyszeć Twój głos, usłyszeć czym się akurat zajmujesz, pokazać kulisy pracy.

5 szybkich wskazówek, które pomogą Wam znaleźć nowych klientów na lekcje
5 szybkich wskazówek, które pomogą Wam znaleźć nowych klientów na lekcje

Nagrywaj angażujące Instagram Story, dzięki którym budujesz relację i zainicjujesz rozmowę. Tutaj najlepszym sposobem jest używanie opcji interaktywnych naklejek tak jak Ankieta, Pytania, Quiz. Zadawaj pytania typu – jesteś zainteresowany moim nowym blogiem, opinię na temat produktów, czy są zainteresowani Twoją propozycją, lub lżejsze pytania typu czy jaką kawę lubią najbardziej.

Zobacz też:  Edukacja domowa w czasach koronawirusa [wywiad]

Mam nadzieję Girlboss, że ten wpis zainspirował Cię do działania! Pozyskiwanie klientów na Instagramie jest możliwe nawet gdy masz małą społeczność jednak musisz przede wszystkim wiedzieć po co prowadzisz Instagram i jaki jest Twój cel! Dzięki temu to co publikujesz na Instagramie każdego dnia przybliży Cię o krok do zbudowania marki i do współpracy z klientem, o którym marzysz!

 • XXX ?
 • Gosia @GosiaLammers
 • Polecam także:

14 wskazówek, jak przyciągać klientów na LinkedIn

5 szybkich wskazówek, które pomogą Wam znaleźć nowych klientów na lekcje

Choć portal powstał w 2003 roku, to w dalszym ciągu jest niedoceniany. Wiele mówi się o tym, że firma powinna być na Facebooku, bo tam są wszyscy, ewentualnie na Instagramie, jednak LinkedIn – mimo swego olbrzymiego potencjału networkingowo – sprzedażowego wciąż wymieniany jest na szarym końcu mediów społecznościowych, w których warto prowadzić komunikację marki – zarówno marki osobistej, jak i marki firmy.

LinkedIn to najszybciej rozwijające się medium społecznościowe dla profesjonalistów na świecie, w Polsce liczy obecnie ponad 3,5 mln użytkowników (stan na sierpień 2019r.) i ta liczba rośnie.

Szybko wzrasta też zaangażowanie osób posiadających konto na LinkedIn w treści udostępniane w newsfeedzie (wg informacji Microsoftu jest to wzrost o 50% w stosunku do ubiegłego roku).

Wydaje się również, że podstawowa funkcja tego medium społecznościowego, jaką jest poszukiwanie kandydatów i poszukiwanie pracy, staje się mniej ważna na rzecz społecznościowej funkcji LinkedIn (użytkownik spędza w newsfeedzie 15x więcej czasu niż na przeglądaniu ofert pracy).

Jak więc korzystać z LinkedIn, by realizować własne cele? Jak przygotować profil i w jaki sposób prowadzić komunikację, by przyciągać klientów? Poniżej znajdziesz kilkanaście prostych wskazówek, które pomogą ci: udoskonalić profil, by stał się twoją wizytówką dla odwiedzających profil potencjalnych odbiorców, rozwijać sieć oraz komunikować się w sposób angażujący odbiorców.

5 szybkich wskazówek, które pomogą Wam znaleźć nowych klientów na lekcje

Jestem żywym dowodem na to, że LinkedIn konwertuje, tzn. moja aktywność w tym medium społecznościowym przekłada się na realną sprzedaż. To jedna z korzyści.

Obecność i aktywność na LinkedIn pomogła mi również rozwinąć biznes poprzez nowe kontakty biznesowe, systematycznie pomaga mi dbać o wizerunek w internecie (dostaję mnóstwo ofert z propozycjami wystąpień czy też napisania tekstu do publikacji w mediach internetowych lub papierowych).

LinkedIn to świetne narzędzie podczas budowania marki osobistej. Śmiem twierdzić, że aktywność w nim (jeśli jest odpowiednio prowadzona), może stać się dźwignią dla rozwoju twojej marki osobistej oraz rozwoju biznesu.

Jeśli powyższe argumenty są według ciebie niewystarczające, dodam, że ponad 66% użytkowników określa LinkedIn jako najbardziej efektywne z istniejących mediów społecznościowych. Jak taką efektywność można mierzyć? Np. ilością sprzedaży w określonym czasie lub wartością kontraktu – to miary indywidualne, które należy dobrać do osobistych preferencji.

Więcej o tym, dlaczego warto korzystać z LinkedIn…” »

Załóżmy, że powyższe dane przekonały cię do tego, by zacząć korzystać z media społecznościowego dla profesjonalistów.

Jak się zabrać za aktywność na LinkedIn? Od czego zacząć, by maksymalnie wykorzystać potencjał, który z jednej strony drzemie w Tobie, a z drugiej – w tym portalu? Oczywiście, należy zacząć od profilu.

I to nie byle jakiego! Profesjonalnego i jasno komunikującego odbiorcy, czym się zajmujesz, w jaki sposób możesz mu pomóc, dlaczego powinien skorzystać akurat z twoich usług.

Jak uzupełnić profil na LinkedIn, by stanowił efekt WOW dla osób odwiedzających? Poniżej przeczytasz kilka wskazówek, które przeprowadzą cię przez najważniejsze sekcje profilu na LinkedIn i pomogą go lepiej pozycjonować:

Dopiero zaczynasz aktywność na LinkedIn? Dowiedz się, jak założyć konto…” »

Czy wiesz, że możesz zmienić adres url twojego profilu na LinkedIn w taki sposób, by był łatwo identyfikowany przez potencjalnych klientów? Tak! Ciąg cyfr i liter, które system nadaje ci podczas procesu logowania, wygląda nieprofesjonalnie i zaburza budowanie świadomości twojej marki. Nie jesteś kolejną cyfrą w szeregu, dlatego zadbaj o to, by adres url w możliwie jasny sposób pomagał cię zidentyfikować.

Niech zawiera twoje imię i nazwisko, ewentualnie inne elementy wyróżniające cię, ale z całą stanowczością pozbądź się z niego ciągu cyfr i liter, który znajduje się na końcu.

5 szybkich wskazówek, które pomogą Wam znaleźć nowych klientów na lekcje Więcej informacji o tym, jak dobrze uzupełnić profil na LinkedIn…” »

Czy wiesz, że LinkedIn mierzy poziom uzupełnienia profilu i daje wskazówki, co warto zrobić w kolejnym kroku? Jeśli zależy ci na pozyskiwaniu klientów poprzez LinkedIn, chcesz dotrzeć do potencjalnych odbiorców lub planujesz wykorzystać to narzędzie do budowania marki osobistej, idź za radami, które serwuje ci portal i wypełnij profil odpowiednią treścią aż do osiągnięcia mistrzowskiego poziomu (All-star), ewentualnie zaawansowanego lub eksperckiego.

5 szybkich wskazówek, które pomogą Wam znaleźć nowych klientów na lekcje Więcej informacji na temat mistrzowskiego profilu LinkedIn…” » 5 szybkich wskazówek, które pomogą Wam znaleźć nowych klientów na lekcje

No dobrze, ale czym są słowa kluczowe, w jaki sposób je rozpoznać czy też znaleźć i wreszcie – jak wypełnić profil słowami kluczowymi? Słowa kluczowe to wyrazy lub ciągi wyrazów, których używamy w celu wyszukania informacji w wyszukiwarce internetowej.

Proponuję ci teraz proste ćwiczenie: weź kartkę papieru i coś do pisania, a następnie spróbuj odpowiedzieć na pytanie: „Co wpisują w wyszukiwarkę ludzie, którzy szukają osób takich jak ja/ którzy chcą skorzystać z usług, które świadczę/ którzy chcą kupić produkt, który oferuję?”.

Wypisz odpowiedzi na kartce. Masz już pierwsze słowa kluczowe.

Jakimi frazami warto jeszcze uzupełnić profil na LinkedIn? Takimi, które opisują, czym się zajmujesz i jednocześnie są stosunkowo popularne. Chcesz to zrobić naprawdę dobrze? W górnym pasku Menu w swoim profilu na LinkedIn wybierz zakładkę „Jobs” (Praca). W okno wyszukiwania w tej sekcji wpisz stanowisko, które zajmujesz.

Wybierz kilka ofert pracy i przejrzyj je w poszukiwaniu popularnych i zgrabnych zwrotów. Możesz zastosować narzędzia do zliczania częstotliwości występowania słów lub ciągów wyrazów (word frequency counter).

Wykorzystaj powtarzające się zwroty w nagłówku, podsumowaniu (obecnie określane jako „Informacje” – „About”), w opisach doświadczenia zawodowego oraz w osiągnięciach, które wymienisz, a nawet w treści, którą będziesz publikować (w odpowiednich miejscach).

Chcesz, by klienci znajdowali cię sami i wysyłali ci zapytania ofertowe bez twojej ingerencji, bez nachalnej (czy nie…) sprzedaży – w zasadzie bez twojego udziału? Daj im się znaleźć! Umieszczając linki do profilu na LinkedIn w różnych miejscach w internecie, nie tylko pozwalasz się znaleźć potencjalnym odbiorcom, ale i wpływasz na pozycjonowanie profilu. Umieszczasz tzw. backlinki, dzięki którym twój profil będzie wyżej wyświetlany w wynikach wyszukiwania na LinkedIn.

Co możesz zrobić?

 • Umieść link do profilu na LinkedIn na swojej stronie internetowej.
 • Kiedy dodajesz nowy tekst na stronie www (np. wpis blogowy) lub piszesz artykuł na inny portal, zadbaj o to, by w stopce znajdował się link do profilu na LinkedIn.
 • Prowadzisz kanały w innych mediach społecznościowych? Umieść w nich odnośnik do profilu na LinkedIn.

Daj się znaleźć! Nic nie dzieje się samo.

Kiedy rozmawiam z klientami, często zadają pytania o to, jaka jest stopa zwrotu, kiedy to zacznie działać, jak dużo można na tym zarobić? Oczywiście, prowadzimy biznes dla pieniędzy i jeśli będziemy działać systematycznie, efekty przyjdą, ale to nie jest jedyna miara, poprzez którą powinniśmy rozpatrywać korzyści płynące z aktywności w mediach społecznościowych, w tym na LinkedIn. Pamiętajmy, że nawet prowadząc niesprzedażową aktywność, możemy sporo zyskać: przecież budujemy w ten sposób świadomość marki i markę osobistą lub markę firmy!

Co tak naprawdę blokuje Twój sukces w sprzedaży?

Czy borykasz się przynajmniej z jednym z poniższych problemów?

 • W moim kalendarzu występują dni, kiedy nie spotykam nowych klientów.
 • Moje wyniki są sinusoidalne, mam duże różnice w dochodach w poszczególnych miesiącach.
 • Nie mam pomysłu na skuteczne zapełnienie kalendarza spotkaniami z nowymi klientami, a dodatkowo mam wewnętrzne opory związane z ich aktywnym poszukiwaniem.

Cześć, mam na imię Adam.

Od 24 lat zajmuję się sposobami zdobywania nowego klienta w ramach sprzedaży ubezpieczeń.

5 szybkich wskazówek, które pomogą Wam znaleźć nowych klientów na lekcje

Twoje dochody zależą przede wszystkim od jednej  umiejętności:skutecznego odnajdywania klientów, którzy zgodzą się na rozmowę z Tobą

Czy zastanawiałeś się kiedyś, na czym polega prawdziwy sukces w sprzedaży? W pierwszej chwili można pomyśleć o tym, że najważniejsza jest wiedza i dobre rozwiązania. Nic bardziej mylnego. Na rynku istnieją tysiące wspaniałych książek, setki cudownych muzyków, o których nigdy nie dowiedziało się szersze grono. Dlaczego?

Po prostu w biznesie najważniejszym elementem decydującym o sukcesie lub porażce jest Twoja osobista aktywność. W sprzedaży nazywamy ją umiejętnością znalezienia nowego klienta. Jeśli masz z tym problem, to prawdopodobnie nigdy nie poczujesz spokoju i pełnego zadowolenia ze swojej pracy.

Sprzedaż to przede wszystkim statystyka i zasada jest bardzo prosta: Czy więcej rozmów z potencjalnymi klientami, tym większa szansa na sprzedaż. Jeśli nie jesteś do końca pewien, czy naprawdę ma to tak wielki wpływ na Twój sukces, spójrz poniżej na przykład dwóch agentów ubezpieczeniowych pracujących w tym samym oddziale. 

Zobacz też:  Inspiracją są sukcesy naszych użytkowników - wywiad z właścicielami i założycielami serwisu

5 szybkich wskazówek, które pomogą Wam znaleźć nowych klientów na lekcje

 • Średni tygodniowypotencjał kalendarza (na ile spotkań miał czas):
 • 15
 • Średnia liczba zrealizowanych spotkańw tygodniu:
 • 12
 • Wykorzystanie kalendarza: 
 • 80%
 • Liczba spotkań w roku(45 tygodni):
 • 540
 • Liczba spotkań w ciągu 5 lat:
 • 2700
 • Skuteczność sprzedażowa 30%, ilość sprzedanych umów w ciągu 5 lat:
 • 810
 • Średnia prowizja na umowę 1000 zł, zarobiona prowizja:
 • 810000 zł

5 szybkich wskazówek, które pomogą Wam znaleźć nowych klientów na lekcje

 1. Średni tygodniowypotencjał kalendarza (na ile spotkań miał czas): 
 2. 12
 3. Średnia liczba zrealizowanych spotkańw tygodniu: 
 4. 4
 5. Wykorzystanie kalendarza: 
 6. 33%
 7. Liczba spotkań w roku(45 tygodni): 
 8. 180
 9. Liczba spotkań w ciągu 5 lat: 
 10. 900
 11. Skuteczność sprzedażowa 30%, ilość sprzedanych umów w ciągu 5 lat: 
 12. 270
 13. Średnia prowizja na umowę 1000 zł, zarobiona prowizja:
 14. 270000 zł

Jak widzisz, różnica w tych dochodach jest ogromna! Tomek zarobił trzy razy więcej niż Michał. Dzięki temu ma tak duży portfel klientów, który daje mu stabilny dochód i nowe szanse sprzedażowe.

Statystyki pokazują, że posiadanie jednego tysiąca klientów stabilizuje Twój biznes. I to ty decydujesz, w jakim czasie zbudujesz swoją bazę klientów.

Na przykład Michał potrzebowałby na to prawie 15 lat!

Wniosek jest prosty, jeśli chcesz wejść na mistrzowski poziom, musisz skoncentrować się na zapełnianiu swojego kalendarza spotkaniami. Aktywność to Twój priorytet. Na tym powinieneś koncentrować się każdego dnia. Jeśli będziesz mieć dużo spotkań, to nie tylko poprawisz swoje statystyki. Osoby wysoko aktywne zyskują dzięki swojej postawie dodatkowe korzyści.

 • Jeśli każdego dnia spotykasz nowych klientów, to szybko uczysz się sprzedawać i zwiększasz swoją skuteczność.
 • Mając cały czas nowe spotkania, nie jesteś zakładnikiem klientów, którzy wiecznie się zastanawiają. Szybko i odważnie dążysz do tego, aby podjęli decyzję, a jeśli nie jest to możliwe, to skupiasz się na kolejnych osobach.
 • Szybko przełamujesz swoje opory i obawy, które w sprzedaży często zamykają nam wiele dróg do wykorzystania okazji sprzedażowych.

Jakiś czas temu Kamila pracowała z laptopem i telefonem w kawiarni. W pewnym momencie zobaczyła, że pojawił się właściciel. Po chwili podeszła do niego i przedstawiła się zawodowo.

Spytała, czy mógłby dać jej szansę na przygotowanie dla niego propozycji ubezpieczeniowych.Rozmówca się zgodził, okazał się, że ma kilka firm, a ta kawiarnia to tylko takie hobby.

Po analizie jego ubezpieczeń okazało się, że jego agent delikatnie mówiąc „olewał sprawę”.

Kamila przejęła ubezpieczenia firm, nieruchomości klienta, sześciu samochodów, zrobiła ubezpieczenie na życie. Dodatkowo dla jego dzieci szykowane są przez Kamilę polisy posagowe.

Takie sytuacje ciągle przypominają mi, że problem z brakiem klientów to nic innego, jak brak odwagi. Bo klienci są wokół nas, trzeba tylko po nich sięgnąć. A Ty, odważyłeś się kiedyś podejść do potencjalnego klienta i zagadać?

Chcesz stać się mistrzem sprzedaży? Stwórz swój  Personalny System Poszukiwania Klientów!

W 1995 roku jeden z moich znajomych zadzwonił do mnie i zaprosił mnie na spotkanie, na którym miał być pokazany nowy pomysł na zarabianie pieniędzy. Jak się domyślasz, chodziło o sprzedaż ubezpieczeń na życie. Pomysł mi się spodobał i zdecydowałem się na współpracę z firmą F.M.G. Miałem wtedy 22 lata, większość moich znajomych studiowała, niewiele osób było aktywnych zawodowo. 

Nie miałem wyjścia, musiałem zacząć szukać klientów poza swoim środowiskiem! Trafiłem wtedy na książkę Franka Bettgera, w której opisywał swoją drogę do sukcesu w sprzedaży ubezpieczeń. Uwierzyłem w jego pomysły i podjąłem decyzję, że będę stosował wszystkie jego wskazówki. Jeśli chodzi o poszukiwanie klientów, Frank Bettger miał na to jeden pomysł — POLECENIA

Postawiłem sobie za punkt honoru, że każdego dnia będę pozyskiwał polecenia. Moim celem było zdobycie w każdym tygodniu minimum 30 poleceń. Stworzyłem do tego własną książkę poleceń, którą nosiłem do klientów.

Przed spotkaniem  z klientem, siedząc w samochodzie, przygotowywałem się i nastrajałem do tego, aby na spotkaniu skutecznie zbudować relacje z klientem. Tak, tak.

Okazało się, że to moje relacje z klientem decydują o tym, czy klient przekaże mi polecenia do swoich znajomych. 

Efektem tych działań było stworzenie własnego systemu zapełniania kalendarza poprzez polecenia. Dzięki temu, w ciągu 5 lat udało mi się ubezpieczyć ponad 600 osób! To udowodniło mi, że jeśli masz dobry system i go realizujesz, to właściwie Twój sukces jest zagwarantowany.

Wystarczy, że skoncentrujesz się na poszukiwaniu nowych klientów, a większość bieżących problemów ze sprzedażą zniknie bezpowrotnie

W zależności od tego, jaki rodzaj ubezpieczeń sprzedajesz i w jakich warunkach, musisz dobrać taką metodę, która będzie się sprawdzała, to znaczy dawała Ci satysfakcjonujące wyniki.

Proste zasady stworzenia własnego Systemu Poszukiwania Klientów

 • Zaplanuj swój kalendarzIle czasu możesz poświęcić na poszukiwanie klientów uwzględniające wszystkie pozostałe obowiązki? Od odpowiedzi na to pytanie będzie zależało to, jaki sposób powinieneś wybrać. Na przykład telefonowanie na zimno wymaga wielu godzin systematycznej pracy. Kontakt bezpośredni wymaga wyjazdu w teren i poświęcenia na raz solidnego kawałka czasu w ciągu jednego dnia. Mając polecenia, możesz pracować nad nowymi klientami nawet piętnaście minut dziennie i osiągać wymierne efekty.
 • Zastanów się, w ramach której metody poszukiwania klientów czujesz się najlepiejSą osoby, które nie cierpią telefonowania i wolą spotykać się z potencjalnymi klientami. Jest też grupa osób, która podczas odwiedzania potencjalnych klientów czuje silny dyskomfort. Ta grupa woli wykorzystać telefon do zdobywania nowych klientów. A jak to wygląda u Ciebie?
 • Ustal cele aktywnościoweNajwiększym niebezpieczeństwem jest zachłyśnięcie się początkowymi sukcesami. Taki stan zadowolenia zahamują Twoją aktywność. Po pewnym czasie Twoje wyniki spadną i znowu będziesz wspinać się na właściwy poziom aktywności. Dlatego od samego początku działania naucz się ustalać nie tylko cele wynikowe, ale również aktywnościowe, czyli takie, które określają konkretną ilość aktywności do wykonania na przykład w danym miesiącu, kwartale i roku.

Pamiętaj !!! Łatwiej jest utrzymać właściwą aktywność na polu poszukiwania nowych klientów niż przerywać swoje działanie, a potem uruchamiać się z powrotem.

Jak mogę pomóc Ci w osiągnięciu sukcesu w sprzedaży?

Mam dla Ciebie konkretną propozycję. Dla wszystkich osób, które chcą dokonać przełomu w swoich wynikach, przygotowałem wyjątkowy kurs online, w którym znajdziesz najskuteczniejsze metody poszukiwania klientów przetestowane w wielu sytuacjach przeze mnie i liderów sprzedaży, z którymi współpracuję od wielu lat.

Zwiększysz liczbę spotkań i zapełnisz swój kalendarz nowymi szansami sprzedaży

Wzmocnisz swoją motywację i wytrwałość w poszukiwaniu nowych klientów

Zbudujesz system, który nie tylko będzie skuteczny, ale również zgodny z Twoimi preferencjami

Dlaczego kurs online ma przewagę nad szkoleniem stacjonarnym?

Kursy online często kojarzą się z nudnym e-learningiem. Slajd po slajdzie, dużo tekstu, mało praktyki. Nie zawsze jednak musi tak być. Prawdopodobnie zdarzyło się to, że byłeś również na nudnym i przeteoretyzowanym

8 wskazówek, które pozwolą skuteczniej sprzedawać

5 szybkich wskazówek, które pomogą Wam znaleźć nowych klientów na lekcje

Czy istnieją sposoby na to, by skuteczniej sprzedawać? Z pewnością istnieją wskazówki, które warto wypróbować i dostosować do swojej sytuacji i możliwości.

W moim artykule nie znajdziesz złotych zasad. Podkreślałam nie raz, że na sprzedaż składa się wiele elementów. Same magiczne „triki” to za mało. Takie mam doświadczenia. Ważny jest klient, to jak się zachowujesz i prowadzisz rozmowę. Ważne jest Twoje podejście do rozmówcy.

Istotne jest również podejście do samej sprzedaży. Czasem jest ona kojarzona ze „wciskaniem”, z „byciem nachalnym”. Wiesz co? Wcale nie musi tak być! Sprzedaż to proces, na który składa się także budowanie relacji. Osobiście, nie wyobrażam sobie sprzedaży pozbawionej tego elementu.

Sprzedaży pozbawionej dbania o klienta.

Przedstawiając klientowi ofertę – oferujesz rozwiązanie, wartość. Pomagasz. Zachęcam Cię do spojrzenia w taki sposób. Jeszcze jedno… baw się sprzedażą. Uczyń z niej fascynującą przygodę. Eksperymentuj – jak w laboratorium. Zmieniaj i ulepszaj. W momencie, gdy coś nie działa – wyciągaj wnioski i poprawiaj. Powtarzaj to, co jest dobre i przynosi rezultat.

Post blogowy stworzyłam przez mój pryzmat – osoby pracującej bezpośrednio z klientem. Proszę Cię – przefiltruj to, o czym przeczytasz przez swoją sytuację. Czasem potrzebna będzie mała modyfikacja, jednak każda z zasad jest istotna.

W artykule zebrałam 8 elementów, które pomogą Ci sprzedawać skuteczniej. Mogłabym ich wypisać dużo więcej. Dlaczego zdecydowałam się na 8? Odpowiedź jest prosta – były na blogu już posty z cyframi 4, 5 i 7. Tym razem skoncentrujemy się na ważnej ósemce! Zapraszam Cię do czytania, a na końcu wpisu – podziel się swoim doświadczeniem, przemyśleniami.

8 WSKAZÓWEK, KTÓRE POZWOLĄ SKUTECZNIEJ SPRZEDAWAĆ

1. Poznaj potrzeby swoich klientów

Aby lepiej sprzedawać, a wcześniej – dobrze przedstawić ofertę, nie może zabraknąć znajomości potrzeb i oczekiwań klienta. Nie lubię używać słowa „musisz”, ale w tym przypadku pasuje ono idealnie.

Zobacz też:  Nauczanie dzieci języka obcego

Musisz (nie złość się proszę!) wiedzieć, co jest ważne dla klienta, czego szuka w Twojej ofercie. Dowiesz się, co jest istotne. Poznaj obawy, oczekiwania. Na tej podstawie będziesz wiedzieć w jaki sposób przedstawić ofertę i co podkreślić.

Nie chodzi o to, by cokolwiek ukrywać. Chodzi o to, by pokreślić to, na czym klientowi zależy.

Znajomość potrzeb klienta wydaje się być rzeczą oczywistą. Pewnie nie raz o tym słyszałaś. Dlaczego o tym trąbię? Uwierz mi, że nie dla każdego jest to oczywiste. Spotykam się (wcale nie tak rzadko) z sytuacjami, gdzie moje potrzeby nie są uwzględniane.

A jak to wygląda z Twojej perspektywy – czy zdarzyło Ci się, że doradca zaproponował Ci rozwiązanie, które nie interesuje Cię? Usłyszałaś ofertę, która kompletnie nie odpowiada temu, co potrzebujesz? Pewnie tak. Jak się wtedy czujesz? Powiem Ci… tracisz czas, tłumaczysz raz jeszcze, na czym Ci zależy, a na czym nie. Ja w takich sytuacjach czasem bywam poirytowana.

Tutaj kolejne pytanie: czy kupuję? Nie zawsze. Czasem, mimo zainteresowania produktem, szukam gdzie indziej.

Proszę Cię – nie bądź jedną z osób, które nie wkładają czasu, pracy w to, by poznać potrzeby, oczekiwania, marzenia swojego klienta. Zwiększ swoje szanse.

W ten sposób możesz lepiej dopasować ofertę do klienta lub położyć nacisk na to, co jest istotne. Oszczędzasz czas – swój i klienta. Nie trafiasz „kulą w płot”.

Jak poznać potrzeby klientów?

Dużo zależy od tego, jaki jest Twój kontakt z klientem. Gdy rozmawiasz na żywo lub przez telefon – zapytaj wprost. Możesz zadawać pytania otwarte i zamknięte.

Zadaj kilka pytań, by poznać odpowiedź. Oprócz tego – słuchaj uważnie tego, co klient mówi. Jeśli zadbasz o dobrą atmosferę, będziesz zadawać pytania – dowiesz się więcej.

Zapamiętuj wszystko i wykorzystaj.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy oferujesz usługi online. Wtedy masz równie dużo możliwości na to, by poznać na czym zależy Twoim klientom. Obserwuj, przyglądaj się – sprawdzaj blogi, fora, zobacz popularność tematów w wyszukiwarkach. Wykorzystaj siłę mediów społecznościowych. To świetne narzędzie do poznania potrzeb klientów.

Jak znaleźć idealnych klientów w Internecie?

 • Starasz się znaleźć swoich potencjalnych klientów w sieciach społecznościowych?
 • Czy wiesz gdzie oni najczęściej spędzają czas kiedy są w Internecie?
 • Aby Twoje działania marketingowe nie poszły na marne powinieneś najpierw określić kim są Twoi klienci i które sieci społecznościowe odwiedzają najczęściej.
 • W tym artykule napiszę Ci, jak określić i gdzie odszukać Twoich idealnych klientów w Internecie. 
 • Zaczynajmy…

#1 Określ swojego idealnego klienta

Pierwszą rzeczą, którą musisz określić, zanim podejmiesz jakiekolwiek działania związane z marketingiem, to „Kim jest mój idealny klient?”

Dlaczego?

Ponieważ jeżeli tego nie wiesz to, wchodzisz w rynek w ciemno. To duży błąd, który zazwyczaj kosztuje bardzo dużo pieniędzy.

Najczęściej ludzie odpowiadają coś bardzo ogólnego w stylu „kobiety, sprzedawcy, szefowie firm, osoby poszukające pracy”… Chociaż taka odpowiedź może być dla Ciebie prawdziwa i nakierowuje w konkretną stronę, to w praktyce nie pomoże Ci znaleźć Internautów, którzy będą zainteresowani Twoją ofertą.

Jest to po prostu zbyt ogólne.

Popularnym sposobem na określenie idealnej grupy docelowej, jest stworzenie tak zwanego „Avatara”. Jest to innymi słowy „portret” idealnego klienta.

Czemu jest to tak ważne?

W jednej z amerykańskich firm dział marketingu stworzył reklamę, na którą wydali miliony. Okazało się, że reklama jest kompletną klapą. Firma straciła ogromne pieniądze.

Nikt nie wiedział o co chodzi, aż szef poprosił eksperta, aby z zewnątrz przypatrzył się tej sytuacji. Ekspert zasugerował, aby twórcy reklamy wyszli zza biurka i przez kilka dni zostali sprzedawcami w ich lokalnym sklepie.

Ich celem była rozmowa z klientami i pytanie ich o odczucia co do reklamy.

Wyniki były szokujące. Tylko 4% klientów lubiło reklamę. Pozostała grupa 96% osób uważała, że reklama jest zbyt cwaniacka i arogancka. Twierdzili, że reklama robi z nich głupków, a postać w reklamie to przemądrzalec.

Twórcy reklamy byli zszokowani.
Tak kończy się właśnie próba działania według własnego „widzi mi się” i ignorowania znaczenia stworzenia swojego idealnego Avatra – „obrazu” idealnego klienta.

To prostsze niż Ci się wydaje

Wyobraź sobie osobę, która jest idealnym klientem. Aby uprościć zadanie, odpowiedź sobie na poniższe pytania:

 • Kobieta czy Mężczyzna?
 • W jakim wieku jest?
 • Co ją/go interesuje?
 • O czym myśli / jakie cele chce osiągnąć?
 • Jakie książki czyta / programy ogląda / strony internetowe odwiedza ?
 • Z czym ma problem?
 • Jakie rzeczy lubi/kupuje?
 • Jakich celebrytów / autorytety w wąskim kręgu śledzi?
 • Czy ma coś unikalnego, co odróżnia go od milionów innych Polaków?
 • Z jakiego urządzenia korzysta, logując w sieciach?
 • Ile zarabia?
 • Gdzie mieszka?
 • Co robi w weekendy?

Nic nie szkodzi, jeśli odpowiedź na kilka z tych pytań brzmi: „To bez znaczenia”.

 Myślę, że rozumiesz tok myślenia i wymyślisz sam jeszcze kilka kryteriów, odpowiadających tylko Twojej grupie docelowej. Sposobów, aby to zrobić jest w Internecie naprawdę dużo.

 Staraj się nakreślić jak najbardziej szczegółowy obraz tego, kim są Twoi klienci lub osób, które chciałbyś, aby zostały Twoimi klientami.

#2 Odszukaj idealnych klientów

Gdy już masz stworzony portret idealnego klienta, możemy przejść do wyszukania.

Jak szukać klientów – 15 sposobów na pozyskiwanie zleceń!

Miałam przyjemność wystąpić na konferencji dotyczącej WordPress’a – czyli WordCampie 2016 w Gdyni. Opowiadałam o tym, jak szukać klientów. Jeśli ciekawią Cię sposoby na pozyskiwanie nowych zleceń to zapraszam Cię do artykułu, w którym przedstawiłam moje sprawdzone sposoby na szukanie klientów.

Do tematu pozyskiwania klientów postanowiłam podejść bardziej kompleksowo i kreatywnie. Poniżej znajdziesz sposoby, dzięki którym zminimalizujesz czas poszukiwania nowych zleceń, bo klienci będą sami do Ciebie przychodzić. Jak to osiągnąć? Czytaj dalej!

Uwaga! Jest to znacznie dłuższy artykuł niż piszę zazwyczaj – dlatego zaparz sobie większą kawę ????

Jak szukać klientów – 15 sprawdzonych sposobów na pozyskiwanie zleceń!

1. Grupa docelowa

Wiele osób niestety na początku swojej działalności pomija krok, w którym wyznacza się swojego idealnego odbiorcę. Jest to błąd, bo dzięki określonej grupie docelowej jesteśmy w stanie lepiej dopasować swoje produkty, usługi oraz działania. Zdecyduj, czy chcesz pracować dla dużych firm, korporacji, osób prywatnych, czy może małych działalności gospodarczym.

Pomyśl też o swojej niszy, możesz działać tylko dla konkretnej branży lub na przykład kierować swoje usługi tylko dla kobiet.

Dzięki temu klient widząc w Twoim portfolio zlecenia z jego dziedziny – chętniej Cię zatrudni, ale także będzie skłonny więcej zapłacić za profesjonalistę.

Jeśli masz problem z wyznaczeniem swojej grupy docelowej to przygotowałam darmowe ćwiczenia, które Ci w tym pomogą.

2. Marka

Zbuduj solidne podstawy i zadbaj o swoją markę (np. osobistą) i wizerunek profesjonalisty. Wymyśl dobrą nazwę, zadbaj o dobry logotyp oraz inne materiały promocyjne. Wybierz swoją misję i dopasuj do niej wszystkie działania oraz materiały.

Pomyśl o profesjonalnej sesji zdjęciowej, pokazanie swojej twarzy bardzo dużo daje i zwiększa zaufanie do Ciebie i Twojej marki. Więcej na temat tworzenia marki przeczytasz w moim artykule: Jak stworzyć solidną markę? – 7 sprawdzonych kroków.

3. Strona WWW

Strona internetowa jest wirtualną siedzibą Twojej firmy, zadbaj aby potencjalnemu klientowi było w niej miło i przyjemnie. Powinien on móc łatwo znaleźć wszelkie interesujące go informacje. Zadbaj o łatwy sposób kontaktu do Ciebie.

Jeśli na co dzień tworzysz strony internetowe to pamiętaj, że Twoja strona internetowa jest Twoim portfolio. Pokaż swój styl i profesjonalizm na swojej stronie WWW. Dzięki temu będziesz ściągać do siebie klientów, którzy mają podobny poziom estetyki do Ciebie!

4. Portfolio

Na stronie internetowej koniecznie dodaj dział z portfolio i pokaż w nim swoje realizacje. Nie strasz klienta realizacjami sprzed kilku/kilkunastu lat. Niech będzie w nim maksymalnie kilkanaście Twoich najlepszych prac. Uszereguj je od tej najlepszej, aby już po pierwszej obejrzanej pracy – opadały oglądającym majtki i od razu pisali do Ciebie ze zleceniem! ????

Chcesz wiedzieć więcej, jak powinno wyglądać idealne portfolio? ← Artykuł dla Ciebie!

5. Blog

Najwięcej zleceń na stworzenie strony internetowej dostaję z tego bloga, na którym uczę jak samodzielnie stworzyć taką stronę. W dzisiejszych czasach dzielenie się swoją branżową wiedzą popłaca.

Zwiększa zaufanie oraz podkreśla Twój profesjonalizm. Na blogu możesz zamieszczać ciekawostki z branży, wywiady z ekspertami, ale także możesz odpowiadać na najczęściej pojawiające się pytania klientów.

Dzięki temu zmniejszysz ilość zapytań i zaczniesz pozycjonować się na te frazy w wyszukiwarkach.

Jeśli nie przekonuje Cię prowadzenie bloga biznesowego – to wielu nowych klientów przechodzi Ci koło nosa. Sprawdź, jak może wyglądać blog biznesowy.

6. SEO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *