10 nawyków, które warto wprowadzić, by być lepszym człowiekiem

10 nawyków, które warto wprowadzić, by być lepszym człowiekiem

Zmienić coś w swoim życiu. Ulepszyć. Uspokoić. Zadbać o to, co wciąż leży w kącie i woła o pomoc. Poszukać w sobie odpowiedzi, rozwiać własne wątpliwości, znaleźć swoją drogę i pokochać swoje życie w takiej formie, w jakiej ono jest. Poczuć magię tu i magię teraz. Poczuć – właśnie. Poczuć, że ten dzień nie jest stracony, jest warty zapamiętania, wartościowy, mój własny. Zatopić się w rozkoszach życia – tych najprostszych. Znaleźć czas – na siebie, na książkę, na wypitą leniwie kawę, na nicnierobienie lub na robienie rzeczy, które niosą tylko przyjemność. A może i na takie, które zmieniają życie? Żyć – trochę bardziej i o wiele częściej.

To chyba pragnienia, które łączą nas wszystkich. Podszepty serca i wątpliwości. Znaki zapytania i nieznośne wrażenie, że życie mija, przecieka przez palce. Dziś przygotowałam tekst o zmianie właśnie, a właściwie o tym, jak pozwolić tej zmianie na zadomowienie się w naszym życiu. Może oprócz wspólnych pragnień znajdziemy też wspólne rozwiązania?

Rzeczy, które zmieniają życie

Zmiany życiowe mogą wyglądać bardzo różnie. Określony wzór dążenia do takich zmian pokazałam Wam w mojej książce (tam można było podzielić swoją pracę nad zmianami na 4 etapy). Życiowa metamorfoza może wiązać się z czymś wielkim – zmianą pracy, zerwaniem relacji, zajściem w ciążę, przeprowadzką.

Ktoś chce zmienić swój wizerunek, wygląd, ktoś inny sposób działania. Ktoś jest leniem, a chce być pracusiem. Ktoś jest sową, a chce być rannym ptaszkiem (to o mnie!).

Bez względu na to, o którą część życia nam chodzi, warto zwrócić uwagę na kilka zasad, które wymienili między słowami lub wprost, uczestnicy konkursu książkowego.

1. Uświadom sobie czego chcesz i czego nie chcesz

Jeżeli chcesz poprawić swoją codzienność, zastanów się nad tym, o co tak naprawdę Ci chodzi. Na jakiej odmianie Ci zależy? Po czym stwierdzisz, że dokonało się – Twoja wymarzona zmiana zagościła w Twoim życiu?

Jeśli uznasz, że chcesz coś zmienić, ale nie pozwolisz sobie na określenie konkretnych rzeczy, pozostaniesz na etapie początkowym na wieki.

Znasz choć jedną osobę, która marudzi, bo nie ma dobrej pracy, nie zna angielskiego lub wciąż ma w domu bałagan? To właśnie etap początkowy, który z czasem może przekształcić się w zgorzknienie.

Zgorzknienie wygląda różnie – łączy się z zazdrością, odbiera radość życia i nadzieję na lepszy los. Tego nie chcemy.

Jeśli chcesz mieć lepszą codzienność pomyśl o swoich pragnieniach (marzenia, wizje idealne) i potrzebach (co ułatwiłoby Ci funkcjonowanie).

Zastanów się nad tym, jak wygląda doskonały dzień – co robisz, jak robisz? Jak wygląda Twoje otoczenie? Jak Ty wyglądasz? Może chodzić Ci o duże zmiany (np.

to, gdzie pracujesz, jak organizujesz dzień), jak i małe rzeczy (np. wstawanie 15 minut przed wszystkimi). Sprecyzuj to możliwie dokładnie.

2. Zastanów się co tracisz dzisiaj, a co możesz zyskać jutro

To jedno z moich ulubionych ćwiczeń uświadamiających. Zwróć uwage na to, że bardzo często patrzymy na zmianę tyko z jednej strony – jak wspaniale będzie, gdy schudnę, spędzę więcej czasu z dziećmi czy zmienię pracę.

Ok, to może motywować, lecz nie na długo. Wiele osób może czerpać z takiej wizji energię przez chwilę, aby za parę minut wrócić do czasu przed.

 Chcę zaproponować Ci coś, co odrobinę zmienia perspektywę i pokazuje cały rachunek zysków i strat.

Wyjmij kartkę i długopis. Podziel kartkę na dwie części – jedną z nich zatytułuj Co dzisiaj tracę?, a drugą Co zyskam jutro?. Zastanów się teraz nad tym, co dzisiaj tracisz nie decydując się na zmianę. Spójrzmy razem na przykład: jeśli dzisiaj jem kolację przed telewizorem zamiast przy stole, tracę dużo:

 • nie jestem skupiona na sobie tylko na telewizyjnych bzdurach
 • nie korzystam z okazji do porozmawiania z bliskimi o tym, jak minął dzień
 • nie stwarzam okazji do zwierzeń, opowiedzenia o problemach
 • jem na kolanach czyli krzywię kręgosłup i traktuję ciało jak śmietnik, do którego byle jak wrzucam, co popadnie
 • nie cieszę się jedzeniem, bo nawet nie uświadamiam sobie, co jak smakuje
 • życie przecieka mi przez palce

Trochę strat jest – o wiele lepiej byłoby uniknąć tego. Teraz czas na drugą część ćwiczenia. Co zyskam jutro, jeśli wprowadzę zmiany? Nie chodzi mi tutaj tylko o wizję idealną, ale raczej o myślenie znów w kontekście zysków i strat. Nie chodzi o myślenie o tym, jak będzie cudownie, idealnie i ślicznie, ale o konkrety. Jeśli zacznę jeść przy stole zyskam:

 • będę regularnie rozmawiać o bieżących sprawach
 • nauczę dzieci dobrych manier
 • pokażę dzieciom, jak się buduje silne relacje w rodzinie
 • powstanie dobry, przyjemny rytuał rodzinny
 • będziemy częściej po prostu się dostrzegać, zamiast żyć obok siebie

Dla mnie taka wizja zysków brzmi o wiele lepiej niż po prostu tworzenie pełnej ochów i achów wizji idealnej. Poza tym świadomość zysków i strat może mocno motywować do zmian tu i teraz.

Jeśli chcesz pobrać arkusz Co tracę dziś? Co zyskam jutro? znajdziesz go poniżej:

3. Stwórz plan małych kroczków

Oczywiście, że chcemy wszystkiego na raz. Ja przynajmniej czasem bym chciała machnąć czarodziejską różdżką i dostać wszystko w jednym momencie.

Na szczęście wcale nie musimy wszystkiego zmieniać od razu – można zacząć od drobnych ulepszeń, które fenomenalnie działają.

Magia małych kroków sprawia, że zmiany są trwałe – wbudowują się w naszą osobowość, styl życia i sposób działania. Im więcej małych kroczków zrobisz, tym lepiej.

Jeśli masz pomysł na to, czego potrzebujesz i pragniesz, wiesz, co zyskujesz i tracisz, zastanów się nad tym, w jaki sposób możesz wprowadzać te pomysły do rzeczywistego życia. Oto mini-instrukcja:

 • nastaw się na naprawdę małe kroczki – jeśli chcesz być wysportowany, pomyśl, od czego warto zacząć. Opcji jest mnóstwo: szalony taniec do kilku szybkich utworów, spacer zamiast wygodnej przejażdżki samochodem, seria przysiadów przed snem? Wkręć się w proste, dodatkowe czynności, a z czasem zwiększaj częstotliwość i intensywność działań.
 • odsuwaj od siebie to, czego nie chcesz. Krok po kroku. – walka z nałogami czy niefajnymi przyzwyczajeniami może być bardzo frustrująca. Podejdź do nich racjonalnie – po prostu powoli, krok po kroku je ograniczaj. Dziś sukcesem może być wypicie nieposłodzonej kawy, jutro powiedzenie nie! kolejnej porcji ciasta. Za rok możesz w ogóle nie jeść słodyczy.

4. Nastaw się pozytywnie

Zmiana nie jest czymś, co ma Cię zmiażdżyć i zabrać chęć życia. To coś inspirującego przecież – zaczynasz na nowo, ulepszasz swoje życie, udoskonalasz siebie.

Robisz dla siebie i dla świata same dobre rzeczy! Ciesz się tym, że podejmujesz działania i myśl pozytywnie o sobie i zmianach. Jeśli dzisiaj poległeś, powiedz sobie trudno i dołóż wszelkich starań, aby jutro coś ulepszyć.

Pamiętaj o tym, że gdyby to wszystko było łatwe, nie nazywalibyśmy tego zmianą. 

A jak wygląda Wasza wymarzona zmiana? Mam wielką nadzieję, że podzielicie się w komentarzach ????

10 nawyków, które warto wprowadzić, by być lepszym człowiekiem

Kochani, zapraszam Was serdecznie do udziału w najnowszym e-kursie, który startuje już 14 czerwca. Jak zwykle mam dla Was wypełnioną inspiracjami i interesującą wiedzą psychologiczną propozycję.

 • Kurs wypełniony jest psychologią, skutecznymi trikami, narzędziami, podcastami, materiałami, które będą wspierać Was w zmianie, której pragniecie. Oto przykładowe tematy, które rozwijamy przez pół roku współpracy:
 • ????radzenie sobie z trudnymi relacjami i budowanie zdrowych związków ????umiejętności przywódcze i sposoby na ich rozwijanie ????różnorodność ról w życiu i jak je ze sobą godzić zarządzanie energią ????komunikacja, która wspiera osiąganie celów ????odkrywanie i uwalnianie swojego potencjału
 • ????radzenie sobie z kryzysami, problemami i dramatami w życiu

Bądź najlepszą wersją siebie! Proste ćwiczenie, które pozwoli Ci o to zadbać

Bardzo często tak tutaj – na blogu, jak i we wspólnych praktykach na YT, mówię o miłości do siebie samego. Mówię o tym, że nie warto porównywać się z innymi, a z pewnością warto być najlepszą wersją siebie.

Mówię o tym, jak ważne jest, aby prawidłowo i z należytym szacunkiem zadbać o siebie.

Jednak często dostaję od Was pytania: co to właściwie znaczy dbać o siebie? Co to znaczy być w dobrej relacji z samym sobą? I w końcu co to znaczy być najlepszą wersją siebie?

Jakiś czas temu nagrałam dla Was film Jak pokochać siebie, który spotkał się z niezwyykle ciepłym odbiorem oraz napisałam artykuł uzupełniający. Jeśli nie widziałeś filmu lub nie czytałeś artykułu, proszę zajrzyj tutaj:

Jak pokochać siebie i stać się swoim najlepszym przyjacielem

10 nawyków, które warto wprowadzić, by być lepszym człowiekiemDzisiaj postanowiłam podzielić się z Wami jeszcze jednym ćwiczeniem, które mnie pozwala stworzyć zdrową relacją z samą sobą, oraz które pokazuje mi czego tak naprawdę pragnę dla siebie, i czego potrzebuje moje ciało i umysł. Dlaczego taka wiedza jest to ważna?

Mam wrażenie, że obecnie jesteśmy zasypywani przeróżnymi poradami i przepisami na szczęście, sukces i zdrowie. Jednak problem pojawia się w momencie, gdy jedne źródła przeczą innym, do nas docierają sprzeczne informacje, a my sami czujemy, że to nas przerasta. Trudno w takich warunkach odnaleźć dla siebie złoty środek.

 • Dlatego właśnie często powtarzam, aby słuchać siebie, aby skupić się na swoich potrzebach i wypracować własną drogę dbania o siebie – taką, która będzie nam służyła i dzięki której staniemy się lepszą wersją siebie :).
 • Wiem, że trudno znaleźć czas tylko dla siebie, jednak gwarantuję, że taka chwila pobycia sam na sam ze sobą, moment refleksji, spojrzenia na siebie i swoje życie, daje ogromne poczucie satysfakcji, szczęścia, bo właśnie w ten sposób stajemy się świadomi – tego czego potrzebuje nasze ciało i umysł.
 • Dlatego zachęcam Cię, abyś dał sobie co najmniej 30 minut, usiadł wygodnie, wziął kilka głębokich wdechów i wydechów i wykonał ze mną ćwiczenie.
Zobacz też:  12-tygodniowy system - sposób na lepszą efektywność postawionych sobie celów

A ćwiczenie jest bardzo proste. Wymaga od Ciebie jedynie wsłuchania się w swoje wnętrze i zauważenia w jakich warunkach czujesz się najlepiej. Co musi zostać spełnione, abyś miał energię i motywację do pracy, aby w głowie panował względny spokój, abyś po prostu – czuł się dobrze.

Weź proszę kartkę i długopis, lub otwórz czysty arkusz w laptopie. Napisz na górze dużymi literami: JESTEM NAJLEPSZĄ WERSJĄ SIEBIE, GDY… a następnie pod spodem wypisz wszystkie rzeczy jakie przychodzą Ci do głowy.

Aby nakreślić Ci mniej więcej co mam na myśli, sama przed chwilą zrobiłam to ćwiczenie.

Nalałam sobie do miski ciepłej wody, dosypałam soli Epsom (o której właściwościach mówiłam w ulubieńcach sierpnia), dodałam kilka kropli olejku lawendowego, zaparzyłam sobie herbatę, usiadłam wygodnie, zamknęłam oczy, wzięłam 5 spokojnych wdechów i wydechów uśmiechając się przy tym do siebie i powiedziałam sobie po cichutku: jestem ważna i wartościowa, a ta praca pomoże mi się stać lepszym człowiekiem. Po tych króciutkich, jednak niezwykle dla nie ważnych ‘rytuałach’ chwyciłam za kartkę i długopis, a efekty znajdziesz poniżej.

Jestem najlepszą wersją siebie, gdy:

10 nawyków, które warto wprowadzić, by być lepszym człowiekiem

 1. – jestem wyspana
  – odżywiam się zdrowo (w co najmniej 80%)
  – medytuję przynajmniej 10 minut o poranku
  – praktykuję jogę zgodnie z potrzebami mojego ciała
  – codziennie praktykuję wdzięczność
  – wypijam przynajmniej 2 litry płynów dziennie
  – mam zapisane, co mam do zrobienia w danym dniu
  – mam wokół siebie porządek
  – skupiam się na kilku głębokich oddechach kilka razy dziennie
  – mówię do siebie dobre rzeczy (czasem tylko w głowie, a jak sytuacja sprzyja to i na głos)
  – kładę się wcześniej spać i wstaję wcześniej
  – jestem zaangażowana w proces i w to co dzieje się tu i teraz
  – jestem otwarta na propozycje
  – odmawiam, jeśli dana sytuacja mi nie pasuje
  – nie porównuję siebie do innych, lecz staram się być z każdym dniem lepszym człowiekiem
 2. – jestem sobą

I nawet jeśli, to ćwiczenie wydaje Ci się teraz wiele nie znaczące, proszę, wykonaj je. Czasem nie zdajemy sobie sprawy jak nasze proste, codzienne nawyki wpływają na nasze samopoczucie i to jak myślimy o sobie. A przecież zadbać o siebie możemy właśnie w taki prosty sposób – wprowadzając do naszego życia więcej rzeczy, dzięki którym stajemy się lepszą wersją siebie. Ale żeby je wprowadzić, musimy najpierw zdać sobie z nich sprawę. I po to właśnie jest to ćwiczenie :).

Jestem bardzo ciekawa co odnalazłeś dla siebie w tym ćwiczeniu i czy pomogło Ci ono zrozumieć, które nawyki sprawiają, że promieniejesz i stajesz się lepszym człowiekiem – dla siebie jak i dla innych. Daj proszę znać w komentarzach i dokończ zdanie: jestem najlepszą wersją siebie, gdy…

Kup licencję

Jak być szczęśliwym człowiekiem? Nawyki, które totalnie zmienią Twoje życie | Korzystamy z natury – blog o zdrowiu

Do tej pory na blogu publikowałam głównie porady dotyczące zdrowego odżywiania. Postanowiłam to zmienić! Przecież jeśli nie zadbamy o zdrowie psychiczne to nawet najzdrowsza dieta nam nie pomoże. W ciągu ostatnich kilku lat moje życie się totalnie zmieniło. Wprowadziłam kilka nawyków, dzięki którym jestem szczęśliwym człowiekiem.

I pomimo tego, że w moim życiu nie brakuje problemów to jestem zadowolona z niego i strasznie wdzięczna za to wszystko co mam. Praca nad zmianą własnego myślenia zajęła mi dobrych kilka lat. Najpierw zdałam sobie sprawę z tego co mnie niszczy wewnętrznie, a potem długo pracowałam nad zmianą nastawienia.

Nie poddawajcie się, próbujcie, stawiajcie małe kroki, a po jakimś czasie wyjdzie z tego coś pięknego i wielkiego. Naprawdę warto! ????

Nawyki, które zmieniły moje życie

Pozbyłam się toksycznych osób ze swojego otoczenia

Pozbycie się toksycznych osób ze swojego otoczenia to jeden z ważniejszych kroków na drodze do bycia szczęśliwym człowiekiem. Pisałam niedawno na blogu o tym jak ‚życzliwi’ ludzie podcinali mi skrzydła i tylko czekali aż zawieszę działalność, a moja firma upadnie. Ci wszyscy zazdrośni i zawistni ludzie wylecieli w kosmos.

Nie ma w moim życiu miejsca na takie ‚relacje’. Nie życzę tym osobom źle, nie mam ich w nienawiści. Po prostu nie chcę mieć z nimi nic wspólnego. Te wszystkie toksyczne osoby mogą mieć różne cechy, np. mogą próbować nas wykorzystywać lub mogą ciągle narzekać i marudzić.

Myślę, że przyjdzie taki moment w Waszym życiu i rozpoznacie TE osoby.

Pielęgnuję przyjaźnie i dbam o relacje z ludźmi, którzy są dla mnie ważni

Wiecie, że prawdziwa przyjaźń ma doskonały wpływ na nasze zdrowie? Osoby, które posiadają przyjaciela lepiej radzą sobie ze stresem, cieszą się lepszym samopoczuciem, a także są optymistycznie nastawione do świata. Obecność przyjaciele w życiu ma kojący wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz wzmacnia odporność.

Przestałam się przejmować tym co inni o mnie myślą i mówią

Jest to jeden z większych sukcesów w moim życiu. Ludzie zawsze będą gadać i zawsze się czegoś czepią. Kiedyś zależało mi na tym, żeby przypodobać się wszystkim, żeby z nikim nie kłócić się i mieć chociaż poprawne relacje z innymi dla świętego spokoju. Jakież to było męczące! Na szczęście już zrzuciłam ten ciężar i polecam każdemu to zrobić ????

Każdego dnia staram się doceniać to, co mam

Tak wiele w życiu mamy, a tak często narzekamy i nie doceniamy tego. Za bardzo skupiamy się na tym czego nam brakuje.

Jeden z najtragiczniejszych przejawów ludzkiej natury to skłonność do odkładania życia na później. Wszyscy marzymy o jakichś bajkowych różanych ogrodach gdzieś za horyzontem zamiast po prostu cieszyć się różami, które zakwitły właśnie pod naszym oknem.

Dale Carnegie, Cytat z książki Jak przestać się martwić i zacząć żyć

Robię to, co kocham

Bardzo długo i ciężko pracowałam na to, żeby teraz wykonywać wymarzoną pracę. Pomimo tego, że tak wiele osób nie wierzyło we mnie to i tak postanowiłam spełniać swoje marzenia. Wielu osobom nie podobało się, jaką obrałam ścieżkę, ale nie zwracałam na to uwagi.

Przecież po skończeniu studiów cały czas słyszałam, że skoro skończyłam pedagogikę to mam pracować w zawodzie i dodatkowo zrobić sobie podyplomówkę. Zapisałam się na studia podyplomowe i poszłam na pierwsze zajęcia.

Siedziałam tam i pomyślałam sobie: co ja tutaj robię?! Przecież ja chcę czegoś innego! Dlaczego mam spełniać czyjeś oczekiwania?! Wyszłam w trakcie zajęć i nigdy tam nie wróciłam. Później przez jakiś czas słyszałam komentarze typu: no tak zrezygnowałaś, bo Ci się przecież nie chciało! Za leniwa jesteś …

Staram się nie zamartwiać na zapas

Wiecie, że ludzie zazwyczaj martwią się o rzeczy, które tak naprawdę nigdy się nie wydarzą? Pamiętaj, że zdrowie jest najwyższą ceną jaką możesz zapłacić za zamartwianie się. Marudzenie, narzekanie i zamartwianie się ma destrukcyjny wpływ na Twoje zdrowie.

Ci, którzy nie potrafią walczyć ze zmartwieniem, umierają młodo.

Dale Carnegie, Cytat z książki Jak przestać się martwić i zacząć żyć

Zaakceptowałam siebie i zdjęłam maskę

Nie ma ludzi idealnych. Mamy swoje wady i zalety, mocne i słabe strony, a także kompleksy. Co ciekawe, inni ludzie postrzegają nas zupełnie inaczej niż my sami siebie.

Oceniamy siebie bardzo krytycznie i widzimy w lustrze krzywy nos i kilka kilogramów za dużo, a ktoś może nawet tego nie zauważyć. Noszenie takiej maski jest też strasznie męczące.

Cały czas udajesz kogoś kim nie jesteś i po co? Lepiej mieć jednego prawdziwego przyjaciela, który Cię zaakceptuje niż 5 znajomych, przy których nie jesteś sobą ????

 • Powoli umiera ten, kto nie podróżuje, kto nie czyta, ten kto nie słucha muzyki, ten kto nie obserwuje.
 • Powoli umiera ten, kto staje się niewolnikiem przyzwyczajenia, ten kto odtwarza codziennie te same ścieżki, ten kto nigdy nie zmienia punktów odniesienia, ten kto nigdy nie zmienia koloru swojego ubioru, ten kto nigdy nie porozmawia z nieznajomym.
 • Powoli umiera ten, kto unika pasji i wielu emocji, które przywracają oczom blask i serca naprawiają.
 • Powoli umiera ten, kto nie opuszcza swojego przylądka gdy jest nieszczęśliwy w miłości lub w pracy, ten kto nie podejmuje ryzyka spełnienia swoich marzeń, ten kto chociaż raz w życiu nie odłożył na bok racjonalności.
 • Pablo Neruda

A na instagramie znajdziecie więcej inspiracji związanych ze zdrowym stylem życia:

Nawyki, które naprawdę warto wprowadzić w życie

Dlaczego nawyki są tak ważne w rozwoju osobistym? Które nawyki są kluczowe i które warto wprowadzić od razu? W jaki sposób wprowadzać nawyki i zmiany w życie?

Nawyki to klucz do rozwoju!

Regularne powtarzanie najważniejszych i kluczowych dla naszego rozwoju czynności i sposobów działania to moim zdaniem najlepsza metoda realizowania celów w samorozwoju. W ten sposób cały czas zbliżamy się do naszych celów.

Warto ułożyć swój zestaw najważniejszych nawyków, który każdego dnia będzie nam pomagał i przybliżał nas do najważniejszych celów. Wykorzystując nawyki cały czas się rozwijamy, trenujemy dyscyplinę, koncentrację i skuteczność w działaniu.

Największa siła nawyków wynika z regularności i jest uwalniana w miarę upływu czasu.

Dbaj o dobry start dnia!

Poranny rytuał, czyli sposób w jaki rozpoczynamy każdy dzień, ma ogromne znaczenie. Dobrze rozpoczęty poranek pozytywnie wpływa na cały dzień i nastawia nas na jak najlepsze wykorzystanie dnia. Dlatego tak ważne jest dobre ułożenie poranka.

Zobacz też:  Jak ocenić u dziecka pozytywne myślenie?

Jak to zrobić? Warto rozpocząć dzień o zaplanowanej godzinie, ustawić budzik i wstać od razu po obudzeniu.

Nasz organizm najefektywniej regeneruje się w głębokich fazach snu, dlatego jak tylko się z takiego snu obudzimy, to dobrą opcja jest od razu wstać, bez dodatkowych porannych drzemek.

Potem poza standardowymi czynnościami porannymi, takimi jak ścielenie łóżka i toaleta, dobrze jest dokładnie wywietrzyć pokój i wypić dużą szklankę wody. W ten sposób dostarczamy odpowiednią ilość tlenu oraz nawadniamy organizm po długim czasie bez picia. Tak zapewniamy dobry start do dalszych czynności.

Zestaw porannych czynności

Po dobrym starcie dnia do porannego rytuału warto dodać zestaw czynności, które dobrze nastrajają nas na cały dzień i są ważne w naszym rozwoju osobistym. Ten zestaw elementów porannego rytuału trzeba skomponować w taki sposób, żeby można go było wykonywać w podobnej formie codziennie, niezależnie od sytuacji.

Dlatego warto koncentrować się na rzeczach, które są ważne dla naszego rozwoju, ale nie są trudne i nie zajmują dużo czasu. Moim zdaniem poranny rytuał nie powinien trwać dłużej niż godzinę.

W układaniu porannego zestawu czynności dobrą opcją jest wybranie na początek kilku najważniejszych rzeczy, a potem eksperymentowanie co działa, a co nie i ewentualne modyfikowanie swojego rytuału.

Na czy koncentrować się rano?

Bardzo dobrą opcją jest czytanie książek lub słuchanie audiobooków, które nas inspirują i motywują do działania przez resztę dnia. Ważny jest czas na refleksję lub modlitwę, który pomaga nam się skupić na sprawach najważniejszych.

Dobrym sposobem jest sprawdzanie planu dnia i koncentrowanie się na celach, które tego dnia będą dla nas najbardziej kluczowe. Poranek to bardzo dobry czas na kontrolowanie postępów i oznaczanie postanowień. Rano warto również trochę poćwiczyć, żeby mieć więcej energii na starcie dnia.

Wszystkie czynności, które wykonujemy rano mają na celu jak najlepsze przygotowanie nas do wyzwań tego dnia. Dlatego układając poranny rytuał warto dobrać te elementy, które najlepiej nas motywują, inspirują i dają dużo energii do koncentrowania się na najważniejszych celach.

Jeśli już od rana działamy skutecznie i koncentrujemy się na rzeczach najważniejszych to wzrasta nasze poczucie skuteczności i lepiej radzimy sobie z wyzwaniami.

Kończ dzień podsumowaniem i refleksją!

Bardzo ważny jest również sposób w jaki kończymy dzień. Wieczorem dobrą opcją jest podsumowanie całego dnia. Warto w tym czasie przemyśleć, wszystkie ważne tematy i zastanowić się co było dobre i działało, a co nie działało i dlaczego.

Na tej podstawie dobrze jest popracować nad strategią i zmianami jakie można wprowadzić w życie. Bardzo dobrym sposobem jest podchodzenie do problemów jak do zadań, w których trzeba wybrać sposób rozwiązania.

Wieczór to dobry czas na poukładanie spraw i przygotowanie planu na następny dzień. W ten sposób możemy zamknąć ważne tematy przed snem, a to bardzo pozytywnie wpływa na jakość snu.

Zakończenie dnia to również dobra pora na kontrolowanie postępów w projektach i przemyślenie najważniejszych celów. Wieczorny relaks i czas spokoju to bardzo istotny element dnia.

Jak rozpocząć i zakończyć dzień:

 • Twórz i ulepszaj swoje zestawy najważniejszych porannych i wieczornych czynności
 • Wstań od razu po obudzeniu, wypij wodę i przewietrz pokój
 • Rano koncentruj się na rzeczach inspirujących do działania takich jak czytanie, refleksja, planowanie, postanowienia, ćwiczenia
 • Wieczorem podsumuj dzień i skoncentruj się na planach, celach i strategi, jest to również dobry czas na relaks i refleksje

Codziennie pracuj nad rozwojem i nauką!

Rozwój i nauka to praca nad ciągłym ulepszaniem samego siebie. To zdobywanie coraz większej wiedzy i rozumienia wielu tematów, które są niezbędne w rozwoju osobistym. Regularna praca nad rozwojem i nauką oraz umysł otwarty na wiedzę, są kluczowe w stawaniu się coraz coraz lepszym człowiekiem.

W jaki sposób się rozwijać? Codzienne czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów samorozwoju i zdobywania wiedzy. Czytając już tylko 10 stron wartościowej książki dziennie w ciągu roku przeczytamy prawie 3700 stron, a to około 10-15 książek.

Kursy, artykuły i wartościowe materiały w internecie to bardzo dobra metoda na otaczanie się dobrą wiedzą i informacjami. W ten sposób tworzymy sobie środowisko, które pozytywnie wpływa na nasz rozwój. Ważne jest wybieranie takich treści, które są dla nas najbardziej budujące i rozwijają nas w tym co dla nas najważniejsze.

Koncentrujmy się zarówno na wiedzy i umiejętnościach twardych, potrzebnych w pracy i projektach, jak i na treściach związanych z samorozwojem. Ważne aby maksymalnie dostosować te treści do własnych celów i priorytetów.

Trenuj koncentrację!

Dbanie o wewnętrzny spokój i trening koncentracji pomagają działać i odpoczywać na dużo wyższym poziomie. Regularne trenowanie koncentracji bardzo pomaga pracować z większym skupieniem i spokojem. Taki trening bardzo pozytywnie wpływa na sposób, w jaki reagujemy na różne sytuacje i problemy.

Daje możliwość lepszego wykorzystania przestrzeni między bodźcem, a reakcją i zachowania spokoju oraz podejmowania najlepszych decyzji w ważnych sytuacjach. Jak trenować koncentracje? W takim treningu chodzi o wyciszenie i mocne skupianie się na przykład na własnym oddechu. Treningiem koncentracji może też być spokojny spacer lub słuchanie muzyki.

Warto samemu przetestować co działa najlepiej i dodać to do swojego harmonogramu dnia.

Praca nad rozwojem i koncentracją:

 • Regularnie rozwijaj się i zdobywaj wiedzę z książek, kursów, artykułów
 • Koncentruj się na wiedzy potrzebnej w pracy i projektach oraz na treściach o rozwoju osobistym
 • Trenuj koncentrację i dbaj o spokój wewnętrzny

Planuj każdy dzień!

Planowanie jest bardzo ważnym elementem skutecznego zarządzania czasem i projektami. Dobry plan pomaga nam koncentrować się na tym co naprawdę ważne i działać według dokładnie przygotowanego scenariusza.

W ten sposób dużo lepiej wykorzystujemy czas, wiemy dokładnie na czym się w danym czasie skoncentrować i jesteśmy na tym bardziej skupieni.

Dodatkowo dzięki dobremu planowaniu nie zastanawiamy w trakcie działania, czym się zająć w danej chwili, tylko mamy to wszystko dobrze przygotowane, dlatego wykonujemy zadania szybciej i zużywamy do tego mniej energii i siły woli.

Planując układamy wszystkie zadania w przemyślany i optymalny sposób, dlatego ich wykonanie jest często dużo krótsze i łatwiejsze. Projekty wymagające największej koncentracji możemy zaplanować w czasie gdy mamy najwięcej energii, a podobne zadania możemy grupować.

Jak stworzyć dobry plan?

Dobry plan powinien być przede wszystkim bardzo konkretny i nie powinien zawierać nadmiaru szczegółów. W ten sposób będziemy w stanie taki plan dobrze kontrolować, a szczegóły nie będą nas ograniczać. Moja koncepcja planowania polega na równoległym planowaniu czasu i zadań.

Jak to działa? Plan czasu przygotuj w taki sposób, że najpierw dodaj elementy, które mają określoną datę i godzinę, na przykład spotkania lub inne wydarzenia. Potem dziel czas na moduły, w których koncentrujesz się na zadaniach o danej tematyce.

Stwórz plan, w którym tylko wydarzenia mają konkretne daty i godziny, a pozostałe bloki i moduły czasu ułożone są w odpowiedniej kolejności i nie mają niepotrzebnych ograniczeń czasowych. W taki sposób wypełnij cały dzień blokami czasu, których ułożenie możesz modyfikować. Wszystkie zadania grupuj w kategorie i projekty.

W odpowiednich blokach czasu wykonuj zaplanowane zadania zaczynając od najważniejszych. W taki sposób warto zorganizować plan czasu i zadań.

Pracuj w blokach czasu!

W pracy z najwyższą koncentracją i skutecznością kluczowy jest dobry system pracy. Jak wydajnie pracować? Bardzo dobrym sposobem jest praca w blokach czasu. Każdy taki moduł rozpoczynamy od przygotowania, czyli rytuału wejścia.

Przez kilka minut regenerujemy siły na przykład relaksując się przy muzyce, sprawdzamy najważniejsze cele i zadania, które będziemy realizować i maksymalnie się na tym skupiamy. Ustawiamy czas pracy w minutniku na przykład na 50 minut i wyłączamy wszystkie rozpraszacze.

Przez ustalony czas realizujemy zadania z najwyższą koncentracją, a naszym głównym celem jest zrobić jak najwięcej zadań, w jak najwyższej jakości w wyznaczonym czasie. Po takim module oznaczamy realizację bloku czasu w planie dnia i możemy zaczynać następny taki moduł.

Ten system to moim zdaniem najlepsza metoda pracy.

Optymalizuj i łącz zadania!

Bardzo dobrym sposobem na optymalizowanie wykorzystania czasu jest łączenie różnych zadań i czynności. W ten sposób możemy zrobić więcej ważnych rzeczy w tym samym czasie. Warto łączyć zadania w których pracujemy umysłowo z tymi w których pracujemy fizycznie.

Dobrą opcją jest słuchanie audiobooków, podcastów lub kursów podczas treningu sportowego, podróżowania i prac, w których możemy się skupić na treściach audio. Również wiele zadań wymagających koncentracji i myślenia, na przykład rozmowy, możemy połączyć ze spacerem lub treningiem.

W czasie gdy mamy wolną koncentrację, możemy zaplanować przemyślenie ważnych spraw i problemów, możemy też układać w głowie różne strategie i plany. Ważne jest świadome zainicjowanie takiego twórczego myślenia, w wolnym od skupienia czasie.

Praca umysłowa i fizyczna zużywają naszą energię w inny sposób, dlatego warto wykorzystać to w regeneracji. Dobrym odpoczynkiem od pracy intelektualnej jest na przykład trening lub spacer.

Planuj i działaj skutecznie:

 • Twórz konkretne plany wydarzeń i modułów czasu oraz planuj zadania i grupuj je w projekty i kategorie
 • Pracuj w blokach czasu, rozpoczynaj od przygotowania i regeneracji, a potem realizuj zadania z maksymalną koncentracją
 • Działaj według dobrze zoptymalizowanego planu
 • Łącz zadania i w ten sposób lepiej wykorzystaj czas

Kontroluj poziom energii!

Utrzymanie wysokiego poziomu energetycznego przez cały dzień jest bardzo ważne, pozytywnie wpływa na naszą koncentrację, siłę woli i motywację do działania. W ten sposób możemy wiele zadań wykonywać szybciej i z wyższą jakością.

Jak dbać o wysoki poziom energii? Najważniejsza jest odpowiednia jakość i ilość snu, dlatego warto zaplanować o której godzinie chodzimy spać i wstajemy. Każdy potrzebuje inną ilość snu, ważne jest sprawdzenie przy jakiej ilości mamy wysoki poziom energii do końca dnia.

Najlepiej spać w stałych porach, a jeśli to niemożliwe, to bardzo ważne jest kontrolowanie długości snu i dostosowanie do tego planu dnia. Na jakość snu wpływa wiele czynników, ważny jest spokój i podsumowanie spraw przed snem, odpowiednia temperatura oraz niski poziom światła i hałasu.

W utrzymaniu wysokiego poziomu energii bardzo ważne są przerwy i regeneracja w pracy. Bardzo dobrze działają również krótkie drzemki energetyczne oraz regularne ćwiczenia.

Zobacz też:  „sezon ogórkowy” dla korepetytora? zobacz, jak sobie poradzić

Dbaj o sport i kondycję!

Sport to bardzo ważny element rozwoju osobistego. Regularny trening pozwala utrzymywać wysoki poziom energii przez cały czas.

Dzieje się tak dlatego, że wzrasta poziom kondycji i organizm pracuje wydajniej, dodatkowo ruch pozytywnie wpływa na pracę mózgu i jakość snu.

Sport jest dobrym sposobem na obniżenie poziomu stresu, daje możliwość odłączenia się od wielu spraw, dlatego bardzo dobrze wpływa na spokój wewnętrzny. Dodatkowo czas ćwiczeń można dobrze wykorzystać na przemyślenie ważnych tematów.

Moim zdaniem bardzo dobrą opcją w sporcie jest równoległe trenowanie kondycyjne i siłowe. Warto łączyć sporty typowo kondycyjnych jak bieganie, pływanie i kolarstwo oraz trening na przykład na siłowni. Wybierając sporty które najbardziej lubimy z różnych kategorii, dbamy całościowo o zdrowie, kondycję i siłę.

Pamiętaj o zdrowiu!

Zdrowie jest potrzebne do rozwoju i działania we wszystkich ważnych dziedzinach życia. Dlatego, kluczowe jest dbanie o działanie naszego organizmu na jak najlepszym poziomie. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na funkcjonowanie organizmu jest odżywianie.

Dobrym sposobem w tym temacie jest testowanie i wybieranie takich produktów, które najlepiej wpływają na nasze samopoczucie i poziom energii. Warto komponować takie posiłki, które są najkorzystniejsze dla naszego organizmu i jednocześnie są odpowiednio smaczne i proste do przygotowania.

W ten sposób będziemy mogli je wprowadzić na stałe do naszej diety. W tym temacie warto również pamiętać o częstym piciu wody, lepiej pić częściej niż czujemy taką potrzebę, to poprawi pracę naszego organizmu.

W jak najlepszym funkcjonowaniu organizmu ważny jest oczywiście sport i sen, ale także czas na świeżym powietrzu. Warto wkomponować w swoje życie dbanie o zdrowie.

Jak dbać o organizm:

 • Dbaj o wysoki poziom energii, ilość i jakość snu, oraz przerwy i regenerację w pracy
 • Regularnie uprawiaj sport, trenuj zarówno kondycję jak i siłę
 • Komponuj zdrowe, wartościowe posiłki, pij dużo wody i spędzaj czas na świeżym powietrzu

Jak wprowadzić nawyki w życie?

We wprowadzaniu nawyków i zmian w życie, bardzo dobra jest zasada robienia najpierw rzeczy najważniejszych. Dlatego wybierz najpierw te nawyki, które w Twoim życiu, projektach i celach mają największe znaczenie. Pracuj nad nawykami po kolei i stopniowo wprowadzaj coraz większe zmiany.

Dobrą do tego techniką jest ustalanie postanowień i codzienne kontrolowanie postępów w ich realizacji, tę metodę warto zastosować od razu. Pamiętaj, że do wielkich rzeczy dochodzi się małymi krokami, regularną pracą i koncentracją na najważniejszych celach.

Każdego dnia pracuj nad celami i postanowieniami, a z czasem nabierzesz pędu i będziesz się rozwijać coraz szybciej. Pamiętaj, że gdy codziennie zrobisz nawet mały krok to jesteś coraz bliżej celu, tak samo gdy nie zrobisz tego kroku, to oddalasz się od tego co naprawdę ważne.

Dlatego zacznij wprowadzać nawyki do swojego życia, naprawdę warto.

Piotr Wnuczek

Prosta recepta jak stać się lepszym człowiekiem

Stale za czymś gonisz. Praca, dom, dzieci. Wszystko jest na Twojej głowie. Nie masz czasu na nic. A ja Ci tu proponuje, abyś jeszcze do tego wszystkiego, przejmowała się tym, czy jesteś dobrym człowiekiem. Zastanów się, czy tego chcesz? A ja pokażę Ci, że naprawdę warto.

Chcesz być lepszym człowiekiem? – Przestań otaczać się ludźmi o negatywnym nastawieniu

Negatywne informacje mają w sobie wielką siłę. Potrafią w mgnieniu oka, przyciągnąć naszą uwagę. Można powiedzieć, że dawniej, był to korzystny mechanizm ewolucyjny. Jednak, czy w dzisiejszym świecie, stale musimy z niego korzystać?

Negatywne informacje zaprzątają nam głowę. Odwracają nasze skupienie od rzeczy naprawdę ważnych. Najgorsze jest jednak to, że świadomie otaczamy się ludźmi, którzy karmią nas codziennie, dawką negatywnych emocji.

Są to ludzie, którzy zawsze są „na nie”. Wszystko jest dla nich złe, a cały świat, to jeden wielki spisek. Znasz to z autopsji? Tacy ludzie otaczają nas w pracy, na uczelni, a czasami nawet w naszym własnym domu. Zapraszamy ich do własnych mieszkań, bo tak wypada.

To znajomi, którzy utknęli w miejscu. Kiedy Ty, rozwijałaś się i dokonałaś zmian w swoim życiu, oni dalej tkwią w tym samym martwym punkcie. Dalej stoją po pas w wodzie i są zaskoczeni, że zaczyna się im robić mokro. Tacy ludzie, nie zasługują na Twoją uwagę.

Najczęściej spotykasz się z nimi z przyzwyczajenia. Możesz nawet czuć względem nich poczucie obowiązku. Bo w końcu tak wypada. Znacie się od lat, prawda? Jednak raz na zawsze powinnaś sobie wziąć do serca, że ludzie, którzy karmią Cię takimi złymi emocjami, nie powinni dłużej, być balastem w Twoim życiu.

Jedyną skuteczną metodą, jest izolacja. Powolne ograniczenie kontaktu. Zobaczysz jaką poczujesz ulgę, kiedy pozbędziesz się ze swojego życia, tego kubła niechcianych emocji. Zobaczysz jaką ulgę Ci przyniesie, kiedy zrzucisz z siebie ciężar, tego niesprawiedliwego obowiązku.

Możesz mi wierzyć, że nie ma nic lepszego dla naszego rozwoju, jak pozbyć się chwastów z naszego otoczenia. I tak ich nie potrzebujemy. Zabierają tylko słońce i wysysają z nas ostatnie pokłady energii. A kiedy zrobimy już z nimi porządek, w naszym małym ogródku pojawi się miejsce, dla kogoś nowego. Kogoś, kto zasługuje na naszą opiekę i zainteresowanie.

W osobach które na to zasługują, stale szukaj dobra

Powiedź mi szczerze, kiedy ostatnio powiedziałaś komuś, szczery komplement? A jeśli nawet, było to całkiem niedawno, to czy nie robisz tego zbyt rzadko? Pamiętaj, żeby nigdy nie być oszczędną w pozytywne słowa, dla osób, które naprawdę na to zasługują.

Lubimy ludzi, którzy są do nas podobni. Lubimy ludzi, którzy są dla nas życzliwi i mili. To prosta zasada psychologiczna, z której powinnaś zacząć korzystać znacznie częściej. Zachowanie innych, jest ściśle związane z tym, jak my sami ich traktujemy.

Nie czekaj więc na to, aby ktoś był miły najpierw dla Ciebie. Pierwsza możesz wyciągnąć do niego swoją dłoń. Pierwsza możesz się uśmiechnąć. Zobaczysz jak wiele znaczy, taki uśmiech. Zobaczysz jak może to wpłynąć na dalszą relację z tą osobą.

Tak często oczekujemy od innych, że będą się zachowywać w określony sposób. Jednak patrząc uważnie na własne zachowanie, zdajemy sobie sprawę, że sami nie postępujemy w taki sposób. Może jest to za trudne? Może wymagamy zbyt wiele?

Może warto zacząć wymagać najpierw od siebie, aby wymagać czegoś od innych. Może warto dzielić się życzliwością i dbać o to, aby inni widzieli w nas dobrego człowieka. Jeżeli chcesz stać się lepszym człowiekiem, nie możesz stale czekać na to, co zrobi Twoje otoczenie. Musisz wziąć sprawy we własne ręce.

Szukaj w ludziach dobra. To naprawdę się opłaca. Skup się nawet na maleńkim ziarenku, które można nazwać potencjałem. Jednak pamiętaj, aby skupiać się wyłącznie na osobach, które naprawdę na to zasługują. Nie popełniaj tego błędu i nie inwestuj swojej energii w osoby, które emanują negatywnym nastawieniem do świata.

Jeżeli chcesz być lepszy dla innych, zacznij dbać o siebie

Myślisz, że to nie ma sensu? Właśnie na tym polega cały paradoks. Pisałem o tym kilka miesięcy temu, we wpisie Nie potrafię uszczęśliwić wszystkich – chyba jestem egoistą?  Jednak zdaję sobie sprawę, że był to trudny tekst.

Chodzi o to, że jeżeli nie zaczniesz dbać o siebie, nie starczy Ci w pewnym momencie sił, aby dbać o innych. To właśnie dzięki temu, że zaczniesz dbać o swoje szczęście, zaczniesz dzielić się tym szczęściem z innymi.

Łatwo o tym opowiadać, ale strasznie trudno wprowadzić to w życie. Chyba, że uświadomisz sobie, że Twój sposób na życie, może być przykładem do naśladowania dla innych. To właśnie od nas samych, zaczynają się zmiany w naszym otoczeniu.

Może wydaje Ci się to banalne, ale jeżeli chcesz zmienić świat, musisz zacząć od zmiany siebie. Bardzo łatwo jest nam wytykać błędy dla innych. Kiedy sami popełniamy te same błędy, trudno jest nam je dostrzec. W psychologii, takie zjawisko nazywamy podstawowym błędem atrybucji.

Człowiek ma skłonności do tego, by za własne porażki obwiniać sytuacje zewnętrzną. Kiedy jednak patrzymy na porażki innych, nie dostrzegamy już tak łatwo przeszkód zewnętrznych. Uważamy, że porażka którą ponieśli, jest wyłącznie ich winą. Innych ludzi lubimy oceniać z góry. Szybko i bezrefleksyjnie wydajemy własne osądy.

Jeżeli chcesz być lepszym człowiekiem, zacznij nad tym pracować. Zmianę zaczynaj od siebie. Bądź pozytywnym przykładem, który Twoje otoczenie zacznie naśladować. Nie oczekuj od innych tego, do czego sama nie jesteś zdolna. To niesprawiedliwe.

Jeżeli chcesz być lepszym człowiekiem, zadbaj o własny rozwój. Skup się na swojej pasji. Zastanów się, co sprawia Ci radość. Kiedy ostatnio, myślałaś o swoim szczęściu? Może teraz jest właściwy moment, aby się tym zająć.

 • Pozdrawiam,
 • Patryk Wójcik – psycholog.
 • Chcesz mieć w życiu więcej szczęścia?
 • Przeczytaj to koniecznie:
 • 5 sprawdzonych sposobów, na szczęście w związku.
 • 5 wyjątkowych opowieści, które w ubiegłym roku, zmieniły moje życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *