10 najlepszych kanałów youtube do nauki języka obcego

 • Czy przyszło ci kiedykolwiek do głowy, że możesz doskonalić język obcy, oglądając kanały do nauki angielskiego na YouTube?
 • Dzisiaj YouTube to już nie tylko śmieszne filmiki ze zwierzętami w roli głównej.
 • Możesz bez problemu znaleźć tysiące materiałów wideo do nauki angielskiego.
 • Ale skąd wiadomo, które kanały do nauki angielskiego są najlepsze?

Żeby nieco ułatwić ci poszukiwania, wybraliśmy 12 naszym zdaniem najlepszych kanałów, które skutecznie pomogą ci w nauce.

Każdy z nich przedstawia zupełnie inny styl, ale wszystkie są ciekawe i niezwykle pomocne.

10 najlepszych kanałów YouTube do nauki języka obcego

Moment. Dlaczego mam oglądać kanały do nauki angielskiego na YouTube?

Zadajesz sobie pytanie, dlaczego warto uczyć się angielskiego przy pomocy YouTube?

Oto kilka powodów:

 • Prawdopodobnie masz już różne książki i podręczniki lub chodzisz na zajęcia, ale dodatkowe materiały zawsze w ciekawy sposób urozmaicą naukę.
 • Filmiki można w dowolnym momencie zatrzymać, przewinąć i puścić od początku, by lepiej zrozumieć lub utrwalić materiał.
 • W większości przypadków widzisz, jak poruszają się usta lektorów w czasie mówienia. Dzięki temu zobaczysz, w jaki sposób należy układać usta i możesz ćwiczyć prawidłową wymowę.

Jednym z najlepszych aspektów uczenia się angielskiego przy pomocy YouTube jest to, że większość lekcji jest krótka, ale przekazuje mnóstwo niezbędnych informacji w ciekawy lub zabawny sposób. Dzięki temu, nie ma możliwości, że w połowie utracisz koncentrację. Spróbuj przerobić jedną lekcję dziennie i zobaczysz jak szybko poprawi się twoja umiejętność mówienia po angielsku.

Nauka języka obcego potrafi być nie lada wyzwaniem, ale to nie znaczy, że sam proces musi być nieprzyjemny.

Niezależnie od tego, czy jesteś dzieckiem, nastolatkiem, dorosłym, ani czy jesteś na zupełnie początkującym czy zaawansowanym poziomie, YouTube dostarczy ci długie godziny ciekawych lekcji angielskiego, z których możesz korzystać całkowicie za darmo. Sprawdź nasze zestawienie i oceń, które kanały do nauki angielskiego najbardziej przypadły ci do gustu.

Mów po angielsku z Misterduncan

Jest to jeden z najpopularniejszych kanałów na YouTube wśród osób uczących się angielskiego. Nietrudno zrozumieć dlaczego.

Misterduncan podchodzi do tematu z wielką pasją. Naprawdę kocha angielski i można to wyczuć w jego świetnie nakręconych klipach. Jego humorystyczne emisje z pewnością wspomogą i uprzyjemnią naukę.

Misterduncan prowadzi swój kanał od 2006 roku i pomaga ludziom na całym świecie w nauce angielskiego, zupełnie za darmo.  Lekcje dotyczą przeróżnych tematów takich jak moda, sport, pieniądze, slang, newsy i wiele, wiele innych.

Filmy są przyjemne do oglądania i uczą praktycznego użycia języka, a nie tylko gramatyki.

10 najlepszych kanałów YouTube do nauki języka obcego

Ucz się angielskiego z EnglishClass101.com

Stworzone z myślą o intensywnej nauce angielskiego, te ciekawe lekcje wideo dotykają wielu aspektów amerykańskiej i brytyjskiej kultury. Dzięki tym filmikom odkryjesz mnóstwo ciekawostek o tych krajach, w międzyczasie ucząc się ich języka.

Jeśli podobają ci się materiały, które udostępniają na YouTube, na stronie EnglishClass101  możesz nauczyć się jeszcze więcej. Jest to nie tylko kanał do nauki angielskiego, ale cały program nauczania z ponad tysiącem filmów po angielsku i lekcji wideo. Możesz zarejestrować się za darmo na ich platformie i na poważnie przystąpić do nauki.

10 najlepszych kanałów YouTube do nauki języka obcego

Real English

Real English to jeden z najlepszych kanałów do nauki angielskiego dla początkujących, oferujący szeroki wybór lekcji. Każda z lekcji zawiera dwa filmiki, jeden z napisami, a drugi z zestawem pomocnych ćwiczeń. W nagraniach występują prawdziwi ludzie w autentycznych życiowych sytuacjach, dzięki czemu usłyszysz jak naturalnie mówi się po angielsku.

10 najlepszych kanałów YouTube do nauki języka obcego

BBC Learn English

Najsłynniejsza stacja telewizyjna w Wielkiej Brytanii udostępniła kanał na YouTube specjalnie dla osób uczących się języka angielskiego, na którym znajduje się całe mnóstwo ciekawych lekcji angielskiego. Materiały wideo są bardzo różnorodne i możesz tu znaleźć lekcje w formie wywiadów, filmów animowanych i autentycznych życiowych sytuacji.

Dostępna jest także fantastyczna kolekcja filmików, z których nauczysz się słownictwa wykorzystywanego w serwisach informacyjnych. filmiki są krótkie, ale wypełnione po brzegi przydatnymi informacjami.

10 najlepszych kanałów YouTube do nauki języka obcego

British Council: Learn English Kids

Piosenki to jeden z najzabawniejszych i najskuteczniejszych metod nauki języka obcego.

Wpadająca w ucho melodia i rytm pomaga lepiej zapamiętać nowe słowa, wyrażenia i kolokwializmy. Małe dzieci, które uczą się angielskiego jako języka obcego, mogą bardzo skorzystać na słuchaniu i śpiewaniu rymowanych piosenek, dzięki czemu ćwiczą swoją pamięć i utrwalają nowe słówka.

British Council’s Learn English Kids to świetny kanał, który udostępnia niezliczone ilości uroczych piosenek dla dzieci. Filmiki są na bardzo wysokim poziomie, a każda piosenka jest urozmaicona o ciekawą animacją i napisy w języku angielskim.

Dzieci uwielbiają, gdy czyta im się bajki, a kanał British Council zamieszcza również animowane wersje ulubionych dziecięcych opowieści, takich jak Złotowłosa i trzy misie, Jaś i magiczna fasola czy Czerwony Kapturek. Wszystkie bajki dostępne są z angielskimi napisami.

Na tym kanale możesz także znaleźć filmiki z kategorii “słówko tygodnia”, w których zobaczysz dzieci z całego świata, które wypowiadają dany wyraz.

10 najlepszych kanałów YouTube do nauki języka obcego

Business English Pod

Umiesz zapytać o drogę, zamówić posiłek w restauracji i powiedzieć, która jest godzina po angielsku.

Ale co jeśli otrzymasz zaproszenie na spotkanie biznesowe, które odbywa się po angielsku? Zanim obleje cię zimny pot i zaczniesz obgryzać paznokcie, zajrzyj na kanał Business English Pod, który zawiera jasne i szczegółowe lekcje na tematy, takie jak zarządzanie handlem, finanse, ekonomia czy prawo kontraktowe.

10 najlepszych kanałów YouTube do nauki języka obcego

VOA Learning English

VOA jest nieco inny niż wymienione do tej pory kanały do nauki angielskiego. Tutaj możesz obejrzeć wiadomości ze świata z angielskimi napisami, które czytane są w wolniejszym tempie niż zazwyczaj. Dzięki temu masz czas i możliwość, aby dokładnie usłyszeć i zrozumieć każde słowo, a także zobaczyć układ ust prezentera, co pozwoli ci ćwiczyć prawidłową wymowę.

5 gwiazd YouTube, które pomogą w nauce hiszpańskiego

W dzisiejszym, zabieganym świecie używanie nowoczesnych technologii informatycznych w nauce języka obcego jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Nikt już nie kwestionuje, że różne aplikacje i kanały komunikacyjne mogą  ułatwić naukę jakiegokolwiek języka. Dodatkowo można z nich korzystać gdziekolwiek i kiedykolwiek.

10 najlepszych kanałów YouTube do nauki języka obcego

Czy wiesz, że język hiszpański jest na drugim miejscu pod względem liczby użytkowników na świecie? Chcesz się nauczyć mówić po hiszpańsku jak rodzony Hiszpan? Jak dużo czasu poświęcasz na surfowanie po sieci? Jeśli chcesz pożytecznie wykorzystać jakąś część tego czasu, oglądanie filmów edukacyjnych jest najlepszym rozwiązaniem. YouTube jest jedną z tych platform, które urzeczywistniają marzenia o poznaniu nowego języka. Ten przyjazny użytkownikom serwis pozwala na dostęp do tysięcy oryginalnych nagrań na temat różnych problemów językowych, takich jak gramatyka, słownictwo, interpunkcja czy nawet sama kultura.

Oto powody, dla których YouTube jest jednym z najlepszych sposobów nauki hiszpańskiego:

 • Być może Twój nauczyciel ustrukturyzował lekcje i zarekomendował jakieś lektury. Gwarantujemy, że dodanie nowych kreatywnych bodźców do Twojej edukacji jest zawsze dobrym pomysłem.
 • Oglądanie filmów na YouTube daje możliwość zapoznania i nawiązania kontaktu z uczniami, którzy są w podobnej sytuacji do Ciebie.
 • Wiele filmów daje możliwość obserwacji ruchu ust native speakerów.
 • Filmy możesz dowolnie oglądać i przewijać.

W internecie znajdziemy tysiące hiszpańskich nagrań wideo; odpowiednia ich selekcja jest kluczem do sukcesu. Właśnie dlatego stworzyliśmy listę najlepszych 5 kanałów na YouTube, które ułatwią szybkie przyswajanie hiszpańskiego.

Mamy nadzieję, że z łatwością osiągniesz swoje lingwistyczne cele. Dość wymówek od uczenia! Zabierzmy się za listę!

Daniela Bos

Kanał młodej Meksykanki Danieli Bos będzie doskonałym źródłem nowych słów dla średniozaawansowanych i zaawansowanych uczniów. Może się wydawać, że Daniela tworzy filmy na temat niemal wszystkiego.

10 najlepszych kanałów YouTube do nauki języka obcego

Znajdziesz tu zabawne skecze i chwile z codziennego życia, a także ciekawe fakty na temat aktualnych wydarzeń. Styl Danieli jest pełen luzu i pogody ducha. Dzięki jej klarownej wymowie nie tylko dowiesz się wielu ciekawych rzeczy, ale też zwiększysz płynność swojego słownictwa.

HolaSoyGerman

Ten kanał jest jednym z najpopularniejszych na YouTube. Mając ponad 33 miliony obserwujących, Hola Soy German wyprzedza takie gwiazdy jak Rihanna, Ellen czy Taylor Swift. Więc pomimo tego, że prowadzący mówi za szybko, zasługuje on na to, by umieścić go w naszym zestawieniu.

10 najlepszych kanałów YouTube do nauki języka obcego

Nie przejmuj się za bardzo jego tempem, nawet jeśli jesteś początkujący. Wciąż możesz czerpać radość z jego filmików i uczyć się hiszpańskiego, wyłapując pojedyncze dowcipy. Jeśli jesteś na poziomie zaawansowanym i rozumiesz, o czym Hola Soy German mówi, możesz być dumny z poprawy poziomu językowego.

SpanishPod101

10 najlepszych kanałów YouTube do nauki języka obcego

Głównym celem SpanishPod101 jest nauka mówienia, słuchania, czytania i pisania po hiszpańsku. Kanał prezentuje lekcje wideo, które posiadają informacje edukacyjne oraz ukazują wszystkie aspekty języka, kultury i życia w Hiszpanii.

Krótkie klipy wideo trwają od 2 do 4 minut. Kanał oferuje napisy w dwóch językach: hiszpańskim i angielskim. Dzięki temu SpanishPod101 przyda się zarówno początkującym, jak i zaawansowanym uczniom. Wisienką na torcie są dodatkowe filmy z meksykańskim dialektem.

Butterfly Spanish

Ten kanał powołała do życia Ana. Ta młoda kobieta obrała sobie za cel przekazanie uczniom z całego świata cennych wskazówek i porad, które pomogą mówić po hiszpańsku z pewnością w głosie.

Jej lekcje mają zwartą strukturę, a przy tym są zabawne. Dodatkowo zawartość często pojawia się w popularnym formacie listicle (artykuł w formie listy) np.

„13 zabawnych i nie tak zabawnych zwrotów z częściami ciała po hiszpańsku”.

10 najlepszych kanałów YouTube do nauki języka obcego

Lekcje  trwają zazwyczaj 10-45 minut i przydają się na każdym poziomie zaawansowania. Dzięki nim poznasz podstawy gramatyki hiszpańskiego, zwiększysz zasób słownictwa i poprawisz wymowę. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak rozmawiać o jedzeniu, pogratulować koledze lub wyrazić na coś zgodę po hiszpańsku, odwiedź kanał Any.

Spanish Playground

Szukasz ekscytującego kanału do nauki hiszpańskiego dla dzieci? Spanish Playground jest tym, czego szukasz. Na kanale nie ma zbyt wielu filmów (około 15), ale każdy z nich jest majstersztykiem w swojej lidze. Właściciel kanału, Jorge, jest pełnym wigoru nauczycielem, który używa przeróżnych artefaktów – od skarpetek po owoce – by zdobyć zainteresowanie młodych odbiorców.

Zobacz też:  7 doświadczeń, które warto przeprowadzić z dzieckiem w domu

Rodzice mogą oglądać filmy razem z dziećmi, gdyż gwarantują one mnóstwo śmiechu niezależnie od wieku oglądającego. Do każdego filmu mamy napisy, a akcent Jorge jest łatwy do zrozumienia, dlatego jego kanał to doskonałe miejsce do przyjemnej i łatwej nauki hiszpańskiego dla dzieci.

10 najlepszych kanałów YouTube do nauki języka obcego

Bez wątpienia YouTube to sporo zabawy i wiele ekscytujących sposobów na naukę języków obcych. Masz jakieś ulubione gwiazdy YouTube, które mówią po hiszpańsku lub go uczą? Nie omieszkaj nas poinformować w komentarzach poniżej.

Najlepsze kanały na YouTube do nauki angielskiego – Beata Topolska – Trener Języka Angielskiego

Ręka do góry, kto ogląda filmiki na YouTube regularnie! 🙂 Jestem pewna, że nie ma wśród Was nikogo, kto nigdy nie miał styczności z tym serwisem. Czasy, kiedy można było tam znaleźć głównie amatorskie filmiki kiepskiej jakości już dawno minęły.

Teraz YouTube zapewnia nie tylko rozrywkę, ale jest również niewyczerpanym źródłem inspiracji dla nas – lektorów i bardzo często stanowi niezbędne narzędzie podczas opracowywania materiałów na zajęcia.

YouTube to również doskonały sposób na to, by łączyć przyjemne z pożytecznym i uczyć się angielskiego korzystając z szerokiej bazy kanałów przeznaczonych do nauki tego języka. Poniżej znajdziecie listę według mnie najlepszych kanałów, które pomogą Wam podszkolić język w ciekawy sposób.

O tym jak ważna jest codzienna nauka języka obcego pisałam m.in. tutaj i tutaj. Polecam Wam również listę 10 najlepszych stron do nauki angielskiego oraz Business English.

10 najlepszych kanałów YouTube do nauki języka obcego

#1 EngVid

Jeden z popularniejszych kanałów do nauki języka angielskiego na YouTube. 11 nauczycieli, z których każdy ma swój indywidualny styl i sposób przeprowadzania lekcji.

To kopalnia filmików, na które składają się krótkie lekcje na wybrany temat, a znaleźć tu można chyba wszystko: gramatykę, słownictwo, wymowę, a także język funkcjonalny dostosowany do danej sytuacji lub np. slang.

Ja najbardziej lubię lekcje Ronnie i Jade, ale każdy szybko znajdzie tam swojego ulubieńca:)

#2 Real English

Troszkę oldschoolowy kanał i niestety nie jest już na bieżąco uzupełniany, ale świetnie nadaje się do ćwiczenia rozumienia ze słuchu. Filmiki są krótkie i w większości skupiają się na mowie potocznej, której native speakerzy używają na co dzień. Część z nich posiada również bardzo pomocne napisy.

#3 Anglophenia

Mój ulubiony kanał dla pasjonatów:) Niezwykle charyzmatyczna Siobahn Thompson zabierze Was w podróż po meandrach brytyjskiej mowy i kultury, a wszystko to w bardzo dowcipnej formie:) Jeżeli kochasz wszystko, co ma związek z Anglią – ten kanał będzie dla Ciebie idealny!

#4 VOA (Voice of America) Learning English

Kanał godny polecenia. Krótkie filmiki zawierają informacje ze świata podane w formie telewizyjnych wiadomości, a czytane są w zwolnionym tempie i dodatkowo mają napisy. Dla wszystkich tych, którzy marzą o oglądaniu CNN w oryginale bez problemu:)

#5 BBC Learning English

Tego kanału nie trzeba chyba reklamować:) Codzienna dawka angielskiego w formie filmików na określony temat. W zależności od dnia tematem przewodnim jest coś innego – we wtorki jest to np. gramatyka, a w środy słownictwo używane w wiadomościach. Wielki plus za codzienną aktualizację. Naprawdę warto subskrybować i być na bieżąco!

#6 Ted-Ed

Brat sławnego TED Talks i kopalnia wiedzy na różne tematy, a przy okazji doskonałe źródło inspiracji dla lektorów! Filmiki tworzone są przez edukatorów z całego świata i są animowane:) Niezwykle ciekawe materiały i co najważnijsze – często aktualizowane. Polecam bardziej zaawansowanym słuchaczom.

#7 Forbes

Ten i kolejny kanał, to coś dla miłośników tematyki okołobiznesowej. Kanał Forbes’a to mój zdecydowany ulubieniec – filmiki są krótkie, treściwe i traktują o sprawach bieżących. Doskonały sposób na podszkolenie języka i bycie na bieżąco z najnowszymi trendami w biznesie.

#8 Business English Pod

Ten kanał stworzony jest dla osób, które chcą podszkolić słownictwo z zakresu Business English. Polecam zwrócić uwagę na dostępne playlisty i wybrać interesujący nas zakres słownictwa – np. Human Resources, czy Sales. Warto również odwiedzić ich stronę, którą już kiedyś polecałam.

#9 Po cudzemu

I na koniec moje ostatnie odkrycie. Niezwykle sympatyczna i energiczna Arlena Witt pokaże Wam jak NIE mówić po angielsku oraz na przykładach wytłumaczy najpopularniejsze błędy, jakie popełniają Polacy. Jest śmiesznie, niebanalnie i ciekawie. Naprawdę polecam:)

Mam nadzieję, że powyższe propozycje przypadną Wam do gustu i od dziś zaczniecie traktować YouTube, jako narzędzie do nauki angielskiego:) Jeżeli na liście zabrakło jakiegoś kanału, o którym warto wspomnieć, to oczywiście zachęcam do podzielenia się Waszymi sugestiami w komentarzach na dole:)

10 najlepszych kanałów YouTube do nauki języka obcego

Najlepsze kanały na YouTube do nauki angielskiego

Samodzielna nauka angielskiego w domu w dzisiejszych czasach może być naprawdę prosta. Wystarczy nieco chęci, motywacji i dostęp do internetu. Nie musisz nawet wydawać pieniędzy. Po prostu odpal komputer i wyszukaj to co Cię interesuje i nad czym chcesz pracować. Angielskiego bardzo łatwo możesz się uczyć z YouTube – strony, którą zna każdy i która jest kopalnią wiedzy.

Pamiętam kiedy YouTube powstawał. Można wtedy było na nim oglądać krótkie filmiki.

Nie myślałam wtedy, że powstanie z niego taki olbrzym i że kiedyś będzie można z niego uczyć się języków i innych, przydatnych umiejętności.

Jeżeli poszukujesz darmowych materiałów na przykład do ćwiczenia rozumienia ze słuchu lub do uzupełnienia wiedzy z języka angielskiego, to poniżesze kanały oraz porady będą dla Ciebie idealne.

Otrzymuj najlepsze informacje, porady i motywację na swoją skrzynkę email. Przyłącz się do społeczności OK English i zacznij mówić po angielsku! Zapisz się na nasz cotygodniowy newsletter!

Zalety korzystania z YouTube przy nauce języka angielskiego

Na początku chciałabym zaznaczyć, że z samego YouTube nie jesteś w stanie nauczyć się angielskiego.

Aby dobrze władać językiem musisz ćwiczyć wszystkie aspekty językowe: czytanie, pisanie, rozumienie ze słuchu, oraz oczywiście konwersację.

Samo oglądanie filmików nie pozowli Ci na biegłe porozumiewnie się z drugą osobą. Jednak YouTube może być Twoim narzędziem do pracy i niezwykłą pomocą w nauce.

Dużą zaletą YouTube jest to, że posiada on szeroką gamę różnych kanałów o różnej tematyce. Możesz oglądać filmiki o ogrodnictwie, przyrodzie, odkryciach naukowych, czy śledzić ostatnie plotki showbiznesu. W ten sposób uczysz się na materiałach, które Cię interesują i nie jesteś zdany na telewizyjne programy, które mogą wydawać Ci się nudne.

Większość filmików na YouTube ma napisy, które mogą być pomocne w szczególności początkującym. Tylko uwaga! Nie korzystaj z napisów polskich. Włącz napisy angielskie i staraj się śledzić je jednocześnie słuchając lektora.

Czy wiesz, że video możesz również zwolnić? Poniżej pokaże Ci jak to zrobić. Jest to świetny sposób na naukę angielskiego dla początkujących, którzy nie są w stanie jeszcze zrozumieć wszystkiego.

YouTube przede wszystkim ćwiczy rozumienie ze słuchu – bardzo ważny aspekt nauki języka angielskiego. Warto jednak pamiętać, że jest to tylko słuchanie pasywne i z czasem do nauki trzeba dołączyć konwersację i słuchanie aktywne.

Zobacz 4 umiejętności, które musisz rozwijać przy nauce języka angielskiego

Jak uczyć się języka angielskiego z YouTube?

Nie mam jednej i tej samej metody dla wszystkich, bo każdy uczy się inaczej i każdemu pasuje co innego. Podam Ci jednak parę pomysłów, które możesz później wykorzystać w nauce.

Wybierz to, co Cię interesuje lub to, co Ci się podoba

Nie wybieraj kanałów o gramatyce, czy o odkryciach naukowych jeżeli Cię to nudzi. Wybierz filmiki, które Cię bawią i interesują. Staraj się dopasowywać je do swoich zainteresowań. Nawet jeżeli lubisz plotki, to na YouTube znajdziesz mnówstwo kanałów z ostatnimi wieściami z Hollywood. Najważniejsze jest to, abyś  nie zasypiał podczas oglądania.

Wykorzystaj swój wolny czas na oglądanie YouTube

Staraj się nie traktować oglądania YouTube jako nauki. Jeżeli lubisz oglądać telewizję lub śledzisz polskich vlogerów i swój wolny czas spędzasz właśnie przed ekranem, zamień swoje kanały na kanały anglojęzyczne. Nie podchodź do oglądania YouTube jako do czegoś co musisz zrobić.

Obejrzyj materiał ile razy chcesz

Jeżeli dopiero zaczynasz ćwiczyć rozumienie ze słuchu, normalne będzie, że zrozumiesz tylko małą część z tego, co zobaczyłeś i usłyszałeś. Dlatego warto dany materiały obejrzeć parę razy. Pamiętaj o swoim nastawieniu i o tym, aby się nie denerwować. Przeczytaj mój ostatni artykuł o rozumieniu ze słuchu i zobacz jak możesz sprawnie i efektywnie uczyć się języka słuchając innych.

Masz problem ze zrozumieniem? Oglądaj tylko fragmenty!

Jeżeli w pewnym momencie stwierdzisz, że fakt, że nic nie rozumiesz sprawia, że czujesz się sfrustrowany, podziel filmik na małe fragmenty. Oglądaj je krok po kroku, zatrzymując film, przewijając do początku i oglądając go od nowa. Nie oczekuj od siebie zrozumienia całego materiału od razu.

Znajdź materiały z napisami, ale na nich nie polegaj

Bardzo dużo materiałów ma obecnie napisy. Możesz je włączyć przez naciśnięcie ‚CC’ w dolnym prawym rogu. Pamiętaj, aby były to napisy po angielsku. Nie polegaj na niech do końca. Czasami napisy są bardzo niedokładne i słowa mogą być nieco przinaczone.

Wypisuj sobie słówka, przewijaj, powtarzaj

Podobnie jak to jest w przypadku nauki angielskiego z filmów, przy nauce z YouTube powinieneś zatrzymywać filmik, wypisywać sobie słowa, która są dla ciebie nowe i głośno je powtarzać. W ten sposób będziesz ćwiczył wymowę i nauczysz się nowego słownictwa.

Zobacz też:  Ty czy pan, pani? o relacjach korepetytora z uczniami

Zwlaniaj tempo

Moja ulubiona funkcja na YouTube: każdy filmik możesz oglądać w zwolnionym tempie. Wystarczy wejść w zębate koło w prawym dolnym rogu, a następnie w ‚prędkość’ (lub ‚speed’) i zwolnić filmik do prędkości, która nam odpowiada. W ten sposób będziemy w stanie zrozumieć więcej.

Kanały na YouTube, które pomogą Ci w nauce języka angielskiego

Oczywiście kanałów do nauki języka angielskiego na YouTube jest całe mnóstwo. Ja wybrałam te, których używam najczęściej w czasie lekcji. Poniżesze kanały podzieliłam na te, które tworzone są specjalnie dla uczących się języka i takie, które mają różną tematykę i mogą stanowić dodatkowe źródło nauki.

Kanały na YouTube tworzone specjalnie do nauki angielskiego

Learn English With TV Series

Wspaniały kanał dla fanów seriali telewizyjnych. Każdy odcinek składa się z fragmentów któregoś z bardziej znanych seriali. Po każdej scence podane są ważniejsze i bardziej interesujące zwroty z wytłumaczeniem i przykładami. Kanał ten polecałabym tym, którzy chcą uczyć się amerykańskiej wersji angielskiego.

Go Natural English

Gabby to była nauczycielka angielskiego, która pewnego dnia postawiła na jedną kartę, rzuciła pracę w szkole i teraz uczy wyłącznie na YouTube. Jej kanał ma ponad 500,000 subskrypcji. Gabby uczy przede wszystkim różnych trików i sposobów na naukę języka angielskiego. Często też organizuje wydarzenia live, gdzie można porozmawiać z nią i zadać jej pytania.

10 NAJLEPSZYCH KANAŁÓW NA YOUTUBIE DO NAUKI ANGIELSKIEGO | Monika Wysocka – trener języka angielskiego

Wielu moich uczniów pyta mnie „co mogę jeszcze robić w domu, żeby uczyć się angielskiego?”. Sposobów na naukę jest naprawdę mnóstwo. Ważne, żebyście wybrali to, co właśnie Wam najbardziej odpowiada, a nie to, co akurat jest modne, albo po prostu Wam nie pasuje.

Jeśli nie jesteście fanami aplikacji na komórkę typu Memrise czy Duolingo, to nie musicie uczyć się w ten sposób.

Choć z pewnością warto byłoby chociaż spróbować, bo może się okazać, że pomimo sceptycznego nastawienia (albo jeżenia się na wszystko, co wiąże się z nowoczesnymi technologiami) jednak ta forma nauki się Wam spodoba.

Naprawdę warto testować, próbować i szukać tego, co właśnie Wam będzie się podobało. Dla jednych będzie to nauka w 10-osobowej grupie, która będzie ogromną motywacją, a dla innych tylko zajęcia typu one-to-one, czyli indywidualne.

Jednym przypadną do gustu aplikacje na telefon, a drugim skrupulatne wypełnianie ćwiczeń gramatycznych w wersji papierowej. I nie ma w tym nic złego.

Po to właśnie jest tyle ciekawych narzędzi i metod nauki języka, żeby każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.

Ja osobiście jestem ogromną fanką nauki języka z filmów, seriali, programów typu talk-show, tutoriali, vlogów, a to macie dostępne za darmo na YouTubie.

Szkoda byłoby nie wykorzystać tak potężnego i łatwo dostępnego w dzisiejszych czasach narzędzia.

Dlatego dziś przedstawię Wam kilka kanałów, na które warto rzucić okiem, jeśli chcecie podciągnąć swój angielski, czyli brush up on your English. Let’s go!

10 KANAŁÓW NA YOUTUBIE DO NAUKI ANGIELSKIEGO

Poniżej moja subiektywna lista najciekawszych 10 kanałów na YouTubie do nauki angielskiego.

#1 PO CUDZEMU

Mój absolutny faworyt ostatnich kilkunastu miesięcy to polski kanał Arleny Witt pt. Po Cudzemu. Arlena nie marnuje czasu, nakręciła już 108 odcinków (wow!), a ostatnio nawet wydała książkę poświęconą szlifowaniu gramatyki pt. „Grama to nie drama”.

Arlena skupia się na propagowaniu poprawnej wymowy w oparciu o wstawki z filmów, seriali i piosenek, a wszystko okraszone jest żartem i lekką zabawą. Ponadto, obie jesteśmy fankami Friendsów, więc Arlena w zestawieniu musi być i basta.

Waszej szczególnej uwadze polecam niedawno nakręcony odcinek 103 na temat wybitnie kłopotliwej końcówki w angielskich słowach, a konkretnie jak czytać końcówkę –ough.

#2 PAPA TEACH ME

Brytyjski angielski w najlepszym męskim wydaniu. Zabawne filmy, często ze scenkami i w przebraniach. Papa Teach Me pokazuje, ze nauka angielskiego łączy przyjemne z pożytecznym.

Dzięki lekkiej, zabawnej formie nauczycie się poprawnie wymawiać słowa po brytyjsku, mówić tak, jak Jon Snow z „Gry o tron”, ale również dowiecie się, jak mówić, by brzmieć jak prawdziwy Londyńczyk oraz poznacie ciekawe brytyjskie zwroty, których często nie rozumieją uczniowie. Czyli idealny kanał dla fanów brytyjskiego angielskiego!

#3 ANGLOPHENIA

Siobhan Thompson tworzy cudowny kanał z brytyjskim angielskim (naprawdę przyjemnie się jej słucha, mimo że sama jestem fanką amerykańskiego akcentu). Zagadnienia są omówione w zabawny sposób, ale dość szybkie tempo wypowiedzi sprawia, że jest to kanał raczej dla zaawansowanych.

Anglophenia opowiada o brytyjskich i amerykańskich świętach np. o Święcie Dziękczynienia, o różnicach między brytyjskim i amerykańskim angielskim, oraz pokazuje brytyjski slang i przekleństwa. Polecam waszej uwadze odcinek o najciekawszych słowach z 2015 roku.

A wszystko podane w bardzo interesującej, zabawnej i lekkiej formie. Czego chcieć więcej?

#4 ENGLISHLESSONS4U – LEARN ENGLISH WITH RONNIE

Zabawna Ronnie uczy naprawdę ciekawego słownictwa.

Możecie nauczyć się phrasal verbs związanych z seksem, zwrotów związanych z tematem LGBT, wulgarnych określeń różnych części ciała, slangu, a nawet słownictwa związanego z grą w pokera.

Ronnie stoi przy białej tablicy i zapisuje na niej ciekawe zwroty, podaje zabawne przykłady i jest trochę szalona i nieprzewidywalna. Uwielbiam jej śmieszną mimikę twarzy. Gorąco polecam!

#5 VOA LEARNING ENGLISH

To kanał dla mniej zaawansowanych. Krótkie filmiki z profesjonalnymi napisami, nie wygenerowanymi automatycznie, są bardzo cennym narzędziem dla uczących się angielskiego. Co ważne, tempo wypowiedzi jest znacznie wolniejsze, niż np.

 u Anglophenii, dzięki czemu początkującym lub średniozaawansowanym jest łatwiej zrozumieć przedstawiony tu angielski. Macie tu do dyspozycji mnóstwo różnych sekcji, m.in. English in a minute, czyli jednominutowe filmiki na różne tematy z napisami, np. filmik o bucket list.

Jest tez sekcja z gramatyką oraz z ciekawymi słowami, które pojawiają się we wiadomościach – podane z napisami i w naprawdę wolnym tempie. Np. o słowie affordable.

#6 BBC LEARNING ENGLISH

Z tego brytyjskiego kanału dowiecie się skąd wzięły się ciekawe zwroty, np. steal someone’s thunder, jest tu sekcja 6 Minute English, czyli sześciominutowe filmiki na konkretny temat np. o cukrze, z wyjaśnieniami ciekawych słów pod filmikiem.

Mi w szczególności przypadła do gustu sekcja ze słowami, które pojawiają się w wiadomościach, np. na temat operacji serca. Filmiki są z napisami oraz zaznaczonymi na kolorowo ciekawymi zwrotami, na które warto zwrócić uwagę.

Zwroty te są również wyjaśnione w filmikach.

#7 GO NATURAL ENGLISH

Filmiki Gabby Wallace pokazują amerykański angielski i są bardzo przyjemne w odbiorze. Możecie zobaczyć, jakich często używanych phrasal verbs powinniście się nauczyć, żeby mówić płynnie po angielsku oraz jak poprawnie należy wymawiać podchwytliwe słowa np. beach (a niby takie proste słowo, no nie?).

#8 MMMENGLISH

Sympatyczna Emma z Australii wyjaśnia zagadnienia gramatyczne, pokazuje jakie są różnice między brytyjskim i australijskim akcentem, uczy idiomów np. o pogodzie, i pokazuje słownictwo związane z gotowaniem i jedzeniem (super!).

#9 GETTIN ENGLISH

Gettin English to polski kanał o nauce angielskiego, na którym każdy znajdzie coś dla siebie: są zwroty dla początkujących oraz dla zaawansowanych. Jest tu dużo ciekawych idiomów oraz potocznych phrasal verbs, czyli coś co uwielbiam i sama też mocno propaguję.

#10 TED

Przypuszczam, ze większość z Was kojarzy wystąpienia na konferencjach TED.

Nie jest to typowy kanał do nauki angielskiego, ale możecie tu posłuchać naprawdę ciekawych przemówień na różne tematy: dieta, zdrowie, nauka, biznes, tematy społeczne.

Do wyboru, do koloru – you name it.  Kanał nadaje się w szczególności dla osób, których język angielski jest już na dość zaawansowanym poziomie. Polecam gorąco!

KTÓRY KANAŁ WYBIERZECIE?

Jestem bardzo ciekawa, czy to zestawienie będzie dla Was pomocne i czy wybierzecie sobie z tej listy jakiś ciekawy kanał do nauki angielskiego.

Zachęcam Was do testowania i szukania takiej formy nauki, która jest dla Was najwygodniejsza, najbardziej Wam odpowiada.

Wplecenie do planu dnia kilku minut filmiku na TouTubie może Wam bardzo pomóc w osłuchaniu się z językiem, poznaniu ciekawych zwrotów, zwłaszcza potocznych, slangowych i wulgaryzmów – czyli tego, czego raczej nie dowiecie się z tradycyjnych podręczników.

A potem wykorzystajcie nabytą wiedzę w sposób aktywny, czyli zapiszcie kilka własnych zdań z poznanymi zwrotami, przeczytajcie je, koniecznie NA GŁOS, przyklejcie sobie taką kartkę na biurku, obok komputera, żeby móc często na nią zerkać i utrwalać poznane zwroty, albo zróbcie sobie zdjęcie telefonem i róbcie z tego powtórki na przykład, gdy jedziecie rano do pracy 20 minut autobusem. Przecież ten czas można tak efektywnie wykorzystać! I pamiętajcie o regularności, ona jest kluczowa w nauce języka. Zerknijcie też na tekst o tym, jak uczyć się angielskiego 15 minut dziennie, codziennie. Trzymam kciuki za Wasz progres. I do następnego razu.

Jestem bardzo ciekawa jakie są Wasze ulubione kanały na YouTubie do nauki angielskiego.

Może wspólnie powiększymy tę listę?

Najlepsze kanały na YouTube do nauki języka angielskiego

Szukasz najlepszych kanałów na YouTube do nauki języka angielskiego? Interesują Cię zarówno kanały do nauki angielskiego prowadzone po polsku jak i po angielsku? Zależy Ci na tym, aby szybciej nauczyć się angielskiego? Edward George Bulwer-Lytton zauważył coś, co może Cię zainteresować, „człowiek, który odnosi sukcesy większe niż inni, to ten, kto już na wczesnym etapie życia odkrywa swój cel i nawykowo kieruje na niego całą swoją moc”. Z kolei James Whitcomb Riley podkreśla „nieustający wysiłek, niestrudzona praca, wytrwałość i determinacja zwyciężą. Niech ten, kto posiada te cechy, nigdy się nie zraża”. Skoro tu jesteś i czytasz te słowa, znaczy to, że chcesz popracować nad swoim angielskim, prawda? W takim razie do dzieła! Współczesny świat daje Ci wiele możliwości, wystarczy tylko po nie sięgnąć. Uczenie się dziś języków obcych jest proste, szybkie i przyjemne. Aplikacje, kursy online, podcasty, tradycyjne kursy, lekcje z lektorem lub native speakerem, czytanie blogów np. https://przetlumaczymy.com.pl/, a także nauka języka angielskiego z YouTube. Ten ostatni sposób warto potraktować jako dodatkowe wsparcie, pomoc i coś łączącego przyjemne z pożytecznym. Gotowi odkryć najbardziej popularnych, najciekawszych i najlepszych YouTuberów? Zaczynamy!

Nauka Języków Obcych a kanały na YouTube

Jesteś zainteresowany nauką języków obcych? Masz opanowane podstawy języka angielskiego, ale marzysz mówić po angielsku jak po polsku? Zagadnienia gramatyczne to dla Ciebie ciemna magia i pragniesz nad tym popracować? Nie ma cudów. Nic nie stanie się tak po prostu. Nikt nie zbiera plonów bez wcześniejszego siewu.

Zobacz też:  Edukacja online to przyjemna podróż - rozmawiamy o korepetycjach online i nie tylko

Pewnego dnia nie obudzisz się i nagle nie stwierdzisz „wow, znam biegle angielski!”. Nie wierzysz w takie rzeczy, prawda? Bo my zdecydowanie, nie! Jak mawia Brian Tracy „wszystko zaczyna się od jednego dużego celu. To największe zobowiązanie, jakie masz wobec siebie i swojej przyszłości. Zacznij działać i pracuj nad tym każdego dnia”.

 Bez wysiłku i czasu poświęconego pogłębieniu znajomości angielskiego, nie licz na progres. Co więcej, nie poświęcaj za dużo czasu na rozmyślanie o tym, że nie jesteś poliglotą i każde nowe słówko, które musisz sobie przyswoić, to w niczym Ci nie pomoże.

Weź sobie głęboko do serca słowa Henry’ego Forda, które brzmią tak: „nic nie jest szczególnie trudne do zrobienia, jeśli tylko rozłożyć to na etapy”.

Z jednego z artykułów dostępnych na http://tlumaczing.pl możemy się dowiedzieć, dlaczego język angielski jest najpopularniejszym językiem na świecie.

A co daje nauka języków obcych? Jakie profity, korzyści i zalety się z nią wiążą? Dlaczego niezależnie od wieku, płci, miejsca zamieszkania to świetna inwestycja w siebie? Oto kilka dobrych powodów. Oczywiście znalazłoby się ich drugie lub trzecie tyle, ale te uważamy za godne wspomnienia.

 • „Jeśli coś Ci sprzedaję, mówię w Twoim języku. Jeśli to ja kupuję, dann müssen Sie Deutsch sprechen.” (Willy Brandt)
 • „Jeden język ustawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze.” (Frank Smith)
 • „Znajomość języków jest bramą do wiedzy.” (Roger Bacon)
 • Lepiej rozumiesz inne języki, kultury i ludzi.
 • Masz możliwość zawierać przyjaźnie z osobami anglojęzycznymi.
 • Samodzielnie czytasz książki w oryginale.
 • Oglądasz filmy i seriale bez lektora, dubbingu i napisów.
 • Pozytywnie wpływa na Twój mózg.
 • Jesteś samodzielny podczas podróży do wielu krajów i miejsc na całym świecie.

Zalety korzystania z YouTube przy nauce języka angielskiego

Jakie są zalety korzystania z YouTube przy nauce języka angielskiego? Czy najlepsze kanały YouTube do nauki angielskiego rzeczywiście pomagają nam bardziej i szybciej zaawansować się w tym języku obcym? Nauka angielskiego online w ten sposób jest naprawdę efektywna? Spójrz na to w ten sposób, każde działanie, które podejmujesz pracuje na Twoja korzyść. Możesz znaleźć krótkie filmy na YouTube i codziennie max. do 15 minut poświęcać nauce nowego idiomu, trzech nowych słówek czy jakiemuż zagadnieniu z gramatyki. Na pierwszy rzut oka nie brzmi to dumnie, ale w ciągu tygodnia to już jakiś widoczny postęp; w ciągu miesiąca jeszcze większy, a kwartał da Ci niezły wynik!

Jakie są największe zalety korzystania z YouTube przy nauce języka angielskiego?

 • Prosty i szybki dostęp do filmików edukacyjnych.
 • Fakt, że są one darmowe.
 • Uczysz się wtedy, kiedy chcesz i gdzie chcesz.
 • Nie musisz iść na miasto do szkoły językowej, nowe słówka, tematy z gramatyki czy inne rzeczy możesz uczyć się leżąc w łóżku.
 • Nie masz określonego limitu czasu na naukę angielskiego. Odpowiada Ci kwadrans, uczysz się tylko 15 minut. Chcesz poświęcać na to dwie godziny każdego dnia, nie ma problemu! Limitujesz sobie czas. A nawet, kiedy w ostatniej chwili zmienisz zdanie i po 5 minutach zajmiesz się czymś innym, nikt nie będzie miał Ci tego za złe, ani nie będzie stratą. Stopujesz filmik i wracasz do niego w dowolnym momencie.
 • Dostęp do wielu różnorodnych treści.
 • Dostęp do filmików z wieloma różnymi metodami nauki.
 • Możesz uczyć się nawet przebywając na wakacjach, podczas wizyty u cioci mieszkającej poza granicami Polski czy w trakcie wyjazdu służbowego.

Najlepsze kanały na YouTube do nauki angielskiego

A jakie są te najlepsze kanały na YouTube do nauki języka angielskiego? Dla osób uczących się angielskiego mamy dobrą wiadomość, jest naprawdę w czym wybierać i przebierać. Kanały YT prowadzą native speakerzy i lektorzy. Formy nauki są różne, mamy dostęp do krótkich filmików i tych bardzo długich.

Są też różne opcje jeśli chodzi o same odmiany języka: brytyjski angielski, amerykański czy australijski (warto na to zwrócić uwagę). Jest to dobre narzędzie do nauki, poprawy znajomości języka i kopalnia wiedzy.

Różni ludzi /nauczyciele – to świetna okazja, aby podpatrzeć różne metody, triki; posłuchać porad, spojrzeć na poznawanie angielskiego z wielu różnych perspektyw.

Polskie kanały na YouTube do nauki języka angielskiego:

 • Arlena Witt i „Po Cudzemu” – w Polsce to ktoś, o kim można powiedzieć, że jest królową polskiego YouTube’a w kategorii nauka języka angielskiego. Kanał śledzi obecnie 502 tys. osób. Jest to dla wszystkich zainteresowanych nauką tego języka obcego, z położeniem nacisku na poprawną wymowę. Godne uwagi jest też, że filmiki nagrywane są z poczuciem humoru, dużą dawką wiedzy i jednocześnie elementem rozrywki.
 • RockYourEnglish nauka angielskiego i dobra muzyka w tle, brzmi dobrze, prawda? Do tego dużo informacji o gramatyce. Kanał ten cieszy się sporym zainteresowaniem, aktualnie liczba subskrybentów wynosi 175 tys. osób.
 • Dave z Amerykichcesz uczyć się american english? Zajrzyj na kanał YouTube, Dave’a. Zainteresuje Cię jeśli ciekawią Cię wiedza o języku, „szybkie lekcje angielskiego”, być może to strzał w dziesiątkę! Sprawdź! W chwili obecnej to, co robi autor kanału śledzi 112 tys. osób.
 • „Quest for English” – to kanał na YouTube do nauki języka angielskiego tworzony przez Krzysztofa Sarneckiego. Jeśli nie patrzysz na sprawy takie jak wymuskane i pełne „cudów” efekty, które zwykle kojarzą się z YouTuberami, to na pewno jest to coś godnego Twojej uwagi. To dobre miejsce dla każdego, kto chce pouczyć się nowych słówek i zwrotów czy wreszcie wziąć się za gramatykę. Subskrybuje go 107 tys. osób.
 • Study English Online – na koniec mamy kanał Sandry Winiarskiej. Niezależnie czy jesteś początkującym w angielskim, czy jesteś zaawansowanym – znajdziesz tu materiały odpowiednie do Twojego poziomu. Są tu też na przykład treści dedykowane maturzystom czy osobom myślącym o IELTS.

Uczyć się języka angielskiego warto też z anglojęzycznych kanałów na YouTube.

 • BBC Learning English – lekcje angielskiego z BBC Learning English są znane, cenione i pojawiają się w niemal każdym rankingu dotyczącym nauki tego języka obcego z YouTube. Co można tu znaleźć? Filmiki o gramatyce, wymowie, ciekawostkach, a także pojawiają się tu porady dotyczące samej nauki. Wszystko podane jest w przystępny i jasny sposób. Materiały od BBC cieszą się taką popularnością, ponieważ są naprawdę opracowane na najwyższym poziomie. Kanał ten śledzi ok. 2,65 mln osób.
 • mmmEnglish – Emma, prowadząca ten kanał na YouTube do nauki języka angielskiego, ma jeden cel – zbudować Twoją pewność siebie i rozwinąć Twoje umiejętności językowe. Jeśli szukasz native speakera australijskiej odmiany angielskiego, koniecznie tu zajrzyj. Tym, co nam spodobało się u Emmy to m.in. jej kategoria filmów zatytułowana „How to relax your accent?”. Śledzi ją 2,99 mln osób.
 • engVid – ten kanał to tak naprawdę 11 nauczycieli. Łączy ich jeden cel – wspomóc Cię w nauce języka angielskiego. Różni ich niemal wszystko – wiek, płeć, osobowość, metody nauki, akcent. Wśród nich największą popularnością cieszy się Ronnie (śledzi ją 3,55 mln ludzi). Podoba się nam ta różnorodność – możesz podpatrywać różne triki, techniki i słuchać odmiennych porad i jednocześnie to wykorzystywać lub wybrać kogoś, kto najbardziej przypadnie Ci do gustu. Jak to się mówi, od nadmiaru głowa nie boli.
 • Bob the Canadian – umieściliśmy Boba w naszym zestawieniu, ponieważ jest zupełnie inny. W czym to się przejawia? Przede wszystkim autor tego kanału na YouTube do nauki języka angielskiego wymyślił sobie, że dosłownie „zabierze Cię” ze sobą w różne miejsca, abyś mógł zobaczyć i usłyszeć, co należy powiedzieć w restauracji, a co na lotnisku. Pomaga pracować ze słownictwem i wymową. Jego misją jest też zachęcanie do nauki. Warto zajrzeć i przekonać się czy to jest coś dla Ciebie. Boba śledzi 440 tys. osób.
 • Learn English with Papa Teach Mewśród osób, które uczą się angielskiego, jest to znany i ceniony kanał na YouTube. Dlaczego? Powody są proste – filmiki tworzone są na najwyższym poziomie, podawane informacje są konkretne. Do tego jest kreatywnie i na luzie, co niewątpliwie pomaga rozluźnić się i podejść do nauki tego języka obcego jako do przyjemności, a nie do przymusu. W chwili obecnej, ma 1,23 ml subskrypcji.
 • Learn English with TV Series – jesteśmy zwolennikami nauki połączonej z rozrywką. W końcu nie trzeba robić wszystkiego zawsze na poważnie, prawda? A tu pojawia się możliwość połączenia nauki języka angielskiego z oglądaniem filmów i seriali. Brzmi ciekawie, prawda? Nie dość, że taka metoda pomaga nam lepiej osłuchać się z tym językiem, to jeszcze w sposób naturalny uczymy się nowych słów i zwrotów. Ten kanał na YouTube śledzi 2,03 mln osób.
 • English with Lucy – Lucy znana jest z pięknego akcentu – mówi w british english. Jest to niewątpliwie dobry powód, aby tu zajrzeć, dla każdego, kto chce popracować nad swoim akcentem. Sporo tu także porad językowych i gramatyki. Aktualnie YouTube Lucy ma 3,85 mln subskrypcji.

*Wszystkie dane liczbowe dotyczące subskrybowania kanałów na YouTube do nauki języka angielskiego podają stan na 21.04.2020.

Więcej ciekawostek o językach obcych znajdziesz na: http://supertlumaczenia.pl ! Zapraszamy do lektury.

Oceń wpis!

[Ocen: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *